Pierwsze uruchomienie telefonu – o czym warto pamiętać przed rozpoczęciem użytkowania (1).jpeg
Porady

Pierwsze uruchomienie telefonu – o czym warto pamiętać

29 listopada 2022 3 minuty czytania

Nowy telefon to najczęściej wymiana na lepszy, nowocześniejszy model.

Nowy telefon to najczęściej wymiana na lepszy, nowocześniejszy model. Chyba każdemu sprawia niezwykłą radość rozpakowanie go i początkowa konfiguracja. Pierwsze uruchomienie smartfona nie należy do najtrudniejszych zadań, lecz warto zwrócić uwagę na parę aspektów. Jak przyjemnie i bezproblemowo zacząć użytkowanie naszego nowego sprzętu?

 

Spis treści:

1.      Zanim włączymy telefon

2.      Pierwsze uruchomienie smartfona

3.      O czym jeszcze warto pamiętać?

 

Zanim włączymy telefon

Mając w ręce nasz nowy model telefonu, musimy pamiętać o paru kwestiach, które zapobiegną naszym niepotrzebnym nerwom. Zanim wyczyścimy z danych naszego poprzednika, musimy być pewni, że od razu skorzystamy ze świeżo kupionego sprzętu. O czym warto wiedzieć?

 

Karta SIM

Do dyspozycji na rynku są trzy rodzaje kart SIM – karta mini SIM (stary typ), karta micro SIM oraz najmniejsza nano SIM (najnowsza). Najlepiej już przed zakupem telefonu zorientować się, jaka będzie odpowiednia i kompatybilna z naszym modelem. Na szczęście, w większych firmach telefonii komórkowej możemy wymienić niepasującą kartę. Dostępny jest również adapter, dzięki któremu nie musimy czekać na wymianę.

 

Bateria

Nie zawsze nowy telefon uruchamiamy z naładowaną baterią. Dlatego warto, abyśmy w trakcie pierwszej konfiguracji byli spokojni o to, że smartfon się nie rozładuje. Warto używać oryginalnej ładowarki od producenta, gdyż to zagwarantuje nam bezpieczeństwo i dłuższą żywotność sprzętu. 

 

Konto Google/Apple ID

Jak uruchomić telefon bez konta Google lub Apple ID? Jest to możliwe w przypadku systemu Android, lecz później generuje spore kłopoty. Aby go założyć, trzeba ściągnąć aplikację z oryginalnego sklepu, jak i aktualizację oraz backup. Niemniej warto pomyśleć o tym nawet wcześniej, zanim pierwszy raz uruchomimy smartfona. Pozwoli nam to na wybór przemyślanej nazwy i hasła oraz szybszą konfigurację w późniejszych etapach.

 

Pierwsze uruchomienie smartfona

Jak uruchomić nowy telefon? Kiedy już wykonaliśmy wszystkie powyższe kroki, wystarczy użyć przycisku włączenia, zależnego od modelu i systemu. Następnie wykonujemy poniższe czynności.

 

Sprawność urządzenia

Czy matryca jest w całości i ekran dotykowy działa? Widzi naszą kartę SIM? Warto sprawdzić takie rzeczy, zanim zabierzemy się za dokładne ustawienia całego telefonu. Być może zakupiliśmy wadliwy produkt od producenta i będzie on wymagał wymiany bądź reklamacji.

 

Sprawdź także: Wymiana telefonu. Jak często użytkownicy przerzucają się na inny model?

 

Sieć WiFi i logowanie do konta

Aby uruchomić system i ustawić go pod nasze wymagania, musimy mieć dostęp do internetu. Umożliwi nam to zalogowanie się do konta, a za pomocą opcjonalnie zapisanego backupu ściągnąć niektóre konfiguracje z poprzedniego smartfona. W przypadku systemu Apple możemy całkowicie je skopiować wraz z tapetą w telefonie i wiadomościami SMS.

 

Podstawowa konfiguracja

Przy pierwszej, podstawowej konfiguracji system prosi nas o wybranie języka, regionu i zalogowanie się do konta. W przypadku, kiedy tworzymy całkowicie nowe, zajmie to nieco więcej czasu. Co więcej, z pewnością zostanie przeprowadzona pierwsza aktualizacja systemu.

 

Aplikacje telefonu

Każdy model smartfona ma zainstalowane podstawowe aplikacje typu Facebook, Mail czy Mapy. Często jest ich całkiem sporo, a niektórych nawet nie znamy i nigdy nie używaliśmy. Warto zatem zrobić od początku selekcje zostawiając te, z których rzeczywiście korzystamy i zainstalować nowe, które na bieżąco używamy.

 

Interfejs

Kiedy wykonaliśmy już niezbędne do funkcjonowania smartfona kroki, możemy pobawić się w ustawienie ikonek na pulpicie czy zmianę tapety i czcionki. Są to już estetyczne rzeczy, które będą powodować, że użytkowanie nowego telefonu stanie się dla nas intuicyjne i przyjemne. 

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Z pewnością zostało wiele innych funkcji, które możemy skonfigurować pod swoje użytkowanie. Na pewno jedną z nich jest blokada telefonu. Dostępnych jest kilka sposobów, w tym blokada kodem, odcisk palca, wzór w postaci łączenia kropek czy wykrywanie twarzy. Warto również pomyśleć o wyłączeniu aplikacji w tle, które mogą niepotrzebnie zużywać naszą baterię. Chcąc być online całą dobę i mając ograniczoną ilość internetu w naszej sieci, świetną możliwością jest nałożenie limitu transferu.

 

 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl