Outlet telefonów komórkowych. Jak wybrać telefon z wyprzedaży.jpeg
Porady

Outlet telefonów komórkowych. Jak wybrać telefon z wyprzedaży?

4 lipca 2023 4 minuty czytania

Zamiast wybierać niższy model smartfona, można poszukać wymarzonego telefonu w outlecie.

Rosnące ceny smartfonów stanowią coraz większe obciążenie dla portfela, a to skłania do szukania tańszych rozwiązań. Jednym z nich jest kupienie innego, często gorszego modelu smartfona. Na taki kompromis na szczęście nie trzeba iść. Zamiast niego można poszukać wymarzonego telefonu w outlecie. Gdzie się udać i na co zwrócić uwagę, by nie żałować zakupu?

Spis Treści:

  1. Gdzie szukać używanych smartfonów?

  2. Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego telefonu?

  3. Czy warto kupić telefon w outlecie?

Gdzie szukać używanych smartfonów?

Używane smartfony i inne sprzęty elektroniczne można kupić m.in. w komisach GSM. Choć nie powinno się z góry skreślać urządzeń oferowanych w takich miejscach, trzeba pamiętać, że zwykle nie są one objęte gwarancją producenta lub sprzedawcy. W przypadku pierwszej z nich jest to zrozumiałe, ponieważ często są to modele użytkowane dłużej niż dwa lata. Z tego względu tak ważna wydaje się druga z nich. 

Dobrowolne objęcie elektroniki gwarancją to sygnał, że sprzedawca dba o jakość towaru i swoją opinię. Z kolei klient zyskuje w ten sposób pewność, że w razie problemów z działaniem, przez określony czas (np. rok lub dwa lata), naprawa będzie darmowa.

Gdzie więc szukać godnych zaufania firm handlujących używanymi telefonami? Najlepiej wykorzystać do tego internet. W sieci da się znaleźć nie tylko mniejsze przedsiębiorstwa zajmujące się taką sprzedażą, ale także duże sieci sklepów z elektroniką i operatorów telefonii komórkowej. Jednym z przykładów jest Play prowadzący outlet smartfonów. Klient chcący kupić w nim używane urządzenie może liczyć na:

  • sprzęt nie starszy niż 14 dni, a więc oddany w związku z odstąpieniem od umowy z siecią Play;

  • smartfon całkowicie sprawny, ponieważ do ponownej sprzedaży trafiają tylko takie zweryfikowane pod kątem technicznym;

  • oryginalne opakowanie wraz z akcesoriami takimi jak kabel do ładowania lub ładowarka i igła do wyjmowania tacki na kartę SIM;

  • kontynuację gwarancji producenta obowiązującą przez dwa lata od pierwszego uruchomienia przez poprzedniego właściciela.

Ze względu na to, że telefon z wyprzedaży to sprzęt z drugiej ręki, nabywca powinien mieć świadomość, że mogą być na nim widoczne niewielkie ślady użytkowania. Nie powinny być jednak większe niż drobne, ledwo widoczne zarysowania, a pudełko nie może być uszkodzone. Jeśli outlet telefonów spełnia wszystkie te warunki, klient jest w stanie cieszyć się w pełni sprawnym urządzeniem w cenie niższej (czasem wręcz okazyjnej) niż w przypadku zakupu całkowicie nowego egzemplarza.

Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego telefonu?

Telefony odnowione przez firmę zajmującą się ich sprzedażą lub niemal nowe sztuki oddane przed upływem dwóch tygodni są tańsze niż fabrycznie nowe urządzenia. Co jednak ważne, rzadko kiedy da się je kupić za wyjątkowo niską cenę, zwłaszcza jeśli są to modele najnowszej w danym roku generacji. Mimo nadal dość wysokiego wydatku, jaki trzeba ponieść, zakup wiąże się z najmniejszym ryzykiem. By smartfon zakwalifikować do tej kategorii, sprzęt nie może mieć zarysowanego wyświetlacza, a na obudowie mogą znajdować się tylko małe, niemal niewidoczne uszkodzenia.

Sprawdź także: Tanie smartfony – jak wybrać model do 800 zł?

Wyprzedaż smartfonów, dzięki której istnieje szansa zakupu urządzenia za szczególnie niską kwotę, świadczy o tym, że oferowane komórki mają bardziej widoczne skazy. W tym przypadku nabywca musi liczyć się z dość widocznymi zarysowaniami na ekranie lub obudowie. Poza tym telefon powinien działać bez problemu, a w jego oryginalnym pudełku znajdować się wszystkie akcesoria.

Outlety oferują również urządzenia z wyraźnymi śladami użytkowania. Zarysowania na obudowie i wyświetlaczu, odpryski farby i inne uszkodzenia nie oznaczają jednak, że sprzęt do niczego się nie nadaje. Jest sprawny tak jak droższe egzemplarze, trzeba jedynie zaakceptować skazy w wyglądzie. Takie smartfony zwykle sprzedawane są w pudełku innym niż oryginalne. Nie można też raczej liczyć na to, że w środku znajdzie się komplet akcesoriów. Często nie ma żadnego, a dokupić trzeba nawet ładowarkę.

Niezależnie od tego, czy wybór padnie na droższy, tańszy, czy wyjątkowo nisko wyceniony telefon, przed zakupem trzeba dokładnie wypytać sprzedawcę o defekty. Na podstawie tych informacji nieporównywalnie łatwiej podjąć decyzję niż kierując się ogólnikowymi i w zasadzie nic niemówiącymi opisami w rodzaju „stan niemal idealny”. Dowiedzenie się, jakie wady ma upatrzony sprzęt, nie zawsze jest jednak możliwe. Osobom kupującym przez internet pozostaje dokładne czytanie opisów urządzenia i wybieranie outletów, które szczegółowo wymieniają skazy używanego smartfona.

Czy warto kupić telefon w outlecie?

Smartfony z outletów mogą sprawdzić się równie dobrze, jak urządzenia wyjęte z fabrycznie zapakowanego pudełka. Co więcej, zdarza się, że działają nawet lepiej. Szansą, by tak się stało, jest wyprzedaż telefonów powystawowych. Takie egzemplarze, jeśli się zepsuły, zostały już naprawione i przetestowane. 

Przed zakupem wystarczy pamiętać, by korzystać z ofert wiarygodnych sprzedawców takich jak operator sieci komórkowej Play. Dzięki temu przez długi czas można cieszyć się w pełni funkcjonalnym sprzętem nabytym w okazyjnej cenie.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl