Wersje systemu Android – jakie są i jak je zmieniać Foto.jpeg
Porady

Wersje systemu Android – jakie są i jak je zmieniać?

16 sierpnia 2021 6 minut czytania

System operacyjny Android wykorzystywany jest na całym świecie w większości smartfonów. Ten działa nie tylko we flagowych (na szczęście) modelach, ale też na budżetowych modelach.

System operacyjny Android wykorzystywany jest na całym świecie w większości smartfonów. Ten działa nie tylko we flagowych (na szczęście) modelach, ale też na budżetowych modelach. Jakie są wersje tego najpopularniejszego softu? Jak zmienić Androida na swoim smartfonie na nowszą wersję?

Spis treści:

Programiści od Google zaskakują, jeśli chodzi o prezentowanie coraz to nowszej wersji systemu Android. Dzięki aktualizacjom jego posiadacze z każdą z nich zyskują szereg udogodnień. Co oferowały wcześniejsze wersje? Czy zmiana Androida na nowszą wersję to trudne zadanie?

2008: początek systemu Android

Wszystko zaczęło się w 2008 roku, kiedy producenci chcieli stworzyć system operacyjny znacznie ułatwiający korzystanie ze smartfona. Wtedy nie do pomyślenia było to, co dziś jest standardową opcją. Ale po kolei. Android 1.0 umożliwiał wiele przydatnych funkcji. Po raz pierwszy użytkownicy smartfonów mogli wykorzystać Wi-Fi albo Bluetooth. Czy wyobrażacie sobie dzisiaj życie bez tych dwóch technologii? Mało tego – nie każdy wie, że możliwość wykonywania zdjęć telefonem również zawdzięczamy Androidowi. W 2008 roku pojawiły się też takie nowości jak wyszukiwarka Google, Mapy Google oraz kilka innych przydatnych aplikacji prosto od Google.

2009: kolejne wersje systemu Android

Przełomowym rokiem był 2009, kiedy to ukazały się aż cztery nowe wersje tego systemu. Pierwszą była Android 1.1 Petit Four. Ta zawierała poprawki, dzięki którym naprawiono wiele błędów. Posiadacze smartfonów mogli w końcu zapisywać załączniki w pamięci urządzenia czy wysyłać i odbierać MMS-y. Z pewnością najbardziej przydatną funkcją była możliwość skorzystania z wyświetlanej klawiatury w trakcie rozmowy telefonicznej. Dwa miesiące później pojawił się Android 1.5 Cupcake. Poza poprawkami zyskaliśmy przede wszystkim automatyczne obracanie ekranu. To rozwiązanie spodobało się przede wszystkim osobom, które często grały w gry na dużym ekranie. Do tego raczkujący YouTube w telefonach komórkowych również dawał możliwość oglądania filmików na pełnym ekranie. Tymczasem miłośnicy pstrykania fotek i nagrywania filmów mogli w końcu odtwarzać pliki w MP4, 3 GP.

Na tym nie koniec usprawnień. W 2009 roku Androida ulepszono dwa razy. Pierwsza wersja Android 1.6 Donut zawierała pole szybkiego wyszukiwania przydatnych informacji z Google na ekranie głównym. Do dzisiaj jest to jedna z najbardziej przydatnych funkcji, nie ma się co dziwić. Tak samo jak możliwość usuwania kilkunastu zdjęć jednocześnie – wcześniej mogłeś to robić pojedynczo. 

Ostatnia poprawka o nazwie Android 2.0-2.1 Eclair to przede wszystkim widget Pogoda (ależ wtedy był szał na sprawdzanie prognozy pogody, bazując na informacjach od Google). Wtedy też można mówić o rozwoju Map Google. Dzięki mobilnej nawigacji podróż do innego miasta nie była już zbyt uciążliwa, a składaną papierową mapę mogłeś zostawić w domu.

2010: lepsze gry i obsługa hot spot

Jednak to 2010 rok przyniósł dwie najnowsze zmiany oraz dwie wersje Androida. Pierwsza, czyli Android 2.2 Froyo umożliwiała (w końcu) zamianę naszego smartfona w hot spot. Tak oto smartfon działający na Androidzie stał się… routerem. 

Android 2.3 Gingerbread zadebiutował przed świętami 2010 roku. Wtedy interfejs API umożliwiał granie w wymagające gry. Oczywiście bardziej rozbudowane gry trójwymiarowe na ekranie smartfona to jedno. Nie tylko zyskali gracze, ale wszyscy inni, bo wtedy udało się wprowadzić technologię NFC.

2011: lepsza praca tabletów

Rok później pojawił się on – Android 3.0-32 Honeycomb. Dzięki tej wersji Androida zyskali przede wszystkim posiadacze tabletów. Ułatwiło to nawigację, bo główne przyciski nawigacji zostały umieszczone na ekranie. W tym samym roku pojawił się jeszcze Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Dzięki niemu zyskaliśmy lepsze procesory (wtedy zaledwie dwurdzeniowe), lepszą jakość obrazu (rozdzielczość HD), kontrolę transmisji danych czy przeciąganie i upuszczanie folderów.

2012: nowy Android już co rok

Od 2012 roku system operacyjny Android zaczął być „odświeżany” co rok, a nie kilka razy w roku. To właśnie wtedy na smartfonach zadebiutował Android 4.1-4.3 Jelly Bean, oferujący rozwijane powiadomienia w pasku stanu czy przydatne automatyczne uzupełnianie wpisywanego tekstu. Android 4.4. KitKat (2013) na nowo zamieszał w funkcjonalności najbardziej znanego systemu na świecie. To wtedy zawitały do nas kolorowe emotki. Udało się też wprowadzić komendy głosowe oraz udogodnienia podczas oglądania filmu czy grania w gry.

Android 5.0-5.1 Lollipop (2014) przyniósł kolejne poprawki względem wydajności i bezpieczeństwa. Szybki rozwój platformy sprawił, że ta zaczęła obsługiwać telewizory Smart TV oraz najlepsze smartwatche. Wtedy także ulepszono design całego systemu.

Android 6.0 Marshmallow (2015) wprowadził zabezpieczenie telefonu odciskiem palca. Do tego ponownie ulepszono płynność działania całego systemu oraz zadbano o to, by bateria szybko się nie rozładowywała. Wydawać by się mogło, że to wszystko. Ale jednak w 2016 roku pojawił się Android 7.0-7.1 Nougat (2016) oraz nowe emotki czy możliwość korzystania z dwóch aplikacji jednocześnie. Do tego ponownie udało się zminimalizować pobór baterii.

Jednak to Android 8.0-8.1 Oreo (2017) przyniósł to, co znacznie ułatwia nam korzystanie z różnego rodzaju kont bankowych czy mailowych. Chodzi o autouzupełnianie danych logowania. Oczywiście baza emotek również została zaktualizowana. Android 9.0 Pie wprowadzony rok później (2018) znacznie usprawnił korzystanie ze smartfona. W polu widzenia zawsze mieliśmy aplikacje, z których korzystamy najczęściej.

Obecnie najwięcej smartfonów pracuje na Androidzie 10 (2019). Dwa lata temu rozpoczęła się prawdziwa rewolucja, jeśli chodzi o algorytmy uczenia się naszych nawyków przez sztuczną inteligencję. Zyskaliśmy głównie możliwość gotowych (sugerowanych) odpowiedzi (np. kiedy ktoś dzwoni, możemy jednym gestem wysłać automatyczną wiadomość, że nie możemy teraz rozmawiać).

Android 11 (2020) to kolejna, ale nie ostatnia odsłona popularnego systemu. Tutaj zyskujesz przede wszystkim lepszą kontrolę nad urządzeniami połączonymi ze smartfonem, platformę Google Met czy tzw. bąbelki przy korzystaniu z Messengera. Oczywiście usprawniono też bezpieczeństwo.

Popularność systemu Android 

We wrześniu 2021 roku pierwsze smartfony (zapewne flagowe modele) otrzymają najnowszą wersję Androida 12 (o nazwie Snow Cone). W końcu bez problemu ustawisz kolory czy kontrast według własnych preferencji. Gracze będą mogli grać w grę, która dopiero jest pobierana. Google ma też zwiększyć moc pobierania zwłaszcza dużych gier. O nasze bezpieczeństwo (a raczej naszych wrażliwych danych) zadba ponownie sztuczna inteligencja. Do tego dochodzi tryb hibernacji aplikacji (nieużywanych od kilku miesięcy), alert, jeśli jakaś apka uzyska dostęp do schowka, czy szybsze przełączanie się pomiędzy różnymi sieciami komórkowymi.

Jak zmienić Androida na nowszą wersję?

Okazuje się, że zmiana aktualnej wersji Androida na naszym smartfonie jest bardzo prosta. Wystarczy wejść w ustawienia telefonu i sprawdzić, czy nie pojawiła się nowa aktualizacja. Jeśli tak, wystarczy tylko ją włączyć (najlepiej uaktualniać przy pełnej baterii i włączonym Wi-Fi). Poza tym w wielu smartfonach, kiedy nowy update jest gotowy, na ekranie otrzymasz powiadomienie o tym.

Możesz jeszcze podłączyć smartfona do komputera drogą przewodową, by za pomocą programu od producenta Twojego smartfona zyskać najnowszą wersję.

Trzecia metoda jest najbardziej ryzykowna. Wiele stron WWW oferuje własne programy, które wgrane na smartfona „wyzerują” stary system i zastąpią go nowszym. Jednak w tym przypadku są to działania na własną rękę i w razie problemów nie będziesz mógł oddać telefonu do naprawy w ramach gwarancji.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl