Powrót Zapłać z Play za autostrady w Autopay
Autostrada

Zapłać z Play za autostrady w Autopay

Zespół Play wprowadził możliwość doliczenia do rachunku za telefon opłat za przejazdy autostradą, dokonanych za pomocą płatności automatycznych Autopay. To zupełna nowość na europejskim rynku. Podobne rozwiązanie w formie pilotażu jest dostępne wyłącznie w USA. Z artykułu dowiesz się:

 1. Co to jest Autopay?
 2. Jak działa Autopay?
 3. Jak zacząć korzystać z Autopay?
 4. Jak płacić za autostradę za pomocą aplikacji?
 5. Jak skonfigurować płatność “Zapłać z Play” w Autopay?
 6. Gdzie zapłacę Autopay?
 7. W jaki sposób Autopay promuje ekologię?
 8. Jak prosto i wygodnie zapłacić za autostradę?

Co to jest Autopay?

Autopay to system do szybkich i automatycznych płatności online i offline, obecnie umożliwiający przejechanie płatnymi odcinkami autostrad A1 i A4 praktycznie bez zatrzymywania się przy punktach poboru opłat. Pomysł, by zautomatyzować pobieranie opłat na autostradach, wziął się z realnej potrzeby. Korki, które tworzyły się przed bramkami, były uciążliwe zarówno dla ludzi, jak i środowiska naturalnego - stojące w nich samochody irytowały kierowców oraz powodowały dodatkową emisję spalin. Dzięki automatyzacji udało się w dużym stopniu przyczynić do ograniczenia tego problemu.

Bramki na autostradzie

Jak działa Autopay i co to jest video tolling?

Rozwiązanie płatności automatycznych Autopay funkcjonuje w oparciu o tzw. video tolling. Video tolling jest metodą płatności opartą o identyfikację numeru rejestracyjnego pojazdu. Zainstalowane na tzw. bramkach na autostradach urządzenia rozpoznają numery tablic rejestracyjnych pojazdów i automatycznie podnoszą szlaban dla zidentyfikowanego pojazdu.

Jak zacząć korzystać z Autopay?

Aby przejechać autostradą bez zatrzymywania się przy bramkach, pobierz aplikację mobilną dostępną na smartfony z systemem iOS lub Android, lub zarejestruj się w systemie za pośrednictwem serwisu internetowego autopay.pl. Konto w systemie Autopay zakłada się błyskawicznie.

 1. Dodaj dane swojego pojazdu: markę i numer rejestracyjny.
 2. Wybierz formę płatności. Nową opcją jest wybierz numer telefonu w sieci Play (usługa „Zapłać z Play”). Usługa dostępna jest dla ofert na abonament.
Zapłać z Play w Autopay

Jak płacić za autostradę za pomocą aplikacji?

Autopay to pierwsza metoda płatności za przejazd autostradą, która nie wymaga instalowania dodatkowych urządzeń oraz dokonywania płatności „z góry”.

 1. Załóż konto w systemie Autopay na stronie autopay.pl lub w aplikacji mobilnej.
 2. Korzystaj z wyznaczonych dla płatności automatycznych bramek na autostradzie, zwalniając przed szlabanem, aby system odczytał tablicę rejestracyjną twojego zarejestrowanego pojazdu.
 3. System video tollingu rozpozna numer rejestracyjny pojazdu i podniesie automatycznie szlaban przed wjazdem na płatny odcinek i przy wyjeździe z niego.
 4. Płatność pobierana jest automatycznie po zakończonym przejeździe.

Co istotne, podczas podróży nie trzeba uruchamiać aplikacji Autopay, ani nawet mieć przy sobie telefonu, na który została pobrana aplikacja. System weryfikuje zarejestrowanego użytkownika po numerze rejestracyjnym pojazdu. Dla chcących skorzystać z opcji Zapłać z Play należy pamiętać, że aktywna blokada Zakupów Mobilnych uniemożliwia korzystanie z usługi. 

Przeczytaj również: jak zdjąć blokadę Zakupów Mobilnych.

Jak skonfigurować płatność “Zapłać z Play” w Autopay?

Abonenci sieci Play w momencie rejestracji do usługi Autopay mogą wybrać Zapłać z Play jako formę płatności. Płatności za autostrady będą doliczane do faktury za telefon bezpośrednio po każdym zakończonym przejeździe. Play nie pobiera żadnych dodatkowych opłat za korzystanie z tej metody płatności. Oferta przeznaczona jest wyłącznie dla osób korzystających z usług abonamentowych Play.

Gdzie zapłacę Autopay?

W obecnej chwili system płatności z wykorzystaniem rozwiązania Autopay działa na odcinkach następujących autostrad:

 • AmberOne A1 Gdańsk-Toruń, zarządzanej przez GTC.
 • A4 Kraków-Katowice, zarządzanej przez Stalexport (do 30 września 2020 roku obowiązuje niższa stawka przy płatności aplikacją).

Latem 2019 r. na autostradach pojawiły się bramki przygotowane specjalnie dla  użytkowników Autopay. Dzięki korzystaniu z Autopay kierowcy mogą płynnie ominąć tworzące się na sąsiednich pasach korki. Konfiguracje AutoPay w Play znajdziesz na również na stronie pomocy Play

Logo Autopay

W jaki sposób Autopay promuje ekologię?

Odpowiedzialność za środowisko naturalne leży u podstaw rozwoju Autopay. Celem jej twórców jest redukcja o 100 mln kg emisji dwutlenku węgla do atmosfery do 2025 roku, m.in. dzięki realnemu ograniczeniu korków przed punktami poboru opłat. Nawet drobne indywidualne zmniejszenie emisji śladu węglowego ma znaczenie, jeśli podejmowane jest wspólnie przez tysiące kierowców. Co więcej, dzięki korzystaniu z Autopay, znacznie ogranicza się zużycie papieru, ponieważ kierowcy nie pobierają biletów przy wjeździe na autostradę ani paragonów za opłacenie biletów. Od czasu wdrożenia Autopay na autostradach nie wydrukowano już ponad 8 milionów biletów i paragonów.Video tolling daje także techniczną możliwość premiowania użytkowników określonego typu pojazdów np. ze względu na ich ekologiczny charakter. Operator usługi może np. przyznać prawo bezpłatnego przejazdu samochodom elektrycznym czy autobusom lub też zaoferować zniżkę kierowcom, którzy wiozą pasażerów. Czas pokaże na jak te możliwości zostaną wykorzystane.

Dziewczyna w aucie

Jak prosto i wygodnie zapłacić za autostradę?

Z płatności do rachunku Play w aplikacji Autopay korzysta regularnie klika tysięcy klientów. Coraz więcej osób w Polsce korzysta regularnie z płatności w telefonie. Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd w góry czy nad morzę i masz telefon w Play na abonament to idealna okazja aby przekonać się jak działa opcja Zapłać z Play w aplikacji Autopay, czyli proste i wygodne rozwiązanie w celu opłacenia przejazdu za autostradę. Oprócz brak konieczności zatrzymywania się bramkach ważnym aspektem jest bezpieczeństwo poprzez brak kontaktu osobistego na punkcje poboru opłat. A czy Ty płaciłeś już telefonem na abonament w Play

Przeczytaj również artykuł: Zapłać za przejazdy skuterami elektrycznymi Hop.City dzięki Play!

Rekomendowane