xiaomi_mi_band.jpg
Porady

Xiaomi Mi Band 5 vs. Mi Band 4. Czy warto kupić smart opaskę?

15 września 2020 4 minuty czytania

Smart opaski od Xiaomi błyskawicznie podbiły rynek i zyskały niemałe grono entuzjastów. Wszystko przez stosunkowo niewygórowaną cenę i coraz większą funkcjonalność. Co wyróżnia najnowszy Xiaomi Mi Band 5?

Przez ostatnie cztery wersje opaski Xiaomi Mi Band chiński producent doskonalił swój produkt, dopracowując kolejne szczegóły. I chociaż sprzęt nadal nie jest idealny, to niekwestionowany lider w swojej kategorii cenowej. Jak zmienił się Xiaomi Mi Band 5 w stosunku do poprzedniego modelu i na co warto zwrócić uwagę?

Xiaomi Mi Band – najważniejsze parametry

Zacznijmy od garści faktów na temat najnowszego dzieła Xiaomi. Smart opaska Mi Band 5 ma bardzo solidną specyfikację. Oto jak prezentują się najważniejsze dla tego sprzętu parametry:

  • wyświetlacz posiada rozdzielczość 1,1 cala, ekran AMOLED o rozdzielczości 120x240 pikseli i jasności 450 nitów,
  • bateria ma pojemność 125 mAh, co przekłada się na 20 dni pracy w trybie wydłużonym i 14 w trybie tradycyjnym,
  • blisko 180 motywów do wyboru,
  • 11 trybów treningowych,
  • Bluetooth 5.0,
  • kompatybilność z systemami operacyjnymi Android i iOS,
  • wodoodporność w normie IP65,
  • pomiar poziomu saturacji krwi tlenem (pulsoksymetr – SpO2),
  • opcja monitoringu cyklu menstruacyjnego,
  • funkcja PAI (Personal Activity Intelligence) – tryb dopasowujący naszą aktywność dla optymalnego stanu zdrowia. (źródło: https://www.mi.com/global/mi-smart-band-5/specs/)

Wygląd opaski

Na pierwszy rzut oka Xiaomi Mi Band 5 nie różni się wyglądem od czwórki. Trudno zauważyć chociażby zmianę o 0,15 cala w rozmiarze wyświetlacza. Stylistyka „pigułki” od dłuższego czasu pozostaje taka sama. Różnice widać lepiej, kiedy włączymy urządzenie. Dzięki możliwości konfiguracji tarczy wyświetlacza możemy umieścić na pierwszym planie najważniejsze dla nas informacje. Dla jednego użytkownika będzie to zegar, dla innego liczba przebytych danego dnia kroków. Tarcze można dowolnie modyfikować, zachowując przy tym estetykę opaski.

Obejrzyj również video: Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 4 - Czy warto WYMIENIĆ? - Mi Band 5 Recenzja i Porównanie - Mobileo

Nowe funkcje

Pod względem tego, o czym może poinformować nas Xiaomi Mi Band 5, nowa wersja zrobiła kolejny krok do przodu. Oprócz znanych rozwiązań jak pulsometr czy licznik kalorii jest też kilka ciekawych nowości. Jedną z nich jest pulsoksymetr, który dokonuje pomiaru poziomu saturacji krwi tlenem. Chodzi tutaj o właściwie „napowietrzenie” krwi, co przekłada się na lepsze samopoczucie oraz wydajność w czasie wzmożonej aktywności.

Kolejną nowością jest funkcja PAI, która ma podpowiadać użytkownikom, jak dopasować codzienną aktywność, żeby cieszyć się lepszym zdrowiem. Algorytm analizuje wiele naszych parametrów, jak np. tętno, aby wiedzieć, w jakim trybie użytkownik ma być aktywnym, by zachować dobrą kondycję. Zostały przeprowadzone badania, które potwierdzają, że utrzymywanie odpowiedniego wskaźnika PAI pozwala cieszyć się lepszym samopoczuciem, a nawet uniknąć niektórych chorób. (źródło: https://www.tizenhelp.com/mi-band-5-to-get-pai-function-for-improved-health-tracking/)

Zmianie uległ także system ładownia urządzenia. Xiaomi Mi Band 5 posiada ładowarkę magnetyczną, dzięki czemu nie musimy już wyjmować „pastylki” z opaski, żeby naładować sprzęt. To spore udogodnienie, a sam proces jest szybszy w porównaniu do rozwiązania z poprzednich wersji.

Xiaomi Mi Band 5 vs. Xiaomi Mi Band 4

Czas na bezpośrednie porównanie poprzedniej i najnowszej wersji opasek Mi Band. Wspomnieliśmy już o nieco większym ekranie oraz wzbogaconej grafice w postaci różnorodnych motywów i możliwości personalizacji ekranu. Xiaomi Mi Band 5 posiada baterię o pojemności 125 mAh, czyli mniejszą niż w czwórce, która dysponowała 135 mAh. Przy większym wyświetlaczu i matrycy AMOLED oznacza to krótszą żywotność na jednym ładowaniu. Dla użytkowników, którzy cenili sobie rzadkie ładowanie urządzenia, może to być pewna niedogodność.

Większość recenzentów Xiaomi Mi Band 5 podkreśla znaczny postęp w trybie śledzenia snu. Dla wielu posiadaczy smart opasek jest to bardzo istotna funkcja, więc większa dokładność to z pewnością spory plus dla piątej odsłony popularnego urządzenia. Podobne wrażenia daje samo noszenie opaski, która skutecznie odczytuje ruchy nadgarstka. Dzięki temu liczenie kroków jest dokładniejsze.

Czy warto kupić Xiaomi Mi Band 5?

Tak jak w przypadku poprzednich odsłon Xiaomi Mi Band odpowiedź musi być twierdząca. Głównym argumentem za wyborem produktu chińskiego producenta jest stosunek jakości do ceny. Żadne inne urządzenie, które możemy nabyć w cenie poniżej 200 zł, nie oferuje tylu funkcjonalności co Xiaomi Mi Band 5. I mimo że chociażby tryb treningu nadal pozostawia sporo do życzenia, poprawa na pozostałych polach sprawia, że warto zainteresować się opaską Xiaomi lub zamienić stary model na najnowsze dzieło popularnego producenta.

Uniwersalność to ogromny atut Xiaomi Mi Band 5. Inne opaski mogą lepiej zliczać kroki albo mierzyć tętno, ale tylko Xiaomi oferuje wszystkie te funkcje w jednym urządzeniu. Do tego otrzymujemy bardzo intuicyjną i dostarczającą jeszcze więcej informacji aplikację Mi Fit, która bez trudu sparuje się z naszym urządzeniem. Sprawdź w ofercie Play tutaj

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl