Powrót Wakacje z routerem
Photo by Peggy Anke on Unsplash

Jaki router mobilny wybrać?

Żyjemy w erze masowej komunikacji na odległość, w której dostęp do Internetu można nawiązać z dowolnego miejsca w kraju. Jest kilka sposobów na podłączenie z Internetem „w terenie”, a najpopularniejszym z nich jest router mobilny. W tym artykule sprawdzimy, jaki model wybrać.

 1. Czym jest router?
 2. Czym jest router mobilny?
 3. Jaki router przenośny wybrać?
 4. HUAWEI E5783B – router przenośny w sieci PLAY
 5. Czy router przenośny w domu lub mieszkaniu poprawia zasięg?

Czym jest router?

W terminologii informatycznej router oznacza urządzenie, które łączy ze sobą różne sieci komputerowe. W czasach przed upowszechnieniem Internetu routery wykorzystywano, by na przykład połączyć sieć komputerów w jednym budynku z siecią komputerów w budynku sąsiadującym. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie urządzenia w obu budynkach mogły się połączyć i komunikować ze sobą nawzajem. Router w takiej sytuacji stanowił węzeł komunikacyjny i stawał się punktem centralnym całej sieci. Znakiem rozpoznawczym routerów były od zawsze gąszcze kabli podłączone do tych urządzeń. W dzisiejszych czasach routery można spotkać praktycznie w każdym domu. To właśnie bez nich internet nie mógłby istnieć.

Photo by freestocks on Unsplash
Photo by freestocks on Unsplash

Czym jest router mobilny?

Popularyzacja internetu mobilnego sprawiła, że pojawiła się potrzeba zaproponowania routerów, które będą w stanie połączyć się z Internetem przez sieć komórkową i udostępnią to połączenie pozostałym urządzeniom, np. laptopom. Najłatwiejszym sposobem na to jest wykorzystanie sieci Wi-Fi. Router mobilny stanowi zatem połączenie trzech różnych urządzeń w jednym:

 1. modemu do podłączenia internetu;
 2. samego routera, który rozdziela sygnał;
 3. nadajnika Wi-Fi, który udostępnia sieć urządzeniom w otoczeniu.

Dzięki wykorzystaniu komunikacji przez sieci komórkowe i sieci Wi-Fi wygląd samych routerów zmienił się z nieatrakcyjnych, metalowych pudełek z wiązkami kabli w eleganckie, mobilne, miniaturowe urządzenia, które mają tylko jeden przewód zasilania. Co więcej, łatwość instalacji routerów i bogata oferta pakietów internetowych w Polsce sprawia, że taki router z powodzeniem może zastąpić internet stacjonarny i stanowić główne źródło sygnału. Nie wymaga on nawet przeciągania kabli czy wiercenia w ścianach. Jest to zdecydowanie najbardziej estetyczne i designerskie rozwiązanie ze wszystkich metod podłączenia Internetu w domu.

Photo by manny PANTOJA on Unsplash

Jaki router przenośny wybrać?  

Routery mają kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę przed ich zakupem.

 1. Obsługiwane sieci komórkowe: to od rodzaju sieci zależy, jak szybko będzie działał Internet na podłączonych urządzeniach. Najlepiej zdecydować się na przenośny router obsługujący standard LTE, który jest już dostępny na ponad 96% powierzchni Polski. Mapę zasięgu sieci LTE możesz sprawdzić na stronie: https://play.pl/pomoc/mapa-zasiegu.html. Szybkość działania sieci LTE dorównuje szybkości Internetu stacjonarnego i pozwala na swobodne przeglądanie Internetu na kilku urządzeniach jednocześnie. Jeśli na danym terenie sieć LTE jest niedostępna lub jej zasięg jest niewystarczający, router automatycznie przełączy się na połączenie z siecią 3G, natomiast wtedy połączenie zauważalnie zwolni.
 2. Obsługiwane sieci Wi-Fi: szybkość sieci Wi-Fi powinna dorównywać szybkości połączenia z siecią komórkową, inaczej będzie stanowić „wąskie gardło” i wprowadzi sztuczne ograniczenie prędkości połączenia Internetowego. Sieć Wi-Fi w standardzie N (802.11n) obsługuje połączenia o prędkości do 300 mBit/s, co wystarczy do przesyłania sygnału Internetowego LTE o pełnej prędkości.
 3. Bateria: routery przenośne z definicji powinny działać w ruchu, więc wyposażone są w baterię. Tak jak w przypadku baterii w smartfonach, ich pojemność podawana jest w miliamperogodzinach (mAh). Praktyczne zużycie energii przez router podczas pracy wynosi około 250–300 mAh na godzinę, zatem router z baterią 1000 mAh powinien funkcjonować przez około 4 godziny. Dodatkowy zapas energii może zapewnić nawet niedrogi powerbank. Router może też swobodnie pracować podłączony do zasilania, którym w przypadku routerów mobilnych może być zwykła ładowarka do smartfona.
 4. Konstrukcja: o ile czasem można spotkać routery posiadające wysuwane lub dołączane anteny, w przypadku urządzeń mobilnych bezpieczniej i wygodniej jest wybrać urządzenie, które jest całkowicie zabudowane – możesz dzięki temu wrzucić taki router do plecaka bez obaw, że uszkodzisz jakieś delikatne elementy. Dawniej w routerach można było spotkać dodatkowe złącza do przewodowego podłączania urządzeń, ale dziś już praktycznie każdy produkt ma możliwość łączenia bezprzewodowego, więc złącza te przestają być potrzebne.

HUAWEI E5783B – router w ofercie PLAY

W sieci PLAY mamy bogate doświadczenie z urządzeniami różnych producentów, a stały kontakt z Klientami pozwala nam poznać opinie na ich temat. Nasze badania pozwoliły nam wybrać uniwersalne urządzenie, które spełnia praktycznie wszystkie oczekiwania, jakie moglibyśmy mieć od współczesnego routera – jest to router przenośny HUAWEI E5783B. Dlaczego wybraliśmy właśnie ten model? Ma on wszystkie poszukiwane przez nas parametry:

 1. Renomowany producent: HUAWEI jest drugim co do wielkości producentem smartfonów na świecie. Urządzenia tej marki cieszą się uznaniem, tak samo jest w przypadku routerów tego producenta.
 2. Dostęp do sieci LTE: HUAWEI E5783B umożliwia łączenie z sieciami LTE i osiąga prędkości pobierania do 300 Mb/s – jest to maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć sieć LTE.
 3. Sieć Wi-Fi w standardzie N: Router HUAWEI podaje dalej sygnał z tą samą prędkością, z którą pobiera go z sieci LTE, nie generuje zatem żadnych opóźnień po swojej stronie.
 4. Bateria 1500 mAh: dzięki niej router może działać samodzielnie nawet do 6 godzin.
 5. Możliwość podłączenia do 16 urządzeń: powinno to zapewnić swobodne połączenie dla wszystkich urządzeń w typowej, 4-osobowej rodzinie. Może on z powodzeniem służyć jako standardowy router.

Czy router przenośny w domu lub mieszkaniu poprawia zasięg?

Prawie każdy znalazł się kiedyś w pomieszczeniu, w którym zasięg telefonii komórkowej był bardzo słaby, do połączenia trzeba było stawać przy oknie, a w głębi mieszkania sygnał się urywał. Przenośność routerów mobilnych pozwala wykorzystać je jako „mostki”, które można ustawić przy oknie lub w miejscu, gdzie sygnał jest najmocniejszy. Router będzie wtedy pobierał sygnał LTE i przekazywał go dalej w formie sieci Wi-Fi do pozostałych urządzeń w domu. Dzięki funkcji Wi-Fi Calling dostępnej we współczesnych smartfonach poprawi się też stabilność i jakość połączeń telefonicznych prowadzonych z mieszkania. Router może zatem stanowić ratunek w miejscach, w których zasięg jest ograniczony.

Przeczytaj także artykuł: Jak poprawić zasięg Wi-Fi w domu. 

Rekomendowane