Ładowarka do iPhone_a - co warto wiedzieć 2.jpeg
Porady

Ładowarka do iPhone'a – co warto wiedzieć?

2 czerwca 2023 3 minuty czytania

Od 2024 roku użytkownicy wszystkich smartfonów, które są dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej, będą mogli korzystać z tych samych ładowarek.

Od 2024 roku użytkownicy wszystkich smartfonów, które są dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej, będą mogli korzystać z tych samych ładowarek. Dotyczy to również urządzeń marki Apple, które na ten moment można zasilać jedynie przy pomocy złącza Lightning. Jak obecnie wygląda ładowanie iPhone’ów i co warto wiedzieć na ten temat?

Spis treści:

 1. Ładowarka do iPhone’a – jak wybrać odpowiedni model?

 2. Ile kosztuje ładowarka do iPhone’a?

 3. Kiedy ładować iPhone’a, aby utrzymać dobrą kondycję baterii?

 4. Nowe modele iPhone – dlaczego sprzedaje się je bez ładowarek?

Ładowarka do iPhone’a – jak wybrać odpowiedni model?

Użytkownicy smartfonów marki Apple, którzy zdecydowali się kupić nowe urządzenie, po premierze iPhone’a 12 nie otrzymali wraz z nim ładowarki. Zamiast tego w pudełku można znaleźć wyłącznie kabel USB-C do Lightning, czyli złącze, które jest kompatybilne ze wszystkimi iPhone’ami.

Należy mieć na uwadze, że wcześniej stosowany adapter z wejściem USB-A nie będzie już odpowiedni. Klientom pozostaje więc oddzielny zakup odpowiedniego zasilacza z wejściem na złącze USB-C. Do urządzeń od modelu iPhone 12 wzwyż stosuje się ładowarki o mocy minimum 20 W. Modele z serii 13 oraz 14 dostępne są m.in. w ofercie operatora sieci komórkowej Play.

Ile kosztuje ładowarka do iPhone’a?

Cena oryginalnej ładowarki do iPhone’a może różnić się w zależności od kilku czynników, w tym:

 • mocy i wydajności (szybkości) ładowania,

 • ilości portów,

 • wykorzystywanej technologii.

Za oryginalną ładowarkę sieciową o mocy 20 W należy zapłacić około 120 złotych, natomiast cena zasilacza z dwoma portami USB-C o mocy 35 W oscyluje w okolicach 300 złotych. Z kolei cena przewodów złącza jest zależna od ich długości. Standardowy oryginalny kabel USB-C do Lightning (1 m) kosztuje około 120 złotych, a za model o długości 2 metrów należy zapłacić średnio 180 złotych. Droższą opcją są ładowarki indukcyjne Apple. Przykładowo urządzenie służące do zasilania modeli iPhone od 8 wzwyż kosztuje około 240 złotych. Ponadto potrzebny jest do niej zasilacz USB-C, który klienci marki muszą zakupić oddzielnie. Jeszcze kosztowniejszy jest zakup podkładki do szybkiego ładowania bezprzewodowego z technologią MagSafe. Za sprzęt służący do jednoczesnego zasilania 3 urządzeń (iPhone’a, słuchawek AirPods i Apple Watch’a) należy zapłacić około 900 złotych.

Alternatywą dla oryginalnych ładowarek są tańsze (nawet dwukrotnie) zamienniki. W tym przypadku należy być jednak szczególnie ostrożnym w wyborze odpowiedniego produktu. Użytkownicy powinni zwrócić uwagę na jakość jego wykonania, moc i oczywiście kompatybilność z urządzeniami marki Apple.

Sprawdź: Zalety ekosystemu Apple. Dlaczego przyciąga tak wielu fanów?

Kiedy ładować iPhone’a, aby utrzymać dobrą kondycję baterii?

Osoby, którym zależy na utrzymaniu kondycji baterii iPhone’a w dobrym stanie przez jak najdłuższy czas, sięgają po oryginalne zasilacze oraz kable, a więc modele dopasowane do urządzeń zarówno pod względem wejść, jak i mocy.

W przypadku zakupu zamiennika najlepiej wybierać sprzęt od zaufanych, certyfikowanych producentów, spełniający wymagania norm Unii Europejskiej.

Często zdarza się, że bardzo tanie i niedopasowane egzemplarze zasilaczy i złączy uniemożliwiają sprawne oraz płynne ładowanie, a także przyczyniają się do przegrzewania urządzeń, a co za tym idzie, spadku wydajności jego baterii.

Co użytkownicy mogą zrobić, aby zachować baterię w swoim iPhonie w jak najlepszej kondycji? Warto stosować się do kilku zasad:

 • Korzystać z oryginalnych ładowarek i dbać o utrzymanie ich dobrego stanu.

 • Nie doprowadzać do całkowitego rozładowania smartfona.

 • Nie używać urządzenia w trakcie ładowania.

 • Unikać zbyt częstego podłączania iPhone’a do zasilania bez takiej konieczności.

 • Nie doprowadzać do przegrzewania smartfona.

 • Dbać o regularną aktualizację oprogramowania iPhone’a.

 • Korzystać z trybu niskiego zużycia energii i odpowiednio dostosowywać ustawienia urządzenia (np. manipulując jasnością ekranu).

W razie potrzeby aktualną kondycję baterii w iPhone można sprawdzić w ustawieniach urządzenia.

Sprawdź: Jak prawidłowo dbać o telefon?

Nowe modele iPhone – dlaczego sprzedaje się je bez ładowarek?

Wielu klientów początkowo zdziwiła decyzja marki Apple o zrezygnowaniu ze sprzedaży zestawów iPhone wraz z ładowarkami oraz słuchawkami. Czym była motywowana? Jak informują przedstawiciele firmy, wzięto pod uwagę względy środowiskowe.

Według raportu opublikowanego przez Apple takie rozwiązanie przekłada się m.in. na znaczne ograniczenie zużycia cyny, cynku i miedzi oraz emisji dwutlenku węgla do atmosfery w związku z redukcją dostaw urządzeń (mniejsze opakowania).

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl