iPhone 11, 12 czy 13 Jaki model warto wybrać 2.jpg
Porady

iPhone 11, 12 czy 13? Jaki model warto wybrać?

4 kwietnia 2023 4 minuty czytania

Jaki model wybrać, gdy bierze się pod uwagę starsze z nich? Poznaj zalety i wady iPhone’ów z serii 11, 12 i 13.

Smartfony Apple od lat cieszą się ogromną popularnością. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ za ich wyborem przemawia bardzo wiele. Jaki jednak model wybrać, gdy bierze się pod uwagę starsze z nich? By podjąć właściwą decyzję, warto poznać zalety i wady iPhone’ów z serii 11, 12 i 13.

Spis treści:

  1. Co wyróżnia serię iPhone 11?

  2. Smartfony iPhone 12 – za i przeciw

  3. Co ma do zaoferowania linia iPhone 13?

Co wyróżnia serię iPhone 11?

Najnowsze flagowe smartfony kosztują bardzo dużo, przez co na atrakcyjności zyskują modele, które były najwyższą półką przed nową generacją. Nie inaczej jest z urządzeniami Apple, a przykładem może być seria jedenasta.

Podstawowy model, czyli iPhone 11, ma ekran o przekątnej 6,1 cala wykonany w technologii Liquid Retina HD. W nomenklaturze koncernu z Cupertino pod tym określeniem kryje się po prostu matryca IPS. Cechuje ją bardzo dobra szczegółowość na poziomie 326 pikseli na cal (PPI), co jest możliwe dzięki rozdzielczości 1992x828 pikseli. Wciąż też dobrze prezentuje się specyfikacja aparatów. Tak główny, jak i szerokokątny mają po 12 megapikseli (MP) rozdzielczości, optyczną stabilizację obrazu (OIS) i zoom optyczny.

Pod tym względem lepiej wypadają jednak modele iPhone 11 Pro i Pro Max wyposażone dodatkowo w teleobiektyw pozwalający wykonywać zdjęcia z maksymalnie dwukrotnym bezstratnym przybliżeniem optycznym. Przewagą tych iPhone’ów nad bazową jedenastką jest też ekran Super Retina XDR, czyli OLED w rozmiarach 5,8 cala (w Pro) i 6,5 cala w wariancie Pro Max. W parze z doskonałymi czerniami idzie w ich przypadku jasność na poziomie 800 nitów. Dzięki temu wyświetlane treści są dobrze widoczne w ostrym świetle słonecznym. Na korzyść iPhone’a 11 przemawia z kolei szersza paleta kolorów obudów.

Sprawdź:  iPhone 11 vs. iPhone 11 PRO. Który model Apple jest lepszy?

Smartfony iPhone 12 – za i przeciw

Osoby stojące przed dylematem, jaki smartfon Apple wybrać, iPhone 11 czy 12, mogą wybrać dużo tańszy starszy model lub droższy o około 1500 zł nowszy. Co dostaną w wyższej cenie? Przede wszystkim lepszy ekran Super Retina XDR o przekątnej 6,1 cala i rozdzielczości 2532x1170 pikseli, przekładające się na znakomite 460 PPI. W nowszej generacji poprawie uległy też aparaty. Wprawdzie dalej są to dwie jednostki po 12 MP, ale główny ma jaśniejszą przesłonę (f/1,6, a nie f/1,8 jak w starszej odmianie), co pozwala robić wyraźniejsze zdjęcia w gorszych warunkach. Apple dodał także kolejną wersję pamięciową. Do kości o pojemności 64 i 128 GB doszedł wariant 256 GB.

Sprawdź: Smartfon – przyjaciel fotografa

Dla odmiany w rozważaniach nad tym, czy lepszy będzie iPhone 11 Pro, czy 12 w tej samej wersji nie ma jednoznacznego zwycięzcy. Nowszy model ma niemal tę samą matrycę, co poprzednik. Jedyna różnica to przekątna, która w dwunastce jest nieco większa i wynosi 6,1 cala.

W przypadku aparatów na korzyść nowszej generacji zmieniła się przysłona głównego aparatu z f/1,8 na f/1,6. Ponadto w obu iPhone’ach Apple identyczne jest nagrywanie filmów. Główna kamera może rejestrować obraz maksymalnie w rozdzielczości 4K, a szerokokątna w HD 1080p. Nowszy model da się za to kupić w wersji z pamięcią 128 GB, która zastąpiła 64 GB. Dwie pozostałe to 256 GB oraz 512 GB.

Jednak czy korzystniejszym zakupem będzie iPhone 11, czy 12 mini? Na tym polu wygrywa nowszy model, szczególnie w przypadku wyboru wariantu z mniejszą ilością pamięci. W niższej cenie otrzymuje się urządzenie z lepszą matrycą (OLED, a nie IPS). Trzeba mieć na względzie, że te wartości wynikają z zastosowania znacznie mniejszego ekranu w mini. Ma on 5,4 cala przekątnej, dzięki czemu jego rozdzielczość to 2340x1080 pikseli, a ich zagęszczenie – 476 PPI.

Sprawdź: Zalety ekosystemu Apple. Dlaczego przyciąga tak wielu fanów?

Niemal identyczne możliwości mają też aparaty, zarówno przedni, jak i tylne, Przewagą nowszego wariantu jest przede wszystkim kompaktowy ekran, który ma szansę przypaść do gustu wszystkim osobom, którym przeszkadzają duże i dość nieporęczne współczesne smartfony. 

Co ma do zaoferowania linia iPhone 13?

Rozważania na temat tego, czy lepszy jest iPhone 12, czy 11 Pro powtarzają się po prezentacji każdej kolejnej generacji. Smartfony wydawane co roku nie różnią się zwykle od siebie zbyt mocno, a produkty Apple nie są tu wyjątkiem. iPhone 13 to niemal kopia swojego poprzednika, a przy tym jest droższy. Na korzyść nowszego wariantu może przemawiać jedynie wsparcie aktualizacjami iOS, które z racji wydania na rynek 12 miesięcy później będzie trwało rok dłużej.

Wśród dostępnych w sieci Play modelach znajduje się jeszcze następca najmniejszego sprzętu amerykańskiej marki, czyli iPhone 13 mini. Warto się nim zainteresować, jeśli celem jest kupno poręcznego smartfona. Pod względem specyfikacji od poprzednika różni się kosmetycznie, ale to ostatni do tej pory tak kompaktowy sprzęt od koncernu z Cupertino.

Zwolennikom większych urządzeń Apple oferuje dwa flagowe modele. Między iPhone 13 Pro Max a wersją Pro różnica sprowadza się do przekątnej ekranów. W pierwszym modelu ma ona 6,7 cala, w drugim – 6,1 cala. Ze sprzętu zadowoleni będą m.in. miłośnicy fotografii. Na uwagę zasługuje zwłaszcza przesłona aparatu głównego o imponującej jasności f/1,5.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl