Najlepsze gry z Super Mario – ranking Foto.jpeg
Rozrywka

Najlepsze gry z Super Mario – ranking!

15 września 2021 4 minuty czytania

Seria gier komputerowych Super Mario Bros jest jedną z najbardziej popularnych i w niektórych kręgach śmiało można nazwać ją wręcz „legendarną”.

Seria gier komputerowych Super Mario Bros jest jedną z najbardziej popularnych i w niektórych kręgach śmiało można nazwać ją wręcz „legendarną”. Firma Nintendo (a konkretnie Shigeru Miyamoto) stworzyła ją w 1981 roku – sympatyczny hydraulik w czerwonej czapeczce po raz pierwszy ukazał się światu w grze zatytułowanej Donkey Kong (była to produkcja przeznaczona na automaty do gier). Sprawdź, które gry z tej serii są szczególnie warte Twojej uwagi!

Początki i pierwsze sukcesy gry Mario

Główny bohater opisywanych tu gier już na samym początku wzbudził sympatię odbiorców. Co więcej, tworzone z jego udziałem produkcje znacznie wyprzedzały swoją epokę. Na pierwszą grę, w której tytule użyto słowa „Mario”, nie trzeba było więc długo czekać. W 1983 roku wesoły hydraulik wraz ze swoim bratem Luigim ruszyli na podbój świata, chcąc uratować ukochaną z rąk niebezpiecznego złoczyńcy Bowsera, który porwał ją i uwięził w zamku. Gra okazała się strzałem w dziesiątkę! Kombinacja fantastycznie zaprojektowanych oraz wymagających poziomów trudności, wyrazistych bohaterów, a także przyjemnej dla oka kolorowej oprawy graficznej nie mogła przejść bez echa – tak zaczęła się historia kultowej serii.

Co ciekawe, wszystkie gry spod szyldu Mario zrodziły się przede wszystkim jako produkcje automatowe. Przeznaczone były w głównej mierze dla klientów salonów gier, w których w latach 70., 80., i 90. XX wieku tłumnie gromadziła się młodzież, aby wspólnie poznawać świat elektronicznej rozgrywki. W tym czasie absolutne rekordy popularności biły takie tytuły, jak Space Invaders, Pac-Man czy Mortal Kombat. 

Super Mario Bros wydano w 1985 roku, kiedy to japońska firma Nintendo była święcie przekonana o tym, że era automatów do gier nieuchronnie dobiega końca. Wówczas producent przygód wąsatego hydraulika w czerwonej czapeczce zaczął inwestować we własny sprzęt, który w późniejszym czasie przyniósł im milionowe zyski na całym świecie. W taki sposób powstały bardzo popularne konsole do gier. Pierwszą z nich było NES, czyli Nintendo Entertainment System. Następnie przyszła pora na SNES (Super Nintendo Entertainment System) oraz serię przenośnych i kieszonkowych urządzeń pod nazwą Game-Boy.

Początek popularności Nintendo w Polsce miał miejsce w latach 90. XX wieku. Jednak z uwagi na brak oficjalnej dystrybucji, wielu polskich graczy musiało zadowolić się podrabianymi systemami, takimi jak popularny Pegasus – to właśnie na tym sprzęcie poznawaliśmy w Polsce pierwsze przygody Mario. 

Najlepsze gry z Mario – zdaniem graczy

Seria Super Mario Bros została absolutnym hitem sprzedaży w kategorii gier przeznaczonych na konsolę Nintendo – do dziś zajmuje 6. miejsce na liście najlepiej sprzedających się gier w historii (z wynikiem aż 58 milionów sprzedanych egzemplarzy!).

Wśród najlepszych produkcji z tej serii gracze wymieniają jedną z najnowszych części – Super Mario Odyssey z 2017 roku. To trójwymiarowa gra platformowa, skonstruowana podobnie jak pozostałe gry tego typu. Bez zmian pozostaje m.in. to, że Mario razem z przyjaciółmi rusza na pomoc swojej ukochanej, zamkniętej na cztery spusty w wieży.

Ponadto warto nadmienić, że gry Mario to nie tylko platformówki, ale również znane i lubiane gry wyścigowe pod tytułem Super Mario Kart, które swoją premierę miały w 1992 roku. Gracze konsolowi mogli wcielić się w swoje ulubione postaci z wirtualnego świata, siedząc za sterami wielu rozmaitych wehikułów – począwszy od samochodów osobowych i motocykli, kończąc na szybowcach. Kolorowe postacie zmagały się na torach wyścigowych, które naszpikowane były przeszkodami, monetami oraz przedmiotami dostarczającymi dodatkowych umiejętności.

Najnowszą grą z tej serii jest Mario Kart 8 Deluxe na konsole Nintendo Switch (miała swoją premierę w 2014 roku). Dlaczego szczególnie doceniana jest właśnie edycja Deluxe? Zawiera bowiem wszystkie wydane przez deweloperów dodatki wraz z torami wyścigowymi, pojazdami oraz innymi niedostępnymi do tej pory postaciami.

Wszystkie gry z Mario zostały odnowione i wydane na konsolę Nintendo Switch w formie oddzielnej i samodzielnej kolekcji Super Mario 3D All-stars. Jeśli w obecnym świecie brakuje Ci klasyków, to bezapelacyjnie warto zainteresować się tą grą w nowym i bardzo odświeżonym wydaniu. 

Gry Super Mario na system Android

Coraz więcej ludzi korzysta ze smartfonów z systemami Android lub iOS. W opisywaną tu grę można grać także i na nich! Dostępna jest w dwóch formach – Super Mario Run i Mario Kourt Tour. Obydwie udostępniane są w modelu free-to-play, więc można pobrać je za darmo, choć pewna część ich zawartości pozostaje zablokowana. Aby otrzymać do niej dostęp, należy zdobyć odpowiednie przedmioty w trakcie rozgrywki albo wykupić go w specjalnych sklepikach w aplikacji. Wierni fani Mario mogą bez przeszkód zagrać także w wersję przeglądarkową.

Gry z Mario – od czego zacząć?

Choć Mario podbił świat gier już kilkadziesiąt lat temu, jego sukces nie słabnie. Nintendo nadal wydaje nowe produkcje z nim w roli głównej i są to gry najwyższych lotów. Cenią je zarówno krytycy, jak i sami gracze. Lubisz gry wideo? Nie zwlekaj – już czas, abyś zebrał wszystkie gwiazdki i uratował księżniczkę. 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl