Co to jest soundbar i do czego służy 1.jpg
Newsy

Co to jest soundbar i do czego służy?

20 kwietnia 2023 4 minuty czytania

Soundbar może zastąpić drogie urządzenia i nadać kinowy efekt dźwięku w domu.

Zestaw głośników do telewizora, czyli różne rodzaje wież i kompletów stereo to często duży wydatek. Soundbar może zastąpić drogie urządzenia i nadać kinowy efekt dźwięku w domu. Strumieniowanie muzyki, dostępne różne rodzaje wejść, a także połączenia bezprzewodowe – na co zwrócić uwagę podczas zakupu soundbara?

Spis treści:

  1. Co to jest i jak działa soundbar?

  2. Co można zyskać dzięki soundbarowi?

  3. Jaki soundbar wybrać?

  4. Gdzie umieścić soundbar?

 

​​​​​​​Co to jest i jak działa soundbar?

Soundbar to głośnik, który pozwala na znaczne usprawnienie wrażeń słuchowych płynących z dostępnych na rynku telewizorów. Jest to system audio, który pozwoli wzmocnić brzmienie ulubionych filmów i seriali. Soundbary to podłużne i dość cienkie głośniki, które bez problemu można zamontować nad lub pod telewizorem. Jest to opłacalna opcja w przeciwieństwie do zestawów stereo i kin domowych, które często kosztują kilka tysięcy złotych.

Oprócz standardowego urządzenia do wyboru jest też soundbar z subwooferem. Co to takiego? To dodatkowy głośnik, który wzmacnia brzmienie niskich tonów. Subwoofer można podzielić na aktywny i pasywny. Aktywny zawiera już wbudowany wzmacniacz, dzięki temu może działać osobno. Pasywny jest dodatkowym głośnikiem, który potrzebuje wzmacniacza, aby funkcjonować.

Niektóre modele posiadają w swoich zestawach subwoofery bezprzewodowe lub przewodowe. Te pierwsze zdecydowanie ułatwiają łączenie z innymi urządzeniami, a także lepiej prezentują się w pomieszczeniu, są również najczęściej aktywne, więc mogą działać samodzielnie. Przewodowe potrzebują więcej miejsca na zamontowanie i odpowiedniej odległości od soundbara, tak aby kabel mógł do niego sięgnąć.

Sprawdź: Jaki soundbar do 1500 zł wybrać?
 

Co można zyskać dzięki soundbarowi?

Soundbar – co oferuje to urządzenie? Głośnik ten dostarcza wrażenia przestrzenności dźwięku i z powodzeniem zastępuje systemy stereo i kina domowe. Dzięki smukłej konstrukcji nie zajmuje dużo miejsca i dobrze wygląda w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach.

Nowoczesne telewizory zapewniają świetny obraz, jednak przez cienką budowę nie posiadają tyle miejsca na rozbudowane głośniki i często nie zapewniają dobrej jakości dźwięku w porównaniu z obrazem. Na pomoc przychodzą soundbary, które zapewniają przestrzenny dźwięk i bez problemu zastępują zestaw kina domowego.

Soundbar może stać się również domowym głośnikiem, z którego bez użycia kabla można odtwarzać muzykę z internetu przy pomocy smartfona czy tabletu. Ważne jest, aby posiadał on możliwość połączenia poprzez sieć lub Bluetooth.

Sprzęt zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż kino domowe, a także jest zdecydowanie tańszy. Dzięki temu można cieszyć się świetnym dźwiękiem bez wielkich kosztów.

Sprawdź: Bluetooth – co to jest i jak włączyć go w telefonie?


Jaki soundbar wybrać?

Szukając dodatkowych głośników do telewizora, warto sprawdzić liczbę kanałów, jaka jest dostępna. Im więcej, tym bardziej przestrzenny dźwięk. Najlepiej wybierać te urządzenia, które mają więcej niż trzy.

Kolejnym aspektem wartym uwagi jest łączność, czyli możliwość połączenia soundbara z telefonem czy tabletem poprzez Wi-Fi albo Bluetooth. Dzięki temu można skorzystać z urządzenia np. do puszczania muzyki.

Warto też sprawdzić, ile wejść HDMI posiada taki głośnik. Dlaczego? Aby uniknąć potrzeby ciągłego przepinania pomiędzy telewizorem, konsolą i dekoderem. Im więcej wejść, tym lepiej i wygodniej korzysta się z soundbara.

Głośnik ten to urządzenie, które im bardziej jest kompatybilne z różnymi sposobami kodowania dźwięku, tym lepiej dla całościowego odbioru m.in. filmu czy serialu. Udogodnienia takie jak Dolby Digital, które pozwala odtwarzać dźwięk w wysokiej rozdzielczości czy Dolby Atmos, czyli technologia przestrzenna w trzech wymiarach, jeśli są zgodne z soundbarem, zapewniają niesamowite doznania dźwiękowe.

Niektóre z modeli posiadają wbudowane głośniki tylne, dzięki czemu zapewniają niezwykłą przestrzenność dźwięku.

Istnieją również soundbary, których głośniki ustawione są pod różnymi kątami, a te najbardziej rozbudowane mają także takie skierowane do góry, dzięki czemu odczucie przestrzennego brzmienia dociera z każdej strony.

Sprawdź: Przenośny głośnik Bluetooth. Jaki model wybrać?

Gdzie umieścić soundbar?

Głośnik pod telewizor powinien, oprócz bycia źródłem dźwięku, również cieszyć oko. Soundbary najczęściej umieszcza się tuż przy telewizorze, zazwyczaj na szafce RTV. Wiele modeli można jednak bez problemu zamontować tuż nad lub pod telewizorem. Cienka obudowa, która sprawia, że soundbar wygląda jak listwa, idealnie wpasowuje się w pomieszczenie, nadając mu nowoczesnego charakteru.

Można je podłączyć, w zależności od modelu, bezprzewodowo przy pomocy Wi-Fi lub Bluetooth (dzięki czemu nie ma nieestetycznie wiszących kabli) albo przewodowo przy użyciu kabla optycznego czy HDMI.

Montaż sprzętu nie jest skomplikowany i bez problemu można wykonać go samemu, bez pomocy specjalistów. Co więcej, urządzenie nie jest ciężkie, więc nie ma zagrożenia, że może zerwać się ze ściany.

Soundbar warto kupić, jeśli jest się osobą, która ceni wysokiej jakości dźwięk podczas oglądania filmów czy grania w gry wideo. Odpowiednie urządzenie sprawia, że rozrywka jest na jeszcze lepszym poziomie.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl