Jak podłączyć słuchawki Bluetooth do komputera, konsoli czy telefonu Podpowiadamy! Foto.jpeg
Porady

Jak podłączyć słuchawki Bluetooth do komputera, konsoli czy telefonu? Podpowiadamy!

9 grudnia 2021 4 minuty czytania

Bezprzewodowe słuchawki Bluetooth to jedna z najwygodniejszych form słuchania muzyki, audiobooków czy podcastów z telefonu oraz innych urządzeń.

Bezprzewodowe słuchawki Bluetooth to jedna z najwygodniejszych form słuchania muzyki, audiobooków czy podcastów z telefonu oraz innych urządzeń. Kluczem do komfortu korzystania z technologii Bluetooth jest skuteczne sparowanie słuchawek z urządzeniem. Jak zatem podłączyć je do komputera, smartfona, telewizora, laptopa czy nawet konsoli?

Spis treści:

Parowanie słuchawek Bluetooth

Żeby wygodnie korzystać ze słuchawek bezprzewodowych, trzeba je połączyć z wybranym urządzeniem, które posiada łączność Bluetooth. O tym, jak tego dokonać w przypadku poszczególnych urządzeń, będzie mowa w dalszej części artykułu. Na początku warto jednak zwrócić uwagę na ważną kwestię.

Owszem, korzystanie ze słuchawek Bluetooth może być intuicyjne i wygodne. W przypadku większości słuchawek True Wireless połączenie – np. z telefonem – zachodzi automatycznie, gdy tylko włożymy je do ucha. Słuchawki tym samym przejmują m.in. odtwarzanie dźwięków oraz obsługę połączeń głosowych. Z kolei po ich wyjęciu, następuje rozłączenie.

Jeśli jednak używamy jednej pary słuchawek Bluetooth z różnymi urządzeniami, ciągłe łączenie może być uciążliwe. Warto wtedy zadbać o to, by dany sprzęt zapamiętał słuchawki – chcąc sprawdzić, czy tak jest, wystarczy wejść w ustawienia Bluetooth. Dzięki temu nie będzie konieczne każdorazowe parowanie obu sprzętów.

Słuchawka Bluetooth do telefonu – jak podłączyć?

Łączenie słuchawek bezprzewodowych ze smartfonem nie jest skomplikowanym zadaniem. Najpierw należy uruchomić słuchawki, aby były one widoczne dla telefonu wśród innych urządzeń Bluetooth. Następnie na smartfonie należy wejść w ustawienia łączności Bluetooth. Zobaczymy tam listę dostępnych w otoczeniu urządzeń, a także tych, które wcześniej sparowaliśmy z naszym telefonem. Teraz wystarczy tylko wiedzieć, jak nazywają się nasze słuchawki. Zazwyczaj jest to oznaczenie producenta oraz kod modelu. Po stuknięciu we właściwą pozycję na liście, słuchawki powinny samoistnie sparować się z telefonem, przejmując odtwarzanie dźwięków oraz połączenia głosowe.

Jeśli któraś z tych funkcji nie działa, być może trzeba wejść w ustawienia zaawansowane połączenia, gdzie nierzadko można np. odłączyć funkcję połączeń głosowych, a słuchawki będą odpowiedzialne wyłącznie za odtwarzanie dźwięków lub odwrotnie.

Jak już zostało wspomniane wcześniej, jeśli używamy słuchawek wyłącznie do telefonu, za każdym razem, kiedy włożymy jakiś model True Wireless do ucha, sprzęt będzie gotowy do pracy. W ten sposób działają m.in. sprawdzone słuchawki Huawei FreeBuds 4i, które potrafią grać do 10 godzin.

AirPods a Android – czy to zadziała?

Częste pytanie dotyczące łączenia słuchawek Bluetooth z telefonem dotyczy wiodącego modelu AirPods Pro od Apple. Słuchawki te zostały zaprojektowane z myślą o współpracy z iPhone’ami, ale czy można z nich korzystać jeśli mamy telefon z systemem Android?

AirPods wykorzystują łączność Bluetooth, dlatego nie ma żadnych przeszkód, żeby sparować je ze smartfonem z Androidem. Warto jednak wiedzieć, że nie będziemy mieli dostępu do wszystkich funkcjonalności AirPods. Najważniejszą jest funkcja wykrywania uszu i automatycznego zatrzymywania oraz wznawiania odtwarzania, w zależności od usytuowania słuchawek. Naturalnie nie skorzystamy również z pomocy Siri. Po połączeniu z telefonem z Androidem nie dostosujemy również polecenia dwukrotnego stuknięcia w słuchawkę, co umożliwia wyłącznie sparowanie AirPods z iPhone’em.

Dlaczego telefon nie widzi słuchawek Bluetooth?

Istnieje szereg powodów, dla których słuchawki Bluetooth nie łączą się od razu z naszym telefonem. Oto najpopularniejsze przyczyny i sposoby na rozwiązanie problemu:

  • moduł Bluetooth jest wyłączony – w przypadku niektórych słuchawek True Wireless trudno dostrzec, czy urządzenie jest aktywne, czy może przeszło w tryb uśpienia. Łatwo również czasami wyłączyć niechcący Bluetooth w telefonie. Jeśli to jest powodem braku połączenia, wystarczy sprawdzić, czy oba urządzenia są aktywne;

  • nie można połączyć się ze słuchawkami widocznymi na liście urządzeń w zasięgu Bluetooth – jeśli używamy słuchawek do innych urządzeń, np. do laptopa, warto sprawdzić, czy nie połączyły się one automatycznie z innym sprzętem. Jeśli tak się stało, telefon nie zdoła połączyć się ze słuchawkami, dopóki nie rozłączymy ich z laptopem czy telewizorem;

  • słuchawki są poza zasięgiem Bluetooth – chociaż producenci słuchawek zapewniają, że zasięg wynosi do 10 metrów, dotyczy to sytuacji, kiedy między telefonem a słuchawkami nie ma żadnych innych obiektów. Niestety, często wystarczy ściana, żeby zakłócić łączność i uniemożliwić sparowanie.

Łączenie słuchawek bezprzewodowych z innymi urządzeniami

Zarówno w przypadku komputerów, tabletów, konsol czy telewizorów, łączenie ze słuchawkami Bluetooth wygląda podobnie. W pierwszej kolejności należy uruchomić słuchawki, a następnie wejść w ustawienia łączności Bluetooth na urządzeniu. W telewizorze będzie to wybranie odpowiedniego menu pilotem, a w komputerze z systemem Windows – wejście w ustawienia „Bluetooth i inne urządzenia”. Następnie wystarczy kliknąć w opcję „Dodaj urządzenie Bluetooth lub inne” i znaleźć nasze słuchawki.

Większość słuchawek bezprzewodowych pokaże nam – za pomocą diody –  że parowanie zakończyło się powodzeniem. Tak działają m.in. słuchawki Realme Buds Q2, które idealnie nadają się do intensywnych ćwiczeń z telefonem lub przed telewizorem, ponieważ dobrze leżą w uchu i są wodoodporne.

Korzystanie ze słuchawek Bluetooth dousznych jest niezwykle wygodne, a jeśli właściwie sparujemy je z naszym urządzeniem, łączenie będzie odbywać się automatycznie i szybko.

Sprawdź także: Jakie słuchawki bezprzewodowe wybrać?

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl