Czym jest aktywna redukcja szumów i jakie słuchawki z ANC wybrać.jpeg
Porady

Czym jest aktywna redukcja szumów i jakie słuchawki z ANC wybrać?

13 lipca 2022 4 minuty czytania

Dlatego dziś wyjaśniamy, czym jest aktywna redukcja szumów (ANC) i na jakie modele słuchawek warto zwrócić uwagę!

Słuchawki to nieodłączne akcesorium każdego melomana. W ostatnich latach mocno zyskały na popularności te łączące się z naszym komputerem za pośrednictwem Bluetooth. Problem w tym, że rynek zasypany jest produktami różnej jakości, spośród których ciężko wyłowić te najbardziej wartościowe. Nie sztuką jest kupić pierwsze lepsze słuchawki bezprzewodowe. Może się jednak okazać, że na dłuższą metę korzystanie z nich będzie nas bardziej męczyło, niż dawało frajdę. Dlatego dziś wyjaśniamy, czym jest aktywna redukcja szumów (ANC) i na jakie modele słuchawek warto zwrócić uwagę!

Spis treści:

1.   Słuchawki słuchawkom nierówne

2.   ANC – z czym to się je?

3.   Jakie słuchawki z ANC warto wybrać?

  • OPPO Enco Air2

  • Samsung Galaxy Buds2

  • Apple AirPods Pro

Słuchawki słuchawkom nierówne

Decydując się na zakup słuchawek bezprzewodowych możemy wybierać między modelami dousznymi i nausznymi. Te pierwsze są o wiele bardziej praktyczne, gdy słuchamy muzyki na zewnątrz. Są dyskretne, a już modele ze średniej półki cenowej dobrze trzymają się w uchu i oferują nam całkiem znośną jakość odtwarzanego dźwięku. Słuchawki douszne przechowywane są najczęściej w dedykowanym etui, które doładowuje je, gdy ich nie używamy, zapewniając dość długi czas efektywnej pracy między ładowaniami.

Słuchawek nausznych najczęściej używamy w domach. Są one spore, oferują nam możliwość efektywnego odcięcia się od dźwięków otoczenia oraz pozwalają na użytkowanie przez nawet kilkadziesiąt godzin między ładowaniami. Dobre słuchawki nauszne potrafią kosztować krocie. Ale znajdziemy także ciekawe modele już za kilkaset złotych. Słuchawki nauszne są bardzo chętnie wykorzystywane chociażby przez… graczy do komunikowania się ze znajomymi podczas operowania w grach wieloosobowych.

ANC – z czym to się je?

ANC, czyli aktywna redukcja szumów, to jedna z najważniejszych funkcji pożądanych przez użytkowników słuchawek bezprzewodowych. Pozwala ona na bardzo efektywne tłumienie pochodzących z zewnątrz, jednostajnych dźwięków o niskiej częstotliwości. Przydaje się więc, gdy chcemy zrelaksować się przy ulubionej muzyce pozostając w pociągu, tramwaju lub gdy spędzamy czas w miejskim parku otoczonym ruchliwymi ulicami.

Mechanika działania ANC jest dość prosta. Rozwiązanie wykorzystuje mikrofony umieszczone na obudowach słuchawek. Ich zadaniem jest zbieranie odgłosów pochodzących z zewnątrz, które następnie są analizowane przez dedykowany procesor w celu określenia parametrów fal dźwiękowych z zewnątrz. Następnie system redukcji hałasu musi wygenerować identyczne fale jednak ustawione względem tych dobiegających do słuchawek o 180 stopni. Owe fale znoszą te docierające do nas z zewnątrz i dzięki temu następuje skuteczne tłumienie szumów.

Jakie słuchawki z ANC warto wybrać?

Na rynku dostępne mamy całe mnóstwo ciekawych słuchawek z ANC. Jak wybrać te najciekawsze? Przygotowaliśmy dla Was trzy propozycje, które mogą okazać się atrakcyjne zarówno dla osób poszukujących relaksu w odosobnieniu, jak i uprawiających aktywnie sport.

  • OPPO Enco Air2

OPPO Enco Air2 to prezentujące się młodzieżowo i relatywnie tanie słuchawki w naszym zestawieniu. Trzeba bowiem zapłacić za nie 199 złotych. W zamian w nasze ręce trafiają świetnie zaprojektowane słuchawki od znanego producenta smartfonów. Charakteryzuje je bardzo ergonomiczna budowa. Wbudowane w słuchawki mikrofony zapewniają nam możliwość komfortowego prowadzenia rozmów. Mamy tu także skuteczną redukcję szumów AI. Ważnym atutem sprzętu jest wodoszczelność na poziomie IPX4. Pojedyncze ładowanie pozwala nawet na 4 godziny użytkowania słuchawek. Etui z wbudowanym powerbankiem zapewni nam natomiast kolejne 24 godziny pracy.

  • Samsung Galaxy Buds2

Samsung Galaxy Buds2 to jedne z bardziej poręcznych słuchawek z ANC i trybem ambient na rynku. Charakteryzuje je ergonomiczna konstrukcja oraz obecność dwudrożnych głośników. Parametry pracy urządzenia możemy dostosowywać dzięki appce Samsunga. Słuchawki Samsung Galaxy Buds2 możemy ładować bardzo szybko i sprawnie. Między ładowaniami możemy słuchać muzyki nawet przez 7,5 godziny. Etui ładujące przedłuża ten czas do nawet – łącznie – 29 godzin. Nie sposób nie wspomnieć o wodoszczelności na poziomie IPX2.

  • Apple AirPods Pro

Apple AirPods Pro to świetne słuchawki dedykowane fanom sprzętu od koncernu z Cupertino. Gigant serwuje nam w ich przypadku nowoczesną konstrukcję oraz ergonomiczny kształt. Wsparcie Apple gwarantuje nam wysoką jakość odtwarzanego dźwięku. Producent zapewnia, że pojedyncze ładowanie pozwala nawet na 4,5 godziny użytkowania słuchawek. Etui z funkcją ładowania zapewni nam natomiast kolejne 24 godziny pracy. Oczywiście funkcji ANC i ambient nie może wręcz zabraknąć w przypadku tak prestiżowego sprzętu od Apple.

Dajcie koniecznie znać, czy i Wy korzystacie na co dzień ze słuchawek z funkcją ANC. Może macie jakiś ulubiony model lub producenta, któremu jesteście wierni od lat? W nadchodzących latach producenci elektroniki z pewnością zaoferują nam na pokładzie swoich słuchawek wiele nowych ekscytujących funkcji! Miejmy nadzieję, że niektóre z nich będą naprawdę pionierskimi rozwiązaniami.

 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl