Powrót Sieć 5G w Polsce
Sieć 5G w Polsce

Wszystko, co chcesz wiedzieć o 5G, czyli 5G w Polsce

Po co nam zmiana technologii, skoro dotychczasowa działa? Z prostego powodu: dzięki 5G będziemy mogli korzystać z sieci dużo szybciej, lepiej i sprawniej. Oficjalnie przeczytamy, że to technologia mobilna piątej generacji. Tu postęp następuje zdecydowanie szybciej niż w jakiejkolwiek innej dziedzinie. I bezpośrednio wpływa na rozwój ludzkości.

W tym artykule poznasz:

 1. Co to jest 5G?
 2. 5G będzie bardzo szybkie.
 3. Jak działa 5G? Różnica między 4G a 5G?
 4. Zalety sieci 5G.
 5. Bezpieczeństwo sieci 5G.
 6. Nadajniki 5G w Polsce.
 7. Kiedy będzie 5G w Polsce?

Co to jest 5G?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, co to jest 5G. 5G jest to nowy standard sieci komórkowej już piątej generacji– jest to technologia która jest następcą mobilnej sieci 4G LTE. Specyfikacja tej technologii ma zaoferować wielokrotnie wyższą wydajność, ale też stabilność. Charakterystyka tej technologii prezentuje się tak jak poniżej:

 • Prędkość transferu sieci 5G – nawet do 20Gb/s pobierania i do 10Gb/s wysyłania
 • Opóźnienie sieci 5G – maksymalnie 4ms, ale możliwe nawet 1ms
 • Maksymalne obciążenie sieci 5G – nawet 1 milion urządzeń na 1 kilometr kwadratowy
 • Niezawodność sieci 5G– utrzymywanie połączenia w trakcie przemieszczania się z prędkością nawet do 500km/h

Takie parametry oczywiście są osiągalne tylko w warunkach laboratoryjnych i tam rzeczywiście udało się uzyskać prędkość 100 razy większą niż w przypadku starszych technologii, ale wyniki w warunkach zakłóceń, wśród budynków i innych częstotliwości będą oczywiście dużo mniej rewelacyjne. Wciąż jednak jest to rewelacyjny wzrost możliwości transferowych.

Sieć
Photo by Taylor Vick on Unsplash

5G będzie bardzo szybkie

Poprzednia najszybsza znana nam technologia LTE pozwala na przesyłanie danych z maksymalną prędkością 2 Gb/s. Szybko? To wyobraźcie sobie, że przy 5G teoretycznie zakładana prędkość może sięgać nawet 20 Gb/s. Na co pozwala taka prędkość? Na wsysanie Internetu i wszystkiego, co się w nim znajduje. Innymi słowy: zakup z uploadem trzygodzinnego filmu w najwyższej możliwej jakości może być zrealizowany w kilka sekund po transakcji.

Najszybszy aktualnie router LTE sprawdź >>>

Dużej części z nas wydaje się, że dane z Internetu otrzymujemy „na żywo”, a to, co widzimy, zostało wysłane od nadawcy dokładnie w tym samym momencie, w którym na to patrzymy. Jakkolwiek by to nie brzmiało, w 4G mamy opóźnienia sięgające nawet 50 milisekund. Nie wpływa to na przeczytanie artykułu na portalu czy zobaczenie nowego statusu w mediach społecznościowych naszego kolegi, ale już dla inwestorów giełdowych czy ludzi, którzy na odległość obsługują urządzenia, ma to znaczenie fundamentalne.

Szybko sieć
Photo by Markus Spiske on Unsplash

Jak działa 5G? Różnica między 4G a 5G?

Czym różni się i jak działa 5G od technologii poprzedniej generacji 4G czyli potocznie LTE. Już teraz można zdradzić, że w pojedynku 5G vs 4G stara technologia nie ma szans. Co najważniejsze to fakt, że 5G może działać na częstotliwościach wykorzystywanych dla LTE czyli od 700Mhz do 2600Mhz. Specyfikacja 5G zakłada pozostanie przy nich, ale również będą to nowe pasma:

 • L Band– czyli takie których zakres zaczyna się od 300MHz, które pozwolą na zwiększenie zasięgu tam gdzie nie było do tej pory zasięgu sieci komórkowych.
 • Sub-6– to także częstotliwości wyższe od 3000 do 6000MHz, stanowiące rozwiązanie kompromisowe pomiędzy szybkością a zasięgiem.
 • mmWave– fale milimetrowe czyli takie od 17000Mhz, które pomogą zagwarantować super prędkość w dużych miastach na niewielkich odległościach.

Istotny wpływ na jakość 5G mają wykorzystywane rozwiązania technologiczne, ze szczególnym uwzględnieniem kształtowanie wiązki (beamforming) pozwala ukierować sygnał dokładnie tam gdzie znajduje się urządzenie odbiorcze np. smartfon lub router i tym samym poprawiać stabilność połączenia, a także Massive MIMO (Multiple Input, Multiple Output) polega na wykorzystaniu wielu anten (w stacji bazowej) i wielu odbiorników (w urządzeniu docelowym) w celu zapewnienia większej wydajności już stosowane w sieci LTE i wykorzystywane przez operatorów.

Sprawdź urządzenia obsługujące technologię MIMO >>>

Internet 5G hot spot
Photo by Leon Seibert on Unsplash

Zalety sieci 5G

Nowy standard powinien przynieść wiele potencjalnych korzyści. To wykorzystanie nowych technologii wymienionych powyżej ale też ich synergia pozwala osiągnąć zbudowanej sieci 5G znacznie większe prędkości i przepustowości przesyłania danych. Pozwoli to poprawić wyniki w benchmarkach zarówno jeśli chodzi o transfery, jak i czas reakcji, a do tego cechować się stabilnością i niezawodnością, o której często marzyliśmy np. jadąc pociągiem Intercity w trakcie ważnej rozmowy z klientem. Obsłuży też zdecydowanie większą liczbę urządzeń, co jest szczególnie istotne, biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej gadżetów, ale też urządzeń publicznych jest połączonych z Internetem oraz popularyzację takich rozwiązań, jak na przykład smart home.

 • Internet Rzeczy– będący podstawą smart-home, czy koncepcji inteligentnego miasta – jest zresztą jednym z najważniejszych zastosowań sieci 5G. Dzięki bezproblemowej i szybkiej łączności pomiędzy wieloma urządzeniami, na tego typu komunikacji po prostu będzie można polegać.
 • Autonomiczny i bezpieczny transport– 5G może mieć również olbrzymi wpływ na motoryzację i transport. Innymi słowy: samochody będą mogły porozumiewać się ze sobą nawzajem aby ostrzegać się o zagrożeniach, informować o korkach oraz z obiektami infrastruktury miejskiej jak ładowarkami miejskimi, wynajdujące te które jeszcze nie są zajęte. W efekcie: poprawi się bezpieczeństwo, a do tego ruch w mieście może zostać upłynniony.
 • Nowy poziom rozrywki– to kolejne obszar gdzie sieć 5G to także szansa na wyższy poziom zabawy na co dzień. To między innymi transmisje na żywo czy też streaming wideo z serwisów VOD w wysokiej rozdzielczości, a także bezproblemowa obsługa gadżetów rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej w grach czy w pracy. Ostatecznie niewykluczone jest, że przesył danych będzie na tyle szybki, a opóźnienia tak niskie, że zamiast łączyć się „kablem” z pecetem, takie urządzenie będzie pobierało dane bezprzewodowo – z chmury. To zaś oznacza nie tylko większy komfort, ale też oszczędność – w domu nie będzie potrzebny super wydajny komputer, a wszystko będzie działo się w chmurze
 • Alternatywa dla WiFi–w nowym standardzie upatruje się przyszłość w postaci inteligentnych budynków bez routerów czy punktów dostępu do Wi-Fi. Technologia ta ma być na tyle zaawansowana, by przy odpowiednich warunkach móc zastępować Wi-Fi.
Internet rzeczy
Photo by BENCE BOROS on Unsplash

Miliony urządzeń

Sieć LTE, uważana za niezwykle przepustową, pozwala na podłączenie około miliona rożnych urządzeń na 500 kilometrów kwadratowych. Z kolei sieć 5G umożliwia podłączenie podobnej liczby urządzeń, ale na kilometr kwadratowy, a to już jest zaproszenie dla każdego, kto ma wyobraźnię i chce rozwijać technologie.

Zdalne sterowanie

Czym można sterować za pośrednictwem 5G? Specjaliści twierdzą, że nastąpi skokowa poprawa jakości w obsłudze samochodów autonomicznych. Do tego, by bezpiecznie poruszały się po naszych drogach, nie wystarczy bowiem najeżony czujnikami, wykrywającymi każde zagrożenie, pojazd. 5G będzie służyć do analizy zmieniających się danych dotyczących bezpieczeństwa na drodze, natężenia ruchu czy szybkości zbliżania się innych pojazdów. Skoro jesteśmy przy bezpieczeństwie. W niedalekiej przyszłości ratownicy po wypadku będą mogli zawieźć pacjęta do najbliższego szpitala zaopatrzonego w specjalne roboty. W przypadku ciężkiego wypadku komunikacyjnego lub katastrofy taki robot wykona operację na miejscu. Będzie nim sterował lekarz, którego stanowisko dowodzenia może być oddalone nawet o tysiące kilometrów. Będzie to możliwe dzięki sieci 5G i praktycznie braku opóźnienia w dostępie do danych.

Czym jeszcze można sterować?

Robotem budowlanym, maszyną do obróbki biżuterii, robotem do kopania studni gdzieś pośrodku Afryki. Ważne jest, że dzięki bardzo szerokiemu pasmu i praktycznie zerowym opóźnieniom w transmisji danych nie będzie ryzyka przerwania pracy takiego urządzenia. Bez cienia przesady można powiedzieć, że zalety z wprowadzenia 5G odczuje każdy człowiek. Nawet taki, który nie korzysta z telefonii komórkowej.

Internet rzeczy 

Dodatkową korzyścią jest też wymiana i gromadzenie danych pomiędzy urządzeniami. Chodzi o Internet rzeczy. W 2004 roku doszło do jednej z największych tragedii w XXI wieku. W wyniku trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim powstała wyjątkowo groźna fala tsunami, która zabiła niemal ćwierć miliona ludzi na całym świecie. Przyczyną katastrofy był brak informacji o zbliżającej się wielkiej wodzie. Jeśli wyobrazimy sobie, że na oceanie zastosujemy specjalne bojki-czujniki, które natychmiast wyślą sygnał do satelity, mieszkańcy zagrożonych rejonów otrzymają sygnał alarmowy nie w przeciągu pół godziny-godziny od wystąpienia zdarzenia, jak jest teraz, ale dzięki szybkiej analizie danych, ten czas może zostać skrócony nawet do 4-5 minut. Jak dużo zyskują służby odpowiedzialne za ewakuację, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Internet rzeczy pomoże nam też w tym, byśmy efektywniej gospodarowali zasobami. Inteligentne domy po otrzymaniu informacji z nawigacji samochodowej o tym, że wracamy z pracy, same odpowiednio wcześniej, bez zbędnych strat, ustawią optymalną temperaturę. Analizując dane z baz meteo, nasz tani i elektroniczny system zraszania trawy nie wykona niepotrzebnego podlewania. Specjaliści mówią o tym, że podobne urządzenia będą w najbliższym czasie tanieć, stawać się powszechne i dostępne dla nawet średnio zarabiających osób.

Bezpieczeństwo w sieci
Photo by Markus Spiske on Unsplash

Bezpieczeństwo sieci 5G

Sieć 5G wykorzystuje rożne częstotliwości – od pasma 700 MHz, w którym fale rozchodzą się swobodnie na duże odległości, poprzez zakres 3,4-3,8 GHz, który umożliwia obsługę wielu urządzeń na małym obszarze. Najwyższe pasmo, powyżej 24 GHz, obsługuje urządzenia wymagające bardzo niskiego opóźnienia. Wszystkie te pasma są już od lat powszechnie wykorzystywane i nie ma żadnych wiarygodnych badań, potwierdzających ich negatywny wpływ na zdrowie. I tak na częstotliwości 700 MHz od kilkudziesięciu lat nadawany jest sygnał telewizyjny, częstotliwość 3,5 GHz jest powszechnie wykorzystywana w szerokopasmowej technologii WiMax, a powszechnie działające radiolinie korzystają z częstotliwości 26 GHz. Podsumowując skoro od lat korzystamy z nadajników radiowych, telewizyjnych i komórkowych, które nadają na podobnych częstotliwościach i z podobnym natężeniem to wpływ wykorzystania tych częstotliwości dla sieci 5G będzie podobna. Ważne jednak, jest też słuchać głosu niezależnych ekspertów tj. Ministerstwo Cyfryzacji i UKE, GIOŚ, czy wyższych uczelni, którzy również nie potwierdzili szkodliwości 5G.

Nadajniki 5G w Polsce

Rozwój sieci to proces długofalowy i musi być przemyślany na wiele lat do przodu. To nie tylko stawianie nowych masztów 5G ale też rozbudowa i wymiana przestarzałych urządzeń. Chociaż dla niektórych stacji to mogło być raptem kilka lat ciągłej pracy. To gdzie aktualnie znajdują się nadajniki i maszty sieci 5G  Play w Polsce znajdziesz w na mapie sieci 5G Play w tym linku.  

Nadajnik 5G BTS
Photo by Markus Spiske on Unsplash

Kiedy będzie 5G w Polsce?

To jest pytanie na które ciężko jest odpowiedzieć. Otrzymanie pierwszych komercyjnych radiowych pozwoleń od UKE pozwala zaoferować nam technologię najnowszej generacji, zanim zdecydowana większość z nas przesiądzie się na smartfony obsługujące 5G. Ale opóźnienia w procesie udostępnienia częstotliwości mogą sprawić, że będziemy musieli poczekać na wdrożenie nowych rozwiązań. Dostęp do nadajników które obsługują sieć 5G to zarówno wyzwanie dla producentów jak i operatorów. Czy wszystko zarówno po legislacyjnej jak i technologicznej ułoży się w taki sposób że w 2020 będzie mogli korzystać z szybkiego 5G? Trzymajmy kciuki.

Udostępnij:

Rekomendowane