Najlepsze-ekranizacje-live-action-mang-i-anime-ktore-produkcje-warto-zobaczyc-Foto.jpeg
Rozrywka

Na jakim urządzeniu grać w Cyberpunk 2077?

19 listopada 2020 4 minuty czytania

Nadchodzący tytuł polskiego studia CD Projekt RED wzbudził gorące dyskusje po opublikowaniu rekomendowanych konfiguracji niezbędnych do gry. Już w grudniu ma zostać udostępniony na wszystkich platformach jednocześnie. Sprawdźmy, które urządzenia będą wystarczające do satysfakcjonującej rozgrywki.

Do niedawna uruchamianie flagowych gier PC wymagało posiadania drogiego laptopa dedykowanego do takiej rozrywki. Noszenie go ze sobą na co dzień było jednak utrudnione, dlatego takie urządzenia nie sprawdzały się specjalnie dobrze w roli przenośnego sprzętu.

W ostatnich latach komponenty laptopów uległy znacznej modernizacji. Wydajność kart graficznych udało się poprawić do tego stopnia, że producenci klasyfikują je dziś na równi z kartami przeznaczonymi do komputerów stacjonarnych. To z kolei przyczyniło się do popularyzacji i obniżenia cen laptopów z segmentu gamingu, a użytkownicy dostali do rąk smukłe, wydajne i prawdziwie uniwersalne komputery.

Równolegle do rynku PC sprawnie rozwija się też branża konsol. Aktualnie ich generacja osiągnęła już szczyt swojej popularności, a na rynku właśnie pojawiły się pierwsze modele kolejnej. Można się zatem spodziewać, że najnowsze tytuły będą produkowane i wydawane z myślą o XBOX Series X / S oraz Playstation 5.

Cały ten postęp sprawia, że dziś nawet rozbudowane i wymagające tytuły są dostępne dla coraz szerszego grona użytkowników. Sytuacja stała się jeszcze bardziej interesująca, gdy studio CD Projekt RED ogłosiło wymagania Cyberpunk 2077. Okazuje się, że ten imponujący wizualnie tytuł może z powodzeniem obsłużyć nawet laptop średniej klasy dostępny w przystępnej cenie lub konsole z poprzedniej generacji: XBOX One / Playstation 4.

Wymagania Cyberpunk 2077 na PC – procesor

Jeśli chodzi o procesor dla Cyberpunk 2077, wymagania są tu bardzo niewielkie. Gra jest możliwa na jednostce klasy i5-3570, a rekomendowany procesor to i7-4790. Są to procesory, które można było znaleźć w komputerach ze średniej i wyższej półki, produkowane odpowiednio od roku 2012 i 2014.

Procesory laptopów różnią się jednak od procesorów stacjonarnych, głównie ze względu na zmniejszony pobór energii. Trudno jest bezpośrednio wskazać laptopowy odpowiednik takich urządzeń, ale z pomocą mogą tu przyjść strony benchmarkujące, jak np. popularny cpubenchmark.net. Możemy na nim znaleźć standardowe testy, które pozwalają określić definitywną wydajność danej jednostki niezależnie od producenta, typu komputera czy roku produkcji. 

Wyżej wspomniane procesory w testach CPUmark notują odpowiednio 5000 i 8000 punktów. W laptopach taką wydajność można spotkać w procesorach Intel klasy i5 i i7 oraz AMD Ryzen 5 z serii 2000 produkowanych od 2017 roku. Właściciele nowszych laptopów ze średniej półki mogą zatem być pewni, że ich procesor będzie w stanie obsłużyć nowego Cyberpunka.

Dziś już każdy laptop w ofercie Play posiada moc obliczeniową zdolną do obsłużenia takiej gry, ale do uruchomienia jej niezbędna jest też odpowiednia karta graficzna.

Wymagania Cyberpunk 2077 na PC – karta graficzna

Satysfakcjonująca rozgrywka nie jest możliwa bez płynnie wyświetlanej i imponującej szaty graficznej. Gracze z tego powodu przywiązują zazwyczaj większą wagę do wydajnej karty niż szybkiego procesora. Wówczas Cyberpunk 2077 wymaga na minimalnych ustawieniach podobnych komponentów jak w przypadku procesora (karty klasy NVIDIA GTX 780 lub Radeon RX 470). Sprawa zmienia się, jednak kiedy chodzi o rekomendowane konfiguracje, a tu zalecane są już znacznie nowsze i wydajniejsze modele klasy NVIDIA Geforce GTX 1060.

W przypadku kart graficznych do laptopów na rynku od kilku lat dominują modele NVIDIA GTX. Producent – o czym wspomnieliśmy we wstępie – klasyfikuje ich wydajność na równi z modelami stacjonarnymi. Laptop z kartą GTX 1060 powinien zatem z powodzeniem obsłużyć nowego Cyberpunka. Lepiej jednak zaopatrzyć się w zapas mocy, a na dzisiejszym rynku oferują to nowsze i wydajniejsze karty z rodziny GTX 1650.

W ofercie PLAY dostępne są laptopy wyposażone w mocne karty graficzne, np.:

  • MSI GF65 Thin 9SD – smukły i bardzo wydajny sprzęt z procesorem Intel Core i5 9300H i kartą graficzną GeForce GTX 1660 Ti 6 GB
  • MSI Bravo 17 A4DDR – z futurystycznym designem, idealny dla gamerów, wyposażony w procesor AMD Ryzen oraz kartę graniczną Radeon RX

Wymagania Cyberpunk 2077 na PC – pozostałe parametry

Z pozostałych parametrów warto wspomnieć o dysku twardym komputera, który według rekomendacji powinien działać w technologii SSD. To nie ogranicza się tylko do gry Cyberpunk – dziś każdy specjalista poleci dysk SSD jako najszybszy sposób na zauważalne przyspieszenie działania komputera. Każdy laptop w ofercie Play wyposażony jest w takie dyski – stawiamy na nie ze względu na szybkość i bezawaryjność.

Wymagania Cyberpunk 2077 na konsolach

Chyba nie ma lepszego odzwierciedlenia różnic pomiędzy PC a konsolami, jak jedno proste porównanie. Wszystkie trzy powyższe rozdziały poświęcone PC można zastąpić jednym stwierdzeniem dotyczącym konsol: do gry wystarczy Ci XBOX One lub Playstation 4 (i ich ulepszone wersje). Jednak lepszą jakość graficzną oferują premierowe konsole nowej generacji: XBOX Series X/ S i Playstation 5. Dodatkowy i solidny zapas mocy może być odczuwalny podczas najbardziej intensywnych scen walki, ale o wszystkim przekonamy się po oficjalnej premierze.

Konsolowcy powinni zadbać również o pamięć, bo producent sugeruje wygospodarować ok. 70 gigabajtów przestrzeni. Jeśli weźmiemy do tego potencjalne przyszłe DLC, tylko ta jedna gra może zająć 20% przestrzeni na podstawowym dysku konsoli.

Konsole w ofercie Play możecie zobaczyć tutaj.

Podsumowując – współcześnie nawet smukłe i przystępne cenowo laptopy oraz obecne konsole mogą obsłużyć najnowsze tytuły gier. Wybierając urządzenie dla siebie, warto jednak poznać aktualne trendy rynkowe, aby spośród licznych modeli wybrać ten najwydajniejszy i najlepszy. Warto w tym celu przejrzeć oferty firm specjalizujących się w takim sprzęcie, jak sieć PLAY. Na naszej stronie zawsze prezentujemy starannie wyselekcjonowane i najnowsze konfiguracje, które odpowiedzą na potrzeby nawet najbardziej wymagających osób.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl