Jak korzystać z lampy błyskowej w smartfonie (1).jpg
Porady

Jak korzystać z lampy błyskowej w smartfonie?

25 listopada 2022 4 minuty czytania

Czy dobra lampa błyskowa w telefonie komórkowym jest w stanie zastąpić profesjonalne aparaty?

Współcześnie większość użytkowników mediów cyfrowych korzysta ze smartfonów wyposażonych w lampy błyskowe. Najlepsze jakościowo zdjęcia wykonuje się co prawda przy naturalnym, dziennym świetle, jednak zdarzają się sytuacje, gdy chcemy doświetlić fotografię robioną w zaciemnionych miejscach. Jak wybrać smartfon z lampą błyskową, by móc go wykorzystywać do robienia zdjęć możliwie jak najlepszej jakości? Czy dobra lampa błyskowa w telefonie komórkowym jest w stanie zastąpić profesjonalne aparaty fotograficzne wyposażone w lampy ksenonowe?

Spis Treści:

  1. Dioda LED, czyli innowacyjne rozwiązanie dla Twojego telefonu

  2. Tryby lampy błyskowej w smartfonie

  3. Instrukcja uruchamiania lampy błyskowej w smartfonie

  4. Sprawdzone triki na korzystanie z lampy błyskowej

 

Dioda LED, czyli innowacyjne rozwiązanie dla Twojego telefonu

Tradycyjne lampy ksenonowe wykorzystywane w aparatach fotograficznych, analogowych czy lustrzankach, zapewniają odpowiednie doświetlenie fotografowanych obiektów i rzeczy, pozwalają redukować szumy oraz cienie, a także rozpraszać światło, dzięki czemu obraz wydaje się bardziej „miękki” i wyraźny. Są one jednak stosunkowo duże, dlatego w smartfonach już od dawna stosuje się przede wszystkim system diod LED. Co je wyróżnia?

 

Sprawdź także: 5 najlepszych aplikacji aparatu do smartfona z Androidem w 2020 roku

 

Zalety diod LED

Ich zaletą jest nie tylko wielkość, ale też wysoka jakość świecenia, dzięki czemu nadają się do smartfonów. Są ekologiczne, wytrzymałe (markowe diody LED świecą nawet przez 30–100 tysięcy godzin) oraz niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i niską temperaturę. Brzmi perfekcyjnie, ale czy diody LED mają jakieś wady?

Wady diod LED

Światło diody LED jest intensywne, nawet niekiedy ostre, jednak o niewielkim zasięgu. W praktyce oznacza to, że pierwszy plan jest bardzo dobrze doświetlony, czasem wręcz prześwietlony, tło zaś pozostaje niemal czarne. Sposobem na to jest zastosowanie większej liczby diod LED. Czy wrażenie rozproszonego światła można zniwelować? Co zrobić, by wykonywać aparatem komórkowym zdjęcia dobrej jakości przy użyciu lampy błyskowej?

Tryby lampy błyskowej w smartfonie

Zasadniczo wyróżnia się 3 podstawowe tryby lampy błyskowej w smartfonie:

  • wyłączony: zdjęć nie wykonuje się przy pomocy lampy,

  • włączony: lampa zawsze jest włączona, bez względu na porę wykonywania fotografii,

  • automatyczny: na podstawie pomiaru natężenia światła smartfon, jako jedno z urządzeń inteligentnych, sam decyduje, kiedy należy włączyć lampę błyskową.

Różne opcje zarządzania lampą błyskową są dostępne aktualnie w każdym smartfonie. Jak jednak włączyć ją w telefonie?

 

Sprawdź także: Tanie telefony z dobrym aparatem – propozycje za około 1000 zł

 

Instrukcja uruchamiania lampy błyskowej w smartfonie

Używanie lampy błyskowej w telefonie jest naprawdę banalne! Dzieje się tak dlatego, że urządzenia telefoniczne są obecnie niezwykle intuicyjne w obsłudze. Wystarczy otworzyć w telefonie aplikację „aparat” i wybrać ikonę lampy błyskowej – po naciśnięciu jej wybieramy tryb „wyłączona”, „włączona”, „stale włączona” bądź „automatyczna”. Wstępne ustawienia to jednak za mało, by wykonać zdjęcie wysokiej jakości w niesprzyjających warunkach. Jak więc korzystać z lampy błyskowej w smartfonie, by uzyskać najlepszy efekt wizualny?

Sprawdzone triki na korzystanie z lampy błyskowej

Istnieją pewne proste triki na wykorzystanie lampy błyskowej do telefonu, by finalnie zrobić dzięki niej zdjęcie zadowalającej jakości. Co się do nich zalicza?

Pamiętaj o odpowiedniej odległości

Diody LED efektywnie działają w odległości maksymalnie 2 metrów: to właśnie z takiej (tj. przybliżonej) odległości najlepiej robić zdjęcia. Jeśli główne obiekty fotografujemy zbyt blisko, da to efekt ich prześwietlenia, co nie wygląda estetycznie. Z kolei ustawienie aparatu w odległości większej niż 2 metry, powoduje efekt odwrotny – postaci i otoczenie zapewne będą rozmazane.

Lampa błyskowa przy selfie dla jeszcze lepszego efektu estetycznego

Lampy błyskowe mogą świetnie sprawdzić się przy zdjęciach portretowych. W tym wypadku jednak należy pamiętać o oddaleniu telefonu z lampą od twarzy, żeby jej nie prześwietlić. Lampa z diodą LED nie może być jednak głównym źródłem światła, a jedynie doświetleniem. Jeśli tak się nie stanie, na zdjęciu zostaną uwypuklone wszystkie mankamenty urody, a przecież tego chcemy uniknąć.

 

Sprawdź także: Jak zrobić profesjonalne zdjęcie iPhone’em? Poznaj porady ekspertów!

 

Fotografia nocna – wyższa szkoła jazdy

Miłośnicy nocnych fotografii muszą pamiętać o kilku istotnych czynnikach warunkujących wykonanie dobrego jakościowo zdjęcia późną porą. Pamiętajmy, że zawsze warto szukać jak najbliższego, i jak najintensywniejszego źródła światła, ponieważ aparat w telefonie jest mniej czuły niż ludzkie oko.

Telefony w trybie nocnym szybciej uchwycą postać oraz sytuację statyczną, niekoniecznie dynamiczną, jeśli więc możemy, nie fotografujmy się w ruchu. Niekiedy warto nastawić dłuższy czas naświetlania, szczególnie w przypadku zdjęć pejzaży miast porą wieczorową. Im dłużej on trwa, tym jaśniejsze zdjęcie. Lepiej również ustawić mniejszą czułość ISO, to jednak powoduje, że zdjęcia dynamiczne mogą wydawać się niewyraźne. Dobrym rozwiązaniem jest także użycie statywu, który powoduje uniknięcie szumów na zdjęciu.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl