Mobilna Fifa zasilana sztuczną inteligencją. Sprawdź jak skorzystać z umiejętności AI_3.jpeg
Porady

Mobilna FIFA zasilana sztuczną inteligencją. Sprawdź jak skorzystać z umiejętności AI.

19 czerwca 2023 4 minuty czytania

Ci, którzy chcieliby wykorzystać AI samodzielnie po raz pierwszy, mogą wykorzystać w tym celu ogólnodostępny ChatGPT lub ściągnąć na telefon najnowszą odsłonę gry FIFA.

Sztuczna inteligencja to twór niezwykle ciekawy, wzbudzający wiele kontrowersji i stanowiący przedmiot zaciekłych dyskusji. Ci, którzy chcieliby wykorzystać AI samodzielnie po raz pierwszy, mogą wykorzystać w tym celu ogólnodostępny ChatGPT lub ściągnąć na telefon najnowszą odsłonę gry FIFA. Czym jest AI League: FIFA World Cup Qatar 2022?

Spis treści:

 1. AI League: FIFA World Cup Qatar 2022 – gra FIFA na urządzenia mobilne

 2. FIFA i sztuczna inteligencja – jak to działa?

 3. Sztuczna inteligencja FIFA – jak ją wykorzystać?

 4. Nowa FIFA – na jakich platformach da się w nią zagrać?

 5. Jaki telefon nada się do grania w AI League: FIFA World Cup Qatar 2022?

 6. SI – nowa FIFA nie jest jedyną grą, która wykorzystuje sztuczną inteligencję

AI League: FIFA World Cup Qatar 2022 – gra FIFA na urządzenia mobilne

AI League: FIFA World Cup Qatar 2022 to nowa FIFA – gra AI, która zaskakuje swoją nietypowością. W ramach tytułu zainteresowanym graczom przyjdzie wcielić się tym razem w rolę właściciela i trenera drużyny piłkarskiej, gromadzącej jedynie czterech zawodników, których poczynaniami na boisku nie steruje sam użytkownik, ale sztuczna inteligencja. To spora zmiana względem tradycyjnych części gry, przeznaczonych na konsole i komputery osobiste, gdzie kontrolę nad wirtualnymi sportowcami zawsze obejmował sam grający (nie uwzględniając, oczywiście, trybów managerskich).

Mobilna gra-usługa pozwala zbierać i wymieniać postaci, a tym samym tworzyć zespół o najbardziej pożądanych kombinacjach talentów. Formuła nie zmienia się tutaj zbytnio względem FUT – graczom dopiero rozpoczynającym rozgrywkę przyjdzie po raz kolejny podjąć kluczową decyzję: stworzyć drużynę siejącą postrach na boisku dzięki zdolnościom napastników, czy może taką, która stanie się sławna w społeczności online ze względu na niezwykle silną defensywę?

A tak przy okazji, wspominając boiska, to AI League: FIFA World Cup Qatar 2022 zapewnia ich spory wybór. Od romantycznych uliczek Paryża, przez dynamiczne ulice Rio i egzotyczne Jaunde, aż po pulsujący kolorami Seul – miłośnicy streetballu będą co najmniej zachwyceni!

FIFA i sztuczna inteligencja – jak to działa?

Trzeba przyznać, że AI League: FIFA World Cup Qatar 2022 jest jedną z najciekawszych odsłon serii FIFA. Gra wykorzystuje zaawansowaną sztuczną inteligencję, która kieruje zachowaniem i decyzjami poszczególnych zawodników oraz sama przeprowadza skomplikowane działania. Każda z wybranych postaci ma 6 kluczowych cech:

 • siła (power);

 • hart ducha (temper);

 • celność (accuracy);

 • szybkość (speed);

 • stamina (wytrzymałość);

 • umiejętności (skill).

AI wykonuje skomplikowane obliczenia matematyczne (w dużym uproszczeniu), na podstawie których determinuje, w jaki sposób zachowają się na boisku piłkarze przynależący do drużyny. Innymi słowy, gracze mogą potraktować to jako swoje prywatne, kieszonkowe i emocjonujące wydarzenia w świecie futbolu, do których dostęp mają zawsze pod ręką – nieważne, czy znajdują się we własnym domu, czy zatłoczonym autobusie lub pociągu. 

Sztuczna inteligencja FIFA – jak ją wykorzystać?

Jeżeli poczynaniami piłkarzy w AI League: FIFA World Cup Qatar 2022 steruje sztuczna inteligencja, to na czym polega rola gracza? 

Po pierwsze, grający stoją przed zadaniem opracowania zwycięskiej strategii, co wcale nie jest tak łatwym zadaniem. W tym celu będą musieli wybrać odpowiednich zawodników (AI Traits), a następnie wykorzystać podczas meczu ich umiejętności (AI Skills) – to proste wydawanie poleceń w czasie rzeczywistym. Każda drużyna, zarówno wirtualna, jak i prawdziwa, potrzebuje swojego trenera, który pokieruje ją w stronę wiecznej chwały.

Po drugie, gracze mogą łączyć ze sobą poszczególne umiejętności postaci (AI Skills) – intuicyjny suwak pomoże w dostosowaniu dwóch różnych zdolności, aby zapewnić optymalną równowagę. Czasami warto poświęcić odrobinę woli do zaciętej walki, aby skupić się, np. na skutecznych podaniach i obronie własnej połowy.

Nowa FIFA – na jakich platformach da się w nią zagrać?

Na fanów serii FIFA czekają dwie wiadomości: jedna dobra, a druga zła. W AI League: FIFA World Cup Qatar 2022 obecnie zagrać mogą wyłącznie użytkownicy telefonów wyposażonych w system operacyjny Android. Na szczęście, na oficjalnej stronie internetowej gry mobilnej widnieje informacja, że tytuł zmierza wielkimi krokami na iOS!

Produkcja zaliczyła już tzw. test launch, otwarte beta testy i premierę na Android. Następne planowane przez twórców etapy to:

 • premiera iOS;

 • wsparcie językowe dla wielu państw;

 • pierwsza aktualizacja rozgrywki;

 • wprowadzenie systemu ligowego.

Jaki telefon nada się do grania w AI League: FIFA World Cup Qatar 2022?

Modele telefonów, które poleca się w szczególności do gamingu, to:

 • Samsung Galaxy S23 Ultra 5G;

 • Oppo Find N2 Flip 5G;

 • Xiaomi 12 5G;

 • Nothing Phone (1).

Wszystkie zapewnią nie tylko przyjemną i komfortową rozgrywkę, ale są także dostępne do kupienia w sklepie internetowym operatora sieci komórkowej Play – Abonament L (240 GB) i Abonament XL (300 GB) zapewnią duże ilości transferu danych, co pozwoli graczowi mieć pewność, że nagły brak dostępu do internetu nigdy nie stanie się przyczyną przegranej.

SI – nowa FIFA nie jest jedyną grą, która wykorzystuje sztuczną inteligencję

Przykłady innych tytułów wykorzystujących sztuczną inteligencję obejmują różne gatunki, takie jak gry sportowe, RPG, strzelanki, strategie i wiele innych. AI staje się coraz bardziej wszechobecna w świecie wirtualnej rozrywki, otwierając drzwi do nowych, innowacyjnych i emocjonujących doświadczeń dla graczy.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl