Notch 928x535.jpg
Porady

Notch w telefonie. Czym jest i do czego służy?

14 lipca 2021 4 minuty czytania

Co to jest notch w telefonie i do czego służy? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Co to jest notch w telefonie i do czego służy? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Zobacz wszystko, co powinieneś wiedzieć o telefonach z notchem.

Spis treści:

W dzisiejszych czasach na sklepowych półkach królują telefony z notchem, czyli charakterystycznym wcięciem w górnej części ekranu. Jednak każdy producent w nieco inny sposób wykorzystuje ten element wyświetlacza. Czym się różnią poszczególne modele? Który smartfon z notchem wybrać?

Co to jest notch w telefonie komórkowym?

Producenci smartfonów od lat prześcigają się w technologiach, które mają odmienić nie tylko wygląd smartfona, ale i też funkcjonalność poszczególnych modeli. Jeszcze kiedyś nie do pomyślenia było zmieszczenie aż czterech aparatów tylnych w smartfonie, który nie kosztuje fortuny. Inni producenci zaczęli wyposażać swoje najtańsze modele m.in. we wsparcie NFC, czyli możliwość płacenia zbliżeniowo. W tym roku coraz więcej producentów ma w swojej ofercie modele nagrywające wideo w rozdzielczości 8K. Jednak wszystkie te smartfony łączy coś jeszcze. Coś o czym wielu posiadaczy nie tylko flagowych, ale i też tańszych urządzeń nie słyszało. 

Notch to popularne wycięcie (karb), które znajdziesz w smartfonach wielu producentów. Panel z wycięciem nie jest nowością na naszym rynku, bo pierwsze modele oferowały go już w 2017 roku. Dopiero później więksi producenci swoich smartfonów zaczęli stosować to rozwiązanie na potęgę.

Do czego służy notch w smartfonach?

Głównym zadaniem notcha jest oddanie użytkownikom smartfonów wyświetlacza o jak największej powierzchni. Jeszcze do niedawna, kiedy notch nie był tak popularny, wielu producentów flagowych urządzeń oferowało swoje flagowe smartfony z dolną i górną ramką. Jednak po czasie okazało się, że wśród użytkowników takich smartfonów rozwiązanie to nie jest uznawane za estetyczne. Producenci nie wiedzieli, w jaki sposób umieścić kamerkę do selfie, dodatkowe czujniki czy głośniki w takim miejscu w smartfonie, by można było powiększyć ekran.

Dopiero pojawienie się charakterystycznego wcięcia w górnej części ekranów (na początku w najlepszych smartfonach) miało spowodować, że użytkownicy zyskają większy ekran. A my możemy zapomnieć o grubych ramkach, zwłaszcza w górnej części wyświetlacza. Notch w telefonie zdecydowanie poprawił estetykę i design smartfonów. Wraz z odejściem od dolnej ramki smartfon prezentował się znacznie lepiej. 

Jakie są najpopularniejsze rodzaje notcha w telefonach?

Innym słowy notch w telefonie poza większym wyświetlaczem trafiającym w nasze ręce pozwala na obsługę dodatkowych aplikacji. Chodzi o to, że im mniejszy notch, tym mniej miejsca zabiera „z powierzchni wyświetlacza”. Skutkuje to tym, że na ekranie możemy pomieścić więcej ikon powiadomień.

Notch w telefonie może również znacznie zwiększyć jego funkcjonalność. Większy wyświetlacz ułatwia obsługę różnych aplikacji. Niestety nie każdy producent oferuje minimalistyczną wersję notcha. Warto też dodać, że są osoby, którym podoba się większy notch –są to zwłaszcza miłośnicy sprzętów od Apple. Oczywiście wśród wszystkich użytkowników zdania na ten temat są podzielone. 

Jeśli zastanawiasz się, jaki telefon z notchem wybrać w najbliższym czasie, zobacz, jakie rodzaje wcięcia wykorzystują najwięksi producenci sprzętu na rynku. Jeśli szukasz wersji minimalistycznej notcha, weź pod uwagę poniższe smartfony. Ten zajmuje jak najmniejszą powierzchnię wyświetlacza smartfona. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujesz większą powierzchnię roboczą ekranu. Dodatkowo modele z malutkim okrągłym wcięciem wyglądają po prostu lepiej.

Niektórzy producenci chcieli, by notch zniknął z centralnej części wyświetlacza. Zapewne ich zamiarem było to, by telefon wyglądał bardziej estetycznie, kiedy to charakterystyczne wcięcie nie będzie sie zbytnio rzucać w oczy. Dlatego umiejscowili go nie pośrodku górnej części wyświetlacza, a z boku (po lewej stronie). Modele oferujące takie rozwiązanie to przede wszystkim:

Wycięcie w formie łezki to kolejne rozwiązanie. Wtedy notch jest umiejscowiony w centralnej części wyświetlacza, ale ma kształt wspomnianej łezki. Wiele smartfonów wykorzystuje to rozwiązanie i są to m.in.:

Jeszcze inny rodzaj notcha jest wykorzystywany w najlepszych smartfonach od Apple. Tutaj wycięcie jest największe, ale okazuje się, że wielu zadowolonym użytkownikom sprzętu koncernu z Cupertino w ogóle to nie przeszkadza. Najpopularniejsze modele z tym karbem to:

Wady i zalety notcha

Oczywiście nie ma rozwiązań idealnych, pozbawionych wad. Notch zawsze będzie wyróżniał się plusami i minusami, zanim producenci smartfonów nie wymyślą, jak go obejść, by zaproponować w końcu bezbramkowe smartfony w całości pokryte ekranem (bez żadnych wcięć). Jednak kiedy to nastąpi?

Zalety:

  • Notch to kolejny krok do niemal bezramkowych ekranów.

  • Zyskujesz większą powierzchnię ekranu smartfona.

  • Smuklejsze ramki wokół smartfona.

  • Im mniejszy notch, tym łatwiej korzysta się ze smartfona.

  • Niektóre rodzaje notaha wyglądają całkiem dobrze.

Wady:

  • Smartfony tracą na estetyce przez dodatkowe wcięcia.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl