Największe premiery filmowe 2024.jpeg
Rozrywka

Największe premiery filmowe 2024 – na co warto udać się do kin?

23 lutego 2024 4 minuty czytania

Zaplanuj już teraz kinową rozrywkę! Odkryj najbardziej wyczekiwane premiery filmowe roku 2024 i przygotuj się na niezapomniane seanse w kinie!

Kinomaniacy zapewne już od samego początku roku mają przygotowany kalendarz filmowy na kolejne 12 miesięcy. Najważniejsze premiery światowe, nadchodzące polskie hity, dzieła nagradzane na różnego rodzaju festiwalach, filmy fantasy, dramaty, komedie – co można znaleźć w ich rozpiskach? Na jakie premiery kinowe 2024 warto już zarezerwować miejsce? Dokładnie prześwietliliśmy najgorętsze tytuły i wybraliśmy same perełki – oto lista TOP 5 filmów tego roku, które na pewno warto będzie zobaczyć!

Spis treści:

  1. Diuna: Część druga

  2. Anatomia upadku

  3. Strefa interesów

  4. W głowie się nie mieści 2

  5. Kobieta z…

  6. Premiery filmowe 2024 – by każdy mógł cieszyć się wielkim kinem

Diuna: Część druga

Pod koniec lutego i na początku marca, bez wątpienia kinami zawładnie druga część „Diuny”. Pierwsza była bowiem światowym hitem – zachwycała m.in. kostiumami, scenografią, muzyką oraz spektakularnymi efektami specjalnymi. Po tak ogromnym sukcesie wiele osób obawiało się kontynuacji. Cóż, trzeba przyznać, że dość często drugie części zawodzą… Jak jest w tym przypadku? Krytycy od samego początku byli zgodni: „Jest jeszcze lepiej!”. Dzieło w reżyserii Denisa Villeneuve’a wciąż oddaje ducha książki Franka Herberta, a jednocześnie przeskakuje w realizacji samo siebie (co zresztą jest dodatkowym argumentem, by obejrzeć je na dużym ekranie).

Polska premiera: 29.02.2024

Anatomia upadku

Absolutnie poruszające kino! To francuski film z Sandrą Hüller w roli głównej (znaną m.in. z genialnego „Toniego Erdmanna”), który dotyka najintymniejszych sfer związku, najgłębszych życiowych rozterek, sukcesów i niespełnionych potrzeb. Zaczyna się lekko, by z każdą chwilą coraz bardziej zagęszczać atmosferę.

Cały dramat ma swój początek po śmierci Samuela, który upada z dużej wysokości – pytanie tylko, czy było to samobójstwo, nieszczęśliwy wypadek, czy może zabójstwo dokonane przez Sandrę? Z tytułową anatomiczną precyzją, przeprowadzany jest w tej sprawie proces, który wchodzi z butami w życie całej rodziny. Czy jednak da się dojść prawdy? I czym w ogóle ta prawda jest? O tym każdy musi przekonać się sam, a naprawdę warto! Dowodem jest aż 5 nominacji do Oscarów.

Polska premiera: 23.02.2024

Strefa interesów

Trzeba przyznać, że premiery kinowe 2024 nie oszczędzają emocji widzów. „Strefa interesów” to dramat osadzony w czasie II Wojny Światowej. Główną postacią jest Rudolf Höss, który wraz z żoną Hedwigą i czwórką dzieci, żyją w dużym, zadbanym domu z pięknym ogrodem. Mają psa, przyjaciół, lubią spacery i snują plany wakacyjne – ot, zwyczajna rodzina. Trochę mniej zwyczajne jest jednak to, że Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, który znajduje się tuż obok wspomnianego pięknego domu. Czy da się w takich okolicznościach w ogóle myśleć o zwyczajnym życiu? 

Zdecydowanie jest to film z kategorii trudnych, lecz naprawdę wart swojej emocjonalnej ceny. On zresztą także został nominowany aż do 5 Oscarowych statuetek, a część zdjęć powstawała w Polsce (na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau). Co równie ciekawe, w rolę Hedwigi wciela się wspomniana już wcześniej Sandra Hüller – to jest jej rok!

Polska premiera: 08.03.2024

W głowie się nie mieści 2

Poza „Diuną”, z drugą częścią powraca także hit wśród animacji – „W głowie się nie mieści”. To propozycja dla całej rodziny, która może stać się świetnym wyjściem do rozmów o emocjach. Opowiada o nich w niezwykle ciepły sposób, w tym samym czasie bawiąc i edukując. Co ważne, główna bohaterka, Riley, nie jest już jednak dzieckiem, a – no cóż – radzenie sobie z emocjami w nastoletnich latach potrafi być gigantycznym wyzwaniem. Jakie doświadczenia czekają zatem na Riley i jak na jej „radzenie sobie” zareagują Radość, Niepewność, Odraza, Smutek, Strach i Gniew? Wszelkie wątpliwości będzie można rozwiać już w połowie roku.

Polska premiera: 14.06.2024

Kobieta z…

Jedna z najbardziej wyczekiwanych polskich premier filmowych 2024. Małgorzata Szumowska i Michał Englert w roli duetu reżyserskiego to wręcz gwarancja najwyższej jakości, choć – trzeba przyznać – od razu można oczekiwać tematów niełatwych, a dla wielu osób wręcz kontrowersyjnych. Tak też jest z filmem „Kobieta z…” – opowiada historię Anieli, która urodziła się jako Andrzej. Co jednak istotne, śledząc jej drogę, poznaje się nie tylko doświadczenie jednostki, lecz także problemy, z jakimi generalnie nieraz mierzą się osoby transpłciowe. To film o braku wsparcia, a jednocześnie o najważniejszych jego dowodach. O lęku, a jednocześnie odwadze bycia sobą. O samotności, a jednocześnie najpiękniejszej, bardzo szeroko rozumianej miłości do drugiego człowieka. 

Polska premiera: 05.04.2024

Premiery filmowe 2024 – by każdy mógł cieszyć się wielkim kinem

Wybrane przez nas propozycje to zaledwie niewielki procent tego, co generalnie w najbliższych miesiącach wydarzy się w świecie filmu. Polecane wyżej tytuły są jednak szczególnie warte uwagi, bo bez wątpienia będą to jedne z kluczowych premier kinowych 2024 r. Owszem, dobrze byłoby zobaczyć je na dużym ekranie, lecz wszyscy Ci, którzy nie będą mieli takiej szansy, mogą być spokojni. Współcześnie stosunkowo szybko nowe filmy pojawiają się na także na różnego rodzaju platformach streamingowych, w tym m.in. Netfliksie, HBO Max czy Viaplay. Co ważne, każda z nich dostępna jest w Telewizji Nowej Generacji od Play – najlepsze kino w jednym miejscu!

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl