Jak zrobić screena na laptopie i telefonie?

Screeny są popularną metodą na to, aby w zaledwie kilka sekund utrwalić i zapisać w pamięci urządzenia aktualnie wyświetlany obraz. Często opcja screenshot jest wykorzystywana po to, aby zachować ważne informacje, a także fragmenty rozmów. O ile praktycznie każdy telefon i komputer są wyposażone w tę funkcję, o tyle w przypadku różnych urządzeń może być ona dostępna pod zupełnie inną kombinacją klawiszy. Jeśli więc jesteś posiadaczem nowego smartfona czy laptopa i zastanawiasz się, jak zrobić zrzut ekranu, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie!

  1. Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie?
  2. Jak zrobić screena na telefonie?

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie?

Jeśli należysz do grona osób, które screeny wykonują niemalże codziennie, np. w pracy, by przedstawić dane z konkretnego programu, to z pewnością chcesz poznać dostępne kombinacje klawiszy, które umożliwią zrobienie zrzutu ekranu w zaledwie kilka sekund. Nie da się ukryć, że screenshot jest niezwykle interesującą i przydatną funkcją. Jak więc zrobić zrzut ekranu na laptopie?

Jak zrobić screen na laptopie z systemem Windows?

Jeśli jesteś posiadaczem laptopa, bądź komputera stacjonarnego z systemem Windows, to zrobienia screena będzie dziecinnie proste. Zazwyczaj tego typu modele komputerów wyposażone są w przycisk Print Screen, obecny na klawiaturze. Zlokalizujesz go w pobliżu przycisku Delete, a oznaczony będzie skrótem PrtScr.

Możesz zrobić zrzut całego ekranu albo tylko jego części:

  • aby wykonać zrzut całego ekranu, zastosuj klawisz Print Screen. Wykonanego screena możesz wkleić do dowolnego miejsca w systemie, np.: rozmowy na Messengerze, e-maila czy nawet do zwykłej prezentacji w Power Point. Wystarczy, że skorzystasz z opcji „Wklej” po kliknięciu prawym przyciskiem myszki lub użyjesz kombinacji klawiszy Ctr+V;
  • zrzut jedynie części ekranu wykonasz dzięki kombinacji klawiszy Alt+Print Screen. Wówczas możesz screenować konkretne okna przeglądarki lub obraz danego folderu,
  • możesz również skorzystać z narzędzia oznaczonego jako „Wycinanie”. Wpisz tę komendę w wyszukiwarkę Paska Zadań, a następnie otwórz program i kursorem myszki zaznacz obszar ekranu, który chcesz wyciąć. Zauważ, że w programie do edycji możesz swój screen dowolnie edytować;
  • przy pomocy kombinacji klawiszy Shift+Windows+S możesz w kilka sekund utworzyć również wycinek ekranu. Zaznacz kursorem obszar, który powinien znaleźć się na twoim screenie i gotowe. Jest to skrót klawiszowy, który działa w przypadku nowszych systemów Windows (od Windows 7), na których dostępna jest opcja „Wycinek i szkic”.

Jak wykonać zrzut ekranu na laptopie z systemem MacOs?

Jeśli posiadasz laptop MacBook od Apple lub komputer z oprogramowaniem MacOs, również w prosty sposób możesz wykonać screen ekranu. Wystarczy, że skorzystasz ze skrótu klawiszowego: Shift+Command+3. Wówczas zrzut będziesz mógł odnaleźć na pulpicie urządzenia, a następnie – jeśli będziesz chciał – możesz go dowolnie edytować lub udostępniać.

Jeśli natomiast chcesz zrobić zrzut fragmentu ekranu, wybierz kombinację klawiszy Shift+Command+4. Następnie zaznacz przy pomocy myszki obszar, który ma zostać objęty zrzutem ekranu. Podobnie jak w poprzednim przypadku, screen fragmentu ekranu znajdziesz na pulpicie.

Jak zrobić screena na telefonie?

Skoro już wiesz, jak zrobić zrzut ekranu na laptopie i komputerze, to z pewnością chcesz się dowiedzieć, jak wykonywać screeny na urządzeniach mobilnych. Okazuje się, że bez względu na to, czy posiadasz smartfon Apple, czy telefon z systemem Android, w obydwu przypadkach będzie to niezwykle proste!

Jak wykonać zrzut ekranu na Androidzie?

Sposób wykonania screena na urządzeniu z Androidem zależy od tego, jakie rozwiązanie zastosowali producenci danej wersji oprogramowania i konkretnego modelu smartfona. Niemniej jednak istnieje kombinacja przycisków, która najczęściej jest wykorzystywana do robienia screenów na Androidzie.

  • Przycisk Home wraz z przyciskiem zasilania;
  • Przycisk zmniejszania głośności wraz z przyciskiem zasilania;
  • Przycisk blokady ekranu wraz z przyciskiem zasilania głośności;

Niektóre modele posiadają opcję „Zrzut ekranu”, która pojawia się po rozwinięciu menu głównego.

Jak wykonać zrzut ekranu w systemie iOS?

Aby wykonać screenshot w starszym modelu iPhona, zastosuj „Home” – wciśnij go jednocześnie z przyciskiem zasilania. Wykonany zrzut zazwyczaj znajdziesz w galerii zdjęć lub osobnym folderze „zrzuty ekranu”. Jeśli posiadasz iPhone’a wraz z FaceID, czyli sensorem rozpoznawania twarzy, użyj przycisku zasilania razem z przyciskiem zwiększania głośności. Gotowe!

Rekomendowane