Powrót 5 najlepszych aplikacji aparatu dla iOS
5 najlepszych aplikacji aparatu dla iOS

5 najlepszych aplikacji aparatu do smartfona z iOS w 2020 roku

Każdy, kto ma iPhone’a, robi nim zdjęcia. Częściej lub rzadziej, ale na pewno kiedyś uruchomił aparat. Jedni podchodzą do tego bardziej na luzie i zadowalają się ustawieniami, które domyślnie oferuje ich smartfon. Wybierają też podstawowe aplikacje dostępne w App Store lub ich bezpłatne wersje. Inni, bardziej wybredni, wolą obrabiać zdjęcia w profesjonalny sposób. Dzięki temu publikowane obrazy wyglądają, jakby były zrobione nie telefonem, a aparatem fotograficznym z dobrym obiektywem. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, podpowiemy Ci, które aplikacje do aparatu Twojego iPhone’a warto pobrać.

Problem wyboru aplikacji do aparatu pojawia się zazwyczaj, kiedy gdzieś wyjeżdżamy. Chcemy za wszelką cenę zachować nasze wspomnienia – czy to widoki podczas górskich wycieczek, piękne piaszczyste plaże czy też po prostu momenty, które dzielimy z bliskimi. Niby aplikacji do robienia czy obrabiania zdjęć jest wiele, ale nie ze wszystkich naraz możemy korzystać. Poza tym większość z nas ma już pewnie swoje ulubione. Nie ma też sensu testować każdej, bo prędzej wrócimy z wakacji czy ferii, aniżeli wszystkie je sprawdzimy. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jakie aplikacje do robienia zdjęć są modne w 2020 roku – przychodzimy z pomocą!

App Store oferuje nieco mniej aplikacji do aparatu niż sklep dla Androida. W dodatku większość z nich jest płatna, jednak ceny nie są wygórowane. Wybraliśmy 5 aplikacji, które naszym zdaniem są godne polecenia każdemu, kto chce tworzyć i publikować piękne zdjęcia. Czy wśród nich znajdzie się konkurent dla bardzo dobrej, systemowej aplikacji w iPhonie? Przekonajmy się.

  1. Focos
  2. Halide 
  3. Moment 
  4. Obscura 2
  5. ProCam 7 
  6. Najlepsza aplikacja do robienia zdjęć w iPhone w 2020 roku - podsumowanie
Focos

Focos - bezpłatna opcja dla wymagających

Focos świetnie się sprawdzi przy zdjęciach portretowych. W trybie edycji możemy pobawić się  rozmyciem tła, który daje profesjonalny efekt bokeh. Czym jest bokeh? To sposób, w jaki na zdjęciu pokazuje się obiekty w tle – najczęściej rozmyte. To idealny sposób na to, żeby przyciągnąć oko widza do tego, co jest najważniejsze na fotografii.

Świetną funkcją aplikacji jest to, że można ustawić ostrość zdjęcia już po jego zrobieniu. Na plus trzeba zaliczyć też mnóstwo dostępnych filtrów oraz efektów świetlnych czy pełną kontrolę nad ustawieniami głębi ostrości.

Focos jest darmowy, ale oferuje też płatne pakiety w rozliczeniu miesięcznym lub dożywotnio (odpowiednio: 4,99 i 54,99 złotych).

Halide

Halide - dużo opcji w rewelacyjnej cenie

Halide to obecnie jedna z najpopularniejszych aplikacji do aparatu na rynku i (podobno) jedyna, którą można obsługiwać jedną ręką. Stworzona przez byłego projektanta Apple ma zrewolucjonizować rynek fotografii mobilnej. Jak?

Dzięki Halide zyskujemy pełną kontrolę nad czasem otwarcia przysłony, wartością ISO, balansem bieli, a same zdjęcia możemy zapisywać w wielu formatach, w tym również RAW. Dużą przewagą jest funkcja tzw. focus peaking, czyli wspomaganie ręcznego ustawiania ostrości – wyostrzone obiekty będą miały podświetlone krawędzie.

Aplikacja ma też innowacyjny interfejs oparty na gestach. Podczas robienia zdjęć można bez problemu dostosować np. ekspozycję, przesuwając palcem w górę lub w dół czy ręcznie ustawić ostrość, by za chwilę wróć do autofocusa.

Halide kosztuje 27,99 złotych, co stanowi całkiem atrakcyjną kwotę, jak na jej możliwości. Jednak jest to raczej aplikacja dla osób, które interesują się fotografią. Nie znajdziecie tu filtrów ani ulepszaczy – wszystko trzeba ustawić przed cyknięciem migawki.

Moment - manualna kontrola za darmo

Zainspirowani klasycznymi aparatami, twórcy aplikacji umożliwili ręczne sterowanie ustawieniami potrzebne do lepszej ekspozycji, ostrości i kadrowania. Aplikacja oddaje w ręce użytkownika narzędzia do pełnych manualnych ustawień, histogram do kontroli ekspozycji oraz możliwość wyboru formatu, w jakim zapiszemy zdjęcie.

Podczas fotografowania można wybrać odpowiednie narzędzia i dostosować ustawienia, żeby zrobić zachwycające zdjęcie. Długi czas ekspozycji sprawia, że uzyskamy lekkie ślady rozmycia ruchu. Żeby ułatwić dostęp do ustawień paramentów, możemy dodać skróty do Siri. Wystarczy, że dodamy dowolne ustawienie do aplikacji Skróty lub otworzymy aplikację i uruchomimy migawkę w celu przechwycenia.

Twórcy aplikacji twierdzą, że dzięki niej stworzymy najlepszy film poklatkowy na iPhonie. Owszem, dzięki ręcznym ustawieniom można nagrać świetny timelaps w 4K, ale tylko w wersji pro.

Podstawowa wersja aplikacji Moment jest dostępna bezpłatnie. Żeby odblokować wszystkie jej możliwości, trzeba zapłacić 23,99 złotych za wariant pro.

Obscura 2

Obscura 2 - ciekawa opcja

Obscura wprowadza do iPhone’a elementy sterowania, których można oczekiwać od profesjonalnej lustrzanki cyfrowej. Zaprojektowana z intuicyjną nawigacją, ergonomiczną konstrukcją i pięknymi filtrami, Obscura to aplikacja, której używa się zdumiewająco łatwo. I to jedną ręką.

Aplikacja posiada wiele zaawansowanych opcji, np. bardzo dobrze wykorzystuje możliwości nowszych iPhone’ów, pozwalając lepiej panować nad głębią ostrości. Nie brakuje tu również rozbudowanych manualnych ustawień czy histogramu na żywo. Dodatkowo otrzymujemy sporo filtrów do szybkiej edycji zdjęć.

Twórcy podkreślają innowacyjny prosty interfejs oparty na prostych gestach, który umożliwia łatwe przewijanie opcji aparatu. Jest wygodny i ergonomiczny, zarówno w układzie pionowym, jak i poziomym, dla osób prawo- i leworęcznych. Menu sterowania pozwala szybko i łatwo dostosować ostrość, kompensację ekspozycji, ISO i czas otwarcia migawki. Cena aplikacji Obscura 2 wynosi 23,99 złotych.

ProCam 7

ProCam 7 - porządna aplikacja z szerokim wyborem filtrów

ProCam oferuje funkcje aparatu podobne do tych, które znajdziemy w lustrzankach cyfrowych. W aplikacji możemy ręcznie zarządzać naświetleniem, wartością ISO, zmieniać ostrość czy balans bieli. Możemy też skorzystać z możliwości edycji zdjęć i wideo. Do tego, w tej wersji aplikacji, pojawił się w końcu histogram na żywo. Cieszy także dodanie opcji dedykowanych trybowi wideo, takich jak licznik klatek na sekundę czy rozdzielczość. Twórcy oferują w pakiecie również kilkadziesiąt filtrów. Aplikacja ProCam 7 jest wysoko oceniana przez użytkowników i kosztuje 27,99 złotych.

Najlepsza aplikacja do robienia zdjęć w iPhone w 2020 roku - podsumowanie

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, którą aplikację do aparatu swojego iPhone’a wybrać. Domyślna aplikacje jest całkiem niezła, ale nie oferuje tylu opcji. Jeśli chcemy dobrze uchwycić zdjęcia, zanim je obrobimy, warto wybrać np. Halide, Moment czy ProCam 7. Często proste zabiegi, jak chociażby zmiana balansu bieli czy głębi ostrości sprawi, że fotografia jest dużo ciekawsza. Jeśli natomiast zależy nam na obrabianiu zdjęć już po ich zrobieniu, świetnie sprawdz się darmowy Focos czy Obscura 2.

Niezależnie, czy wybierzesz aplikację z wieloma pięknymi filtrami, profesjonalnymi ustawieniami, jak w lustrzance, czy tę z nawigacją gestami, każda z nich wniesie do Twoich zdjęć coś niezwykłego. A najłatwiej to zweryfikować liczbą lajków lub serduszek pod postem w mediach społecznościowych.

Rekomendowane