smartwatch928x535 (1).jpg
Porady

Szkło hartowane do smartwatcha – jak chronić zegarek

30 sierpnia 2021 4 minuty czytania

Jak zabezpieczyć wyświetlacz swojego smartwatcha? Najlepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego szkła hartowanego.

Jak zabezpieczyć wyświetlacz swojego smartwatcha? Najlepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego szkła hartowanego. Dzięki temu gadżet zyska ochronę przed wieloma uszkodzeniami. Jednak nie tylko szkło jest pomocne. W jaki jeszcze sposób zabezpieczyć inteligentny zegarek przed zniszczeniem?

Spis treści:

Niestety urządzenia mobilne takie jak smartfony, tablety czy smartwatche każdego dnia narażone są na liczne uszkodzenia. W przypadku smartfonów najczęściej dochodzi do pęknięć albo zarysowań wyświetlaczy. Takie uszkodzenia również przytrafiają się użytkownikom smartwatchów. Podpowiadamy, co zrobić, by cieszyć się swoim inteligentnym zegarkiem jak najdłużej.

Postaw na szkło hartowane

W dzisiejszych czasach najlepszym rozwiązaniem, które pomoże zabezpieczyć ekran smartwatcha, jest szkło hartowane. Sprawdza się ono doskonale od lat w smartfonach. Producenci zazwyczaj oferują wzmocniony wyświetlacz w swoich flagowych czy droższych urządzeń. Niestety w przypadku smartwatchy często zapominamy o tym, że te również są narażone na zarysowania, zadrapania, a nawet na pęknięcie wyświetlacza. Smartwatch to zazwyczaj wydatek rzędu kilkuset złotych. Tutaj warto od razu zabezpieczyć wyświetlacz szkłem ochronnym. Jest ono cienkie i znakomicie przylega do powierzchni ekranu. Dzięki temu nie musisz się martwić o wpływ na funkcje dotykowe. 

Dlaczego coraz więcej osób wraz z zakupem smartwatcha stawia na odpowiednie szkło ochronne? Przede wszystkim dzieje się tak ze względu na ogromne koszty naprawy pękniętego czy porysowanego wyświetlacza. Tymczasem zakup szkła ochronnego jest rozwiązaniem o wiele tańszym (to najczęściej wydatek kilkudziesięciu złotych) niż oddanie do serwisu inteligentnego zegarka, żeby wymienić cały ekran. Często zdarza się, że koszty naprawy są porównywalne do ceny nowego urządzenia. Warto mieć to na uwadze.

Najważniejszym elementem szkła ochronnego jest jego twardość. Żeby ułatwić wybór, producenci oznaczają skalę twardości swoich produktów. Innymi słowy, najlepszym rozwiązaniem jest zakup szkła ochronnego o twardości 8-9H. Dzięki temu zyskujesz najbardziej wydajną ochronę. Co oznacza twardość szkła hartowanego? W tym przypadku (8H) bardzo trudno porysować wyświetlacz. Musiałbyś to zrobić ostrym narzędziem ze stali. Tymczasem 9H oznacza, że do wykonania rysy na wyświetlaczu z takim szkłem potrzebowałbyś diamentowego ostrza. 

Powyższe zalety szkła z pewnością ochronią smartwatch, ale musisz liczyć się z tym, że takie rozwiązanie jest o wiele droższe od pozostałych sposobów. Z drugiej strony zyskujesz maksymalną ochronę inteligentnego zegarka przed zarysowaniami i uderzeniami. Coraz częściej producenci szkieł ochronnych oferują je dodatkowo z powłoką oleofobową. Pełni ona taką samą funkcję jak powłoka oleofobowa wykorzystywana w smartfonach. Dzięki niej zapomnisz o zbierającym się kurzu na powierzchni, odciskach palców czy nawet osadzaniu się tłuszczu.

Jak jeszcze zabezpieczyć smartwatcha?

Kolejnym sposobem zabezpieczenia smartwatcha jest skorzystanie z folii ochronnej. Jest zdecydowanie tańsza od szkła hartowanego, ale tutaj masz do czynienia z niższą wytrzymałością. Przykładowo folia ochronna o oznaczeniu 3-5H z pewnością ochroni inteligentny zegarek. Do tego zyskujesz zwiększoną odporność na zarysowania ostrym narzędziem, np. nożem. Jednak wystarczy zahaczyć miedzianym drutem o wyświetlacz, by powstały zarysowania. Pamiętaj, że w głównej mierze jej zadanie polega na ochronie przed zarysowaniami. 

Wybierając folię ochronną, nie warto oszczędzać albo zamawiać towar z Chin. Lepiej zdecydować się na produkt znanej marki i wydać na przykład 30 zł na folię dobrej jakości niż np. 15 zł, by po kilku tygodniach żałować zakupu i zniszczonego smartwatcha. 

Niestety folia ochronna ma swoje wady. Nie jest zbyt odporna na uderzenia zegarkiem, co może doprowadzić do uszkodzenia ekranu. Dodatkowo wielu posiadaczy inteligentnych zegarków z folią ochronną skarży się na zmianę wyświetlanych barw i gorsze działanie dotyku. Folia może idealnie przylegać do smartwatcha, ale ten może utracić wrażliwość na dotyk. Oczywiście znowu wiele zależy od modelu zegarka i samej folii. 

A może szkło hybrydowe?

Jest jeszcze jedna możliwość ochrony smartwatcha przed zniszczeniem. Poza szkłem ochronnym (hartowanym) i folią ochronną zwróć uwagę na szkło hybrydowe. Jego zadaniem jest ochrona przed zarysowaniami i uderzeniami. Tutaj nie musisz wydawać dużej kwoty, by zyskać produkt o odpowiedniej twardości. W przypadku inteligentnych zegarków wystarczy twardość 6-7H. Co to oznacza? W praktyce, żeby powstały rysy na wyświetlaczu, musiałbyś użyć do tego ostrego narzędzia ze stali. 

Kolejna kwestia to niewielka grubość szkła, więc nie musisz obawiać się o pogorszenie panelu dotykowego. Szkło hybrydowe jest o wiele cieńsze od hartowanego. Do tego dochodzi większa opdorność niż w przypadku użycia folii ochronnej. Niestety szkło hybrydowe nie posiada powłoki oleofobowej, którą oferują lepsze rodzaje szkieł hartowanych.

Czy etui ochroni smartwatcha przed zniszczeniem?

Jest jeszcze jeden sposób, by ochronić nasze urządzenie do treningów. Chodzi o popularne etui do smartwatchy, z których najczęściej wybierane są te pancerne albo silikonowe. Pierwszy rodzaj przyda się z pewnością osobom narażonym na większe zniszczenia (np. uprawiającym ekstremalne sporty). Tymczasem etui silikonowe w pewnym stopniu też chronią przed zarysowaniami. Jednak nie jest to już taka sama ochrona, jak w przypadku szkieł hartowanych, ochronnych czy folii. 

Podsumowanie

Każdy rodzaj ochrony smartwatcha bez względu na to, czy wybierzesz folię ochronną, czy szkło hartowane/hybrydowe będzie dobrym rozwiązaniem, by smartwatch posłużył jeszcze dłużej. Pamiętaj, że nie można lekceważyć takich okoliczności jak upuszczenie inteligentnego zegarka na ziemię. Takie rzeczy niestety zdarzają się bardzo często. 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl