Internet dla graczy - wszystko, czego potrzebuje prawdziwy gamer.jpg
Porady

Internet dla graczy - wszystko, czego potrzebuje prawdziwy gamer!

8 listopada 2023 6 minut czytania

Dla graczy, dobry internet to podstawa. Szybkie i stabilne połączenie sieciowe jest potrzebne podczas grania w każdy z gatunków.

Standardowe potrzeby eksploatacji internetu, znacząco różnią się od tego, czego potrzebują gamerzy. League of Legends, World of Warcraft, Counter Strike czy Fornite to tylko kilka gier z gatunku multiplayer, które wymagają bardzo stabilnego łącza do grania, by uniknąć wszelkich opóźnień czy lagów. To, co normalnie wystarczy do oglądania seriali, przeglądania portali internetowych czy wysyłania maili, dla gamerów może okazać się niewystarczające. Na co więc należy zwrócić uwagę, wybierając internet dla gracza?

Spis treści:

  1. Internet dla graczy – co warto wiedzieć?
  2. Przede wszystkim – download. Prędkość pobierania jest niezwykle istotna!
  3. Im wyższy ping, tym mniejsze szanse na zwycięstwo
  4. Niedoceniana, lecz niezwykle ważna rzecz – upload
  5. Internet dla gracza musi być stabilny
  6. Limity internetu = limity dla graczy
  7. Statystyki to nie wszystko – użytkownicy mają wpływ na działanie internetu
  8. Światłowód czy internet mobilny? To zależy

Internet dla graczy – co warto wiedzieć?

Dla graczy, dobry internet to podstawa. Szybkie i stabilne połączenie sieciowe jest potrzebne podczas grania w każdy z gatunków multiplayerów – zarówno FPS-y, jak i gry wyścigowe, sportowe, RPG, MOBA czy MMO.

Jakie są wymagania gamerów względem internetu? Połączenie musi zapewnić płynność podczas rozgrywki sieciowej oraz szybkie pobieranie i przesyłanie danych. Z tego względu gracze potrzebują szybszego internetu, niż wymaga tego przeciętny użytkownik korzystający z sieci wyłącznie w celach prywatnych czy rozrywkowych. Jakie wymagania mają od internetu gamerzy?

Przede wszystkim – download. Prędkość pobierania jest niezwykle istotna!

Pewnego rodzaju standardem w dzisiejszych czasach jest pobieranie na poziomie 100 Mb/s, lecz dla graczy taki wynik nie będzie wystarczający – dla gamera minimum powinno wynosić 300 Mb/s. Oczywiście im więcej, tym lepiej, zatem idealnym rozwiązaniem dla gamerów będzie pobieranie z prędkością 1 Gb/s, a nawet 5 Gb/s.

Sprawdź także: Prędkość wysyłania a prędkość pobierania plików – od czego zależy i dlaczego tak się różni?

Dlaczego prędkość pobierania jest tak ważna z perspektywy gracza?

  • Po pierwsze, download wpływa na płynność rozgrywki online czy szybsze wczytywanie się detali graficznych – a to są aspekty, które w znacznym stopniu wpływają na wrażenia z gry.
  • Dodatkowo przekłada się to na prędkość pobierania gier z cyfrowych sklepów – na przykład ze Steama lub Epic Games Store na komputerach osobistych, Microsoft Store na konsolach Xbox czy PlayStation Store na konsolach PlayStation.

Im wyższy ping, tym mniejsze szanse na zwycięstwo

Kolejną niezwykle istotną kwestią dla graczy jest ping. Jest to parametr, który mierzy czas, jaki upłynął pomiędzy wykonaniem określonego działania na komputerze użytkownika a dostarczeniem informacji do innego hosta i otrzymaniem od niego odpowiedzi zwrotnej. Ping zatem mierzy opóźnienia transmisji internetowej – dlatego właśnie w tym wypadku im wynik jest niższy, tym lepiej dla gracza. Wysoki ping powoduje opóźnienia i brak płynności, czyli tak zwane „lagi” – a te zwyczajnie zakłócają przyjemność rozgrywki i stają na drodze do zdobywania najwyższych stopni podium.

Jaki ping powinien mieć gracz? Górną granicą jest 50 ms – idąc w górę od tego pułapu zaczynają się delikatne problemy, więc należy zadbać o to, żeby wartość była niższa. Do rozgrywki online najlepszy będzie ping o wartości nie wyższej niż 10 ms.

Niedoceniana, lecz niezwykle ważna rzecz – upload

Obok prędkości pobierania i pingu, istotna jest też szybkość przesyłania danych. Upload wbrew pozorom w dużym stopniu przekłada się na rozgrywkę sieciową, mając wpływ na to, w jakim tempie osoby z zespołu odbierają wykonywane przez gracza akcje. Upload pozwala też na granie w gier w chmurze, dzięki czemu nie trzeba posiadać komputera za kilka tysięcy, a jedynie dobry internet.

Upload jest wyjątkowo ważny dla graczy, którzy chcą dodatkowo streamować swoją rozgrywkę na żywo. Żeby taka transmisja była płynna, nie wpływając przy tym na działanie samej gry, wysoki upload jest zwyczajnie niezbędny. O jakiej wartości mowa? Minimum to około 50 Mb/s, chociaż – jak w przypadku downloadu – im więcej, tym lepiej.

Internet dla gracza musi być stabilny

Wyniki testów prędkości są jednak niczym w sytuacji, w której połączenie internetowe nie jest stabilne. Gamerzy nie mogą sobie pozwolić na wahania wymienionych parametrów – wartości muszą utrzymywać się na podobnym poziomie, bowiem sinusoidalne wyniki tylko pogorszą sprawę, mogąc zresztą doprowadzić nawet do całkowitego zerwania połączenia. To oczywiście rujnuje wrażenia płynące z gry, a może nawet poskutkować całkowitym rozłączeniem z serwerami produkcji – a to ostatnie, czego chciałby gracz.

Limity internetu = limity dla graczy

Pobieranie samych gier, update’ów, dodatkowych zawartości czy aktualizacji systemowych – to wszystko pobiera mnóstwo danych internetowych. Nie można dopuścić do sytuacji, w której tego internetu zwyczajnie zabraknie – mogłoby to sprawić, że pobranie wymaganego update’u gry nie będzie możliwe, a przy jeszcze mniejszym szczęściu, gracz zostanie wyrzucony z rozgrywki w decydującym momencie. Właśnie dlatego internet bez limitu jest na wagę złota.

Statystyki to nie wszystko – użytkownicy mają wpływ na działanie internetu

Warto jednak zaznaczyć, że wysokie wyniki to nie wszystko. Należy bowiem pamiętać, że wpływ na prędkość internetu ma również liczba użytkowników korzystających z niego w jednym momencie. Z tego względu najlepiej będzie postawić na połączenie przewodowe, poprzez kabel Ethernet, które zapewnia większą szybkość i stabilność niż bezprzewodowe Wi-Fi. Ponadto, włączając grę sieciową, warto anulować wszystkie procesy pobierania danych czy aktualizacji na pozostałych urządzeniach połączonych z routerem – im jest ich więcej, tym większe obciążenie internetu.

Światłowód czy internet mobilny? To zależy

Jaki internet będzie najlepszy dla gracza? W tej chwili najlepszą jakość połączenia zapewnia światłowód, spełniając wszystkie wymienione wymogi – oferuje wysoką prędkość zarówno pobierania, jak i przesyłania danych, gwarantuje niski ping, wysoką stabilność oraz nie ma żadnych limitów. Dodatkowo, liczba osób korzystających z sieci w jednym momencie nie wpływa w znacznym stopniu na jakość połączenia. To rozwiązanie bez dwóch zdań najlepsze dla graczy, lecz jest jeden mankament – nie wszyscy mają do takiego połączenia dostęp.

Sprawdź także: Odkryj tajemnice światłowodu!

W obecnej chwili mieszkańcy mniejszych miast czy wsi często mają ograniczone możliwości korzystania z połączenia światłowodowego – więc o ile w dużych miastach jest to bezkonkurencyjnie najlepsza opcja, o tyle niektórzy gracze muszą poszukać alternatyw.

Te na szczęście są – i to naprawdę dobrej jakości. Internet mobilny również oferuje wysoką jakość połączenia – i taka opcja wcale nie wiąże się z korzystaniem z sieci na urządzeniu mobilnym. Otrzymaną od operatora kartę SIM bez problemu można umieścić w routerze, następnie skonfigurować sieć i cieszyć się internetem wysokiej jakości do woli.

Najlepszą opcją jest 5G, oferujące pobieranie na poziomie do 600 Mb/s oraz ping, który nie będzie miał dwucyfrowej wartości. Na naszej mapie zasięgu 5G sprawdzicie, czy to rozwiązanie jest dostępne w Waszej lokalizacji.

Jeśli nie macie dostępu do 5G – żadna strata! Internet mobilny LTE to również doskonała propozycja, która zagwarantuje wystarczająco dobre wyniki dla graczy. Download zależnie od jakości połączenia może osiągnąć pułap nawet 300 Mb/s, a ping nie będzie przekraczał wyznaczonej wartości 50 ms. Sprawdźcie naszą ofertę, aby wybrać internet najlepiej dopasowany do Waszych potrzeb!

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl