Jak-bezpiecznie-poruszac-sie-w-internecie.jpg
Porady Internet

Jak bezpiecznie korzystać z internetu? O tych rzeczach musisz pamiętać!

25 października 2023 6 minut czytania

Sprawdź co możesz zrobić aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci. Kilka prostych czynności, które uchronią Cię przed utratą danych.

Internet stanowi lwią część życia obecnego społeczeństwa. Każdy korzysta z internetu codziennie, zarówno w celach rozrywkowych, jak i naukowych czy służbowych. Mimo tego, że internet jest świetnym i niejednokrotnie bardzo pomocnym miejscem, kryje w sobie mnóstwo niebezpieczeństw.

Spis treści:

 1. Co czyha na nasze bezpieczeństwo w internecie?
 2. Weryfikacja dwuetapowa
 3. Unikalne hasła
 4. Aktualne oprogramowanie oraz aplikacje
 5. Szyfrowanie stron internetowych – zawsze należy sprawdzić otwierany link
 6. Nie otwieraj podejrzanych maili
 7. Antywirus
 8. Publiczne sieci Wi-Fi stanowią spore zagrożenie
 9. Zabezpiecz swój router
 10. VPN – czy warto z niego korzystać?

Co czyha na nasze bezpieczeństwo w internecie?

Korzystając z internetu jesteśmy narażeni na różnego rodzaju szkodliwe i złośliwe oprogramowanie. Jednym z nich jest tzw. malware, czyli programy, które bez naszej wiedzy (i zgody!) potrafią uszkodzić system komputera lub telefonu, utrudnić jego funkcjonowanie, a nawet przejąć nasze poufne dane lub hasła. Aby skutecznie chronić swoje dane i urządzenia warto wiedzieć, czym są robaki, trojany, spyware, rootkity czy phishing. Wiedza ta pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo w sieci i wyczuli na potencjalne zagrożenia.

Zanim pierwszy raz skorzystasz z bankowości internetowej, poznaj najczęstsze rodzaje ataków hackerskich na konta i dowiedz się, o co może poprosić bank w korespondencji, a jakich danych nigdy nie powinien żądać od użytkownika. Posiadając podstawową wiedzę, nikt świadomy nie odpisze na e-mail, w którym pada prośba o podanie loginu i hasła do bankowości internetowej, gdyż zapewne jest to oszust podszywający się pod bank. Poza podstawami, co musimy jeszcze wiedzieć, by zachować bezpieczeństwo w internecie?

Weryfikacja dwuetapowa

Pierwszą rzeczą jest włączona weryfikacja dwuetapowa. Dwustopniowe logowanie jest stosowane w praktycznie wszystkich serwisach – i tym prostym krokiem można znacznie zminimalizować ryzyko wykradnięcia danych. Żeby włamać się na konto, hakerom nie wystarczy hasło oraz login czy adres e-mail – oprócz tego będą potrzebowali dodatkowej informacji, na przykład kodu, który właściciel konta dostaje na wybrany numer telefonu. 

Unikalne hasła

Drugą rzeczą jest ustawianie mocnych i unikatowych haseł. Wydaje się to bardzo banalne, lecz przeprowadzone badania dowodzą, iż wiele użytkowników wybiera najprostsze hasła, które jest w stanie odgadnąć praktycznie każdy. O czym musimy pamiętać, tworząc dobre hasło?

 • Używajmy długich i skomplikowanych haseł (najlepiej na około 12 znaków), które nie mają nic wspólnego z nami;
 • Hasła powinny zawierać znaki specjalne, cyfry oraz duże i małe litery, gdyż wtedy trudniej je rozszyfrować;
 • Nie używajmy jednego hasła do kilku kont. Jeśli hacker złamie jedno, będzie miał dostęp do wszystkich wrażliwych danych;
 • Regularnie zmieniajmy hasła, najlepiej raz na 30 dni.

Aktualne oprogramowanie oraz aplikacje

Bardzo istotne jest również aktualizowanie oprogramowania, z którego korzystamy. Hakerzy bardzo często włamują się na konta użytkowników, którzy nie posiadają najnowszej wersji oprogramowania. Jeśli nie będziemy dbać o aktualizacje, zdecydowanie narażamy się na niebezpieczeństwo – nieaktualne programy są dużo łatwiejszym celem dla hakerów.

Oprogramowanie bardzo często jest źródłem problemów – zarówno na komputerach osobistych, jak i na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. Ważne jest, aby pobierać programy wyłącznie z zaufanych źródeł, takich jak sprawdzona strona producenta danego oprogramowania, lub oficjalnych sklepów Google czy Apple. Tutaj należy być wyjątkowo ostrożnym. Wiele hakerów przygotowuje swoje strony w taki sposób, żeby wyglądały bardzo prawdziwie, a dodatkowo instruują krok po kroku, jak zainstalować ich fałszywe oprogramowanie. Niestety, często skutkuje to wyciekiem wszystkich naszych danych.

Szyfrowanie stron internetowych – zawsze należy sprawdzić otwierany link

Zawsze należy sprawdzać link, który chcemy otworzyć. Najprostszym zweryfikowaniem niebezpiecznej strony jest „http” na początku adresu. Jeśli link zaczyna się od „https” (Hypertext Transfer Protocol Secure), oznacza to, że mamy do czynienia ze szyfrowanym protokołem pozwalającym na przesyłanie danych dla sieci internetowej – w związku z czym, wszystkie wykonywane na niej działania będą dużo lepiej zabezpieczone. Wiele przeglądarek używa symbolu kłódki na początku adresu przy bardziej zaufanych stronach, więc jest to bardzo łatwo rozpoznać. Jeśli strona nie jest zabezpieczona, pod żadnym pozorem nie powinno się podawać żadnych osobistych informacji czy poufnych danych.

Wielu hakerów, którzy podszywają się pod duże strony, stosuje prostą taktykę podmiany lub usunięcia jednej literki ze środka adresu. W ten sposób zamiast „i” może pojawić się „j” i chociaż różnica oczywiście jest zauważalna, to w środku linku nie zawsze rzuci się w oczy. Z tego powodu, każdy internauta powinien dokładnie sprawdzać otwierany adres – szczególnie jeśli link przyszedł z niewiadomego źródła, na przykład przez podejrzaną wiadomość e-mail na komputerze lub SMS na telefonie. 

Nie otwieraj podejrzanych maili

Wielu hakerów używa metody zwanej phishing. Termin ten oznacza wysyłanie fałszywych wiadomości mailowych, wyglądających bardzo prawdziwie oraz nakłaniających nas do podjęcia zaplanowanych przez autorów wiadomości działań, które w większości wiążą się z podaniem poufnych danych, takich jak dane karty kredytowej.

Sprawdź także: Czym jest phishing i jak się przed nim bronić?

Cyberprzestępcy najczęściej podszywają się pod naszych znajomych, firmy telekomunikacyjne lub kurierskie, a nawet rodzinę czy urzędy administracyjne. Jeśli użytkownik niczego nie zamawiał, nie powinien pod żadnym pozorem wchodzić w linki od rzekomych kurierów. Jeśli podejrzana wiadomość przyszła od naszego znajomego lub członka rodziny, lepiej bezpośrednio skontaktować się z tą osobą – podobnie w przypadku urzędów czy firm telekomunikacyjnych. W internecie na oficjalnych stronach możemy znaleźć numery na infolinię, na której zostaną nam udzielone wszystkie informacje. 

W mailach często mogą pojawiać się także dziwne reklamy. To zjawisko występuje również na stronach internetowych i pod żadnym pozorem nie należy klikać w takie banery. Prowadzą często do niebezpiecznych stron lub automatycznie rozpoczynają pobieranie podejrzanego programu.

Antywirus

Zaufany i aktualny program antywirusowy jest w stanie znaleźć i zneutralizować mnóstwo cichych i często niepozornych zagrożeń. Porządny antywirus od razu poinformuje nas o zagrożeniu na danej stronie, ostrzeże przed pobraniem podejrzanego programu lub zablokuje włączenie niebezpiecznego linku. Wiele osób bardzo bagatelizuje antywirusy, twierdząc, że jest to niepotrzebna ochrona. Zdecydowanie nie jest to prawda. Warto zatem wykupić pakiet antywirusa i cieszyć się bezpieczeństwem na wszystkich urządzeniach.

Publiczne sieci Wi-Fi stanowią spore zagrożenie

Publiczne sieci Wi-Fi są bardzo niebezpieczne. Łącząc się do takiego routera, stajemy się bardzo prostym celem dla wszystkich hakerów, którzy będą mogli wykraść nasze dane bez najmniejszych problemów. Logując się do takiej sieci, pod żadnym pozorem nie powinno się logować do portali społecznościowych, czy tym bardziej wykonywać operacji bankowych, wymagających poufnych danych.

W takich sytuacjach najlepsze jest korzystanie z internetu na kartę, który możemy zdobyć u operatora. Jeśli chcecie coś zrobić na laptopie, najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zrobienie hotspotu ze smartfona. Pomocne mogą okazać się również mobilne routery.

Zabezpiecz swój router

Jednym ze sposobów na atak hakerski jest włamanie się przez router. W związku z tym warto zmienić login i hasło w narzędziach administracyjnych – w większości routerów hasła są bardzo podobne. Zostawiając domyślne ustawienia, narażamy swoje bezpieczeństwo.

VPN – czy warto z niego korzystać?

VPN zapewnia praktycznie kompletne maskowanie naszego adresu IP i całkowite szyfrowanie ruchu z i do naszego komputera. VPN zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo podczas wykonywania operacji bankowych. Znacznie utrudnia to śledzenie naszej aktywności i wykradanie danych – stajemy się znacznie trudniejszym celem dla hakerów. Nie musimy się martwić o rejestrowanie wyszukiwań przez najróżniejsze systemy reklamowe czy ryzyko przejęcia naszego połączenia podczas korzystania z niezabezpieczonej sieci. VPN w istocie chroni nas przed zdecydowaną większością głównych zagrożeń.

Maskowanie adresu IP jest bardzo pomocne i często uchroni nas od ataków. Należy jednak pamiętać, że pod zasłoną VPN nie możemy czuć się bezkarni czy w pełni anonimowi. To jest zwyczajnie niemożliwe.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl