Apple Maps – jak działają i co odróżnia je od map Google Foto.jpeg
Porady

Apple Maps – jak działają i co odróżnia je od map Google?

1 września 2021 3 minuty czytania

Google Maps to niezwykle popularna aplikacja i z pewnością nieraz pomogła Ci odnaleźć odpowiednią trasę.

Google Maps to niezwykle popularna aplikacja i z pewnością nieraz pomogła Ci odnaleźć odpowiednią trasę. Jest to bardzo dokładny system nawigacyjny, który określa położenie na podstawie satelity, a następnie pomaga w znalezieniu najkrótszej i jednocześnie najprostszej drogi. Podobną usługą, choć stosunkowo nową i wciąż jeszcze mniej rozpowszechnioną w naszym kraju, jest Apple Maps. Co odróżnia je od siebie i jaką opcję wybrać?

Co musisz wiedzieć o usłudze Apple Maps?

Apple Maps swój debiut miały w 2021 roku. Jak łatwo wnioskować z nazwy usługi, mapy zostały stworzone i są stale rozwijane przez giganta urządzeń mobilnych – Apple. Jest to usługa map internetowych, która od razu po swojej premierze stała się domyślną aplikacją map dla urządzeń wspomnianej tu marki, w tym – oczywiście – iPhone’ów. Co się z tym wiąże, w smartfonach Apple usługa Google Maps została niemal wyłączona. W USA Apple Maps to obecnie najpopularniejszy system nawigacji.

Apple Maps – są, ale ograniczone

Swoim zasięgiem mapy obejmują aktualnie 28 państw, w tym również Polskę. W maju 2021 rozpoczęły się jednak kolejne badania naziemne. Do ich przeprowadzanie Apple rozesłało świetnie wyposażone samochody ze specjalnymi kamerami, które miały rejestrować otoczenie. Według producenta ma to przyczynić się do rozwoju usługi Apple Maps, a w szczególności udoskonalić funkcję Apple Maps Street View.

A jak mapy od Apple’a rozwijały się w naszym kraju? Cóż, u nas nie cieszą się zbyt wielkim gronem zwolenników. Apple wprowadza swoje rozwiązania na polski rynek ze sporym opóźnieniem, co nie oznacza jednak, że w polskiej wersji usługi zupełnie nic się nie dzieje.

Jeśli jesteś posiadaczem urządzenia od Apple’a, z pewnością zauważyłeś niedawne pojawienie się funkcji „W pobliżu”. Dzięki niej możesz szybko zlokalizować i zauważyć określone miejsca, np. apteki czy banki, które są najbliżej Ciebie. Pojawiła się także funkcja „Dodaj przystanek”, dzięki której możesz w mapach Apple dodawać punkty do swojej trasy.

Jakie są różnice pomiędzy Apple Maps a Google Maps?

Jak z pewnością wiesz, na pewnych polach Apple i Google stale ze sobą konkurują. Jeśli chodzi o kwestie związane z opisywanymi tu usługami, na ten moment można wskazać na wyraźną przewagę map od Google’a. Może mieć to związek z tym, że niektóre aktualizacje od Apple’a docierają do konkretnych państw z opóźnieniem, podczas gdy rozwój Google Maps jest przedsięwzięciem zakrojonym na znacznie większą skalę.

Co więcej, Apple Maps to usługa, z którego mogą korzystać jedynie użytkownicy urządzeń z system iOS, a tych jest w Polsce stosunkowo niewielu. Z Google Maps można zaś korzystać na praktycznie każdym urządzeniu, zarówno w systemie Android, jak i iOS. Musisz także wiedzieć, że Google Maps oferują synchronizację danych, bez względu na rodzaj platformy – wszystko dzięki prostemu zalogowaniu się do konta Google.

Kolejne różnice widoczne są w interfejsie aplikacji. Tutaj Apple zdaje się zyskiwać – od lat słynie bowiem z minimalizmu w swoich produktach. W przypadku Apple Maps otrzymujesz więc dość intuicyjną i niezwykle przejrzystą przestrzeń. Google stawia zaś na liczniejsze funkcje i związane z tym rzędy przycisków, znajdujące się na każdej niemal krawędzi ekranu – nie dla wszystkich będzie to proste w obsłudze. Jeśli jednak jesteś na bieżąco z nowinkami od Google’a, z pewnością nie będzie stanowiło to dla Ciebie żadnej przeszkody.

Jak użytkownicy oceniają Apple Maps?

Ocena Apple Maps w dużej mierze zależy od regionu świata. W USA czy Kanadzie często to właśnie Apple Maps wygrywa z google’owskim produktem. Użytkownicy podkreślają wtedy przede wszystkim wagę minimalizmu aplikacji od Apple’a, choć doceniają jednocześnie aspekt wizualny samych map. Nie da się ukryć, że jeśli zdecydujesz się na korzystanie z Apple Maps, z pewnością docenisz proste i intuicyjne poruszanie się po poszczególnych elementach aplikacji. Co jednak przy tym ważne, aby wyświetlić interesujące Cię obiekty, konieczne będzie dość duże przybliżanie map, co może zmniejszać komfort użytkowania.

Użytkownicy aplikacji wskazują również na wady, które dotyczą samego systemu nawigacji. Da się bowiem zauważyć błędy, które pojawiają się w proponowanych trasach. Wiele osób zaznacza, że Apple Maps często kierowało ich przez drogi zamknięte lub nieprzejezdne. Zapewne jednak twórcy usługi mają to na uwadze i ciągle dopracowują swój produkt, czego przykładem są chociażby wspomniane wcześniej tegoroczne badania naziemne – oby ich wyniki były jak najdokładniejsze!

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl