smartwatch_rozmiar.jpeg
Porady

Idealne dopasowanie. Jak dobrać rozmiar smartwatcha?

12 maja 2021 3 minuty czytania

Smartwatche coraz częściej zastępują na nadgarstkach tradycyjne zegarki. Wybór modeli jest tak duży, że z łatwością można znaleźć kopertę skrojoną idealnie do nadgarstka. Żeby ręka i smartwatch tworzyli zgrany duet, warto mieć na uwadze kilka stylistycznych wskazówek.

Dyskretny i funkcjonalny, a może ekstrawagancki, który każdy zauważy z daleka – wybór smartwatcha w sporej mierze zależy od preferencji estetycznych właściciela. Dobrze jednak wiedzieć, kiedy zegarek na nadgarstku wygląda szykownie, a kiedy straszy rozmiarem.

Proporcje koperty i nadgarstka

Szukając dobrze dopasowanego smartwatcha, możemy kierować się zasadami, które od lat obowiązują w odniesieniu do tradycyjnych zegarków. Jedną z nich jest właściwy dobór proporcji między nadgarstkiem a kopertą. W związku z tym pierwszym krokiem do znalezienia smartwatcha, który będzie najlepiej prezentował się na ręce, jest zmierzenie nadgarstka. Wystarczy sprawdzić jego obwód w miejscu, gdzie zakładany będzie zegarek. Nadgarstek u pań zazwyczaj ma obwód w przedziale 14–18 cm, natomiast panowie mają je nieco grubsze – od 15 do 19 cm.

Kiedy wiadomo, że koperta smartwatcha jest za duża na nadgarstek? Oczywiście najważniejszym kryterium jest gust użytkownika, jednak ważne są też proporcje. Wyjątkowo duża koperta na szczupłym nadgarstku może nie wyglądać najlepiej, podobnie mały smartwatch na dużej ręce. Przyjmuje się, że jeżeli obwód nadgarstka nie przekracza 15 cm, lepiej unikać kopert o średnicy większej niż 41 mm. Największe modele korzystniej będą prezentować się na nadgarstkach o obwodzie większym niż 18 cm, wtedy można pozwolić sobie na tarczę o średnicy nawet 46 mm.

Można też skorzystać z najnowszych wskazówek, które podpowiadają, jaki rozmiar koperty będzie optymalny, uwzględniając aktualne trendy dotyczące dużych zegarków:

  • nadgarstek 15–17 cm – koperty 38 mm, 40 mm i 42 mm,
  • nadgarstek 17–22 cm – koperty 44 mm, 46 mm.

Dokonując pomiaru obwodu nadgarstka, ale również już podczas mierzenia smartwatcha, dobrze pamiętać o tym, żeby zegarek dobrze trzymał się nadgarstka i nie zsuwał się z niego. Większość modeli oferuje m.in. mierzenie tętna czy inne funkcje związane z aktywnością fizyczną, wobec czego ważne jest, żeby smartwatch nie poruszał się przy każdym ruchu.

Pasek również ma znaczenie

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych zegarków, wiele modeli smartwatchów można spersonalizować poprzez wybór paska. W tym kierunku podąża m.in. Apple i ich Apple Watch Series 6, gdzie można dobrać dowolną opaskę, gdyż konstrukcja smartwatcha nie posiada klamry ani sprzączki. Można wybierać spośród dwóch wariantów materiałowych oraz dziewięciu wersji kolorystycznych. Inne marki również oferują kilka wersji paska, ponieważ umożliwia to oryginalniejszy wygląd.

Ogólna zasada dotycząca wyboru szerokości paska mówi, że powinna stanowić ona połowę średnicy koperty smartwatcha. Dlatego osoba, która szuka zegarka o średnicy 42 mm, będzie wybierać pośród pasków o szerokości 22 mm. W przeciwnym razie nieproporcjonalność może być aż nadto widoczna, co zepsuje całościowy efekt.

Nie bez znaczenia jest również tworzywo, z jakiego wykonany jest pasek. Najbardziej masywne są grubo plecione paski metalowe. Można je znaleźć głównie na męskich nadgarstkach, zwłaszcza tych o dużej średnicy. Z drugiej strony drobny, wąski pasek metalowy równie dobrze będzie prezentował się u pań. Paski skórzane są rzadkością wśród smartwatchów, gdyż kojarzą się przede wszystkim z klasycznym stylem tradycyjnych zegarków. Warto jednak zwrócić uwagę na modele stylizowane na klasyki, które na pierwszy rzut oka w ogóle nie przypominają nowoczesnych inteligentnych zegarków. Najpopularniejsze wśród smartwatchów są paski materiałowe oraz z tworzywa sztucznego. Są bowiem wytrzymałe, a jednocześnie mają nowoczesny styl. W przypadku tego rodzaju pasków dostępna jest też największa gama kolorystyczna.

Jak dobrać kształt tarczy smartwatcha?

Rozmiar to jedno, ale nie można zapominać o kształcie. Czy są osoby, które powinny nosić okrągłe tarcze, za to unikać prostokątnych zegarków? Tutaj również ważna jest korelacja z nadgarstkiem. Chociaż nie ma tu tak ścisłych reguł, jak w przypadku średnicy tarczy, warto przekonać się, jaki kształt koperty będzie pasował najlepiej. Na dużych nadgarstkach najczęściej dobrze prezentują się prostokątne i kwadratowe tarcze. U osób o pokaźnej posturze właśnie takie wyraziste kształty będą prawdopodobnie optymalne.

Nie bez przyczyny duża część damskich smartwatchów ma okrągłe koperty. Przyjęło się, że nieduże zegarki w tym kształcie doskonale pasują do drobnych, zgrabnych nadgarstków. Nietuzinkowym kształtem, który wyróżnia się spośród standardowych modeli, są smartwatche owalne. Można zdecydować się na wyjątkowo oryginalne koperty, jednak w tym wypadku najlepiej obejrzeć efekt na żywo, na ręce.

Wybór rozmiarów smartwatchów oraz ich stylistyki jest coraz większy, dlatego bez trudu można znaleźć model, który będzie idealnie dopasowany zarówno pod względem kształtu, jak i charakteru czy rozmiaru. Funkcje smartwatcha są oczywiście ważne, ale ich wygląd również nie powinien schodzić na drugi plan.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl