Procesor w telefonie – na co wpływa i jak wybrać najlepszy.jpeg
Porady

Procesor w telefonie – na co wpływa i jak wybrać najlepszy?

15 czerwca 2022 4 minuty czytania

Procesor to niezwykle istotny element specyfikacji każdego smartfona. W znaczącym stopniu warunkuje bowiem wydajność jego pracy.

Procesor to niezwykle istotny element specyfikacji każdego smartfona. W znaczącym stopniu warunkuje bowiem wydajność jego pracy. Z tego też powodu bardzo zależy nam na tym, by nasze urządzenie mobilne wyposażone było w układ jak najwyższej jakości. Na jakie aspekty funkcjonowania smartfona wpływa procesor? Jak wybrać urządzenie z możliwie najlepszym CPU? Sprawdź, co warto w tym zakresie wiedzieć!

Spis treści:

1.       Procesor w smartfonie – podstawowe informacje

2.       Jakie koncerny odpowiadają za procesory dla smartfonów?

3.       Jaki procesor w smartfonie spełni nasze oczekiwania?

 

Procesor w smartfonie – podstawowe informacje

Każdy smartfon dostępny na rynku pracuje pod kontrolą określonego procesora mobilnego. To niewielki układ wlutowany w płytę główną urządzenia, który ma ogromny wpływ na wiele aspektów jego pracy. Od procesora bowiem zależy, czy dany sprzęt będzie szybko reagował na nasze polecenia, czy będzie radził sobie z grami, wymagającymi aplikacjami itd.

Ponadto obecność odpowiedniego układu zadecyduje o tym, czy wybrany smartfon będzie miał dostęp do szybkiego internetu w technologii 5G – to rozwiązanie bardzo przyszłościowe, którego zasięg będzie w najbliższych latach ciągle wzrastać.

To, jaki procesor będzie zamontowany w smartfonie, będzie miało także spory wpływ na gospodarkę energetyczną urządzenia. Producenci układów dwoją się i troją, by osiągnąć konsensus w zakresie mocy układu i jego energooszczędności. Jest to jednak bardzo trudne zadanie. Do tej pory nie udało się bowiem wypracować rozwiązania, dzięki któremu – chociażby flagowce – mogłyby zaoferować więcej niż 1-2 dni intensywnej pracy.  

Jakie koncerny odpowiadają za procesory dla smartfonów?

Na rynku procesorów dedykowanych urządzeniom mobilnym obecnych jest kilku dość poważnych graczy – choć próbowało na nim zaistnieć także wielu pomniejszych producentów. Główną rolę odgrywa tutaj jednak renoma. Rzadko decydujemy się na zakup smartfonów z układami mało znanych brandów.

Prawdopodobnie najważniejszym dostawcą procesorów dla tabletów, smartfonów i elektroniki noszonej jest Qualcomm. Z pewnością słyszeliście o układach Snapdragon, które słyną z wysokiej wydajności. Stosują je wszyscy topowi producenci urządzeń mobilnych. Do minusów Snapdragonów – i to dość poważnych – należy zaliczyć wyraźnie odczuwalne nagrzewanie się.

Drugi spośród popularnych producentów procesorów to MediaTek. Jeszcze jakiś czas temu kojarzył się z różnymi niedrogimi smartfonami producentów z Chin. Jednak w ostatnich latach układy MediaTeka trafiają także na pokład droższych urządzeń i – co ciekawe – imponują w ich przypadku wydajnością. Mowa oczywiście o układach Helio oraz Dimensity.

Samsung mocno akcentuje swoją obecność w segmencie procesorów, rokrocznie stawiając na nowe modele układów Exynos. Wśród fanów smartfonów Galaxy utarło się jednak przeświadczenie, że Exynosy oferują niższy poziom wydajności niż chociażby Snapdragony. Potwierdzają to niezależne testy. Nie zmienia to jednak faktu, że układy Samsunga to całkiem niezłe podzespoły, które oferują topową jakość pracy.

Autorskie układy na pokładzie swoich smartfonów oferują nam także koncerny Apple oraz Google. O ile koncern z Cupertino ma już pewne doświadczenie w tej materii, serwując nam procesory własnej produkcji od wielu lat, o tyle twórcy słynnych Pixeli stawiają dopiero pierwsze kroki w tym segmencie, montując na pokładzie swoich smartfonów nowatorskie CPU Tensor.

Jaki procesor w smartfonie spełni nasze oczekiwania?

Zastanawiając się nad tym, jaki procesor w smartfonie spełni Wasze oczekiwania, warto zacząć od przyjrzenia się planowanemu zastosowaniu danego urządzenia. W sieci dostępne są różne rankingi procesorów, jednak nie do końca są one współmierne względem tego, co dane smartfony, korzystające z takich układów, mają nam do zaoferowania.

Nie tylko bowiem procesor świadczy o wydajności danego urządzenia. Spore znaczenie mają także takie czynniki, jak: sposób chłodzenia tego układu (przegrzewanie negatywnie wpływa na wydajność), ilość dostępnej pamięci RAM (także tej wirtualnej) oraz wydajność pracy samej nakładki systemowej od danego producenta.

Co przy tym ważne, należy pamiętać, że odmienne wymagania trzeba postawić smartfonowi mającemu służyć do przeglądania internetu, inne przed takim, na którym będziemy dużo grać czy np. stanie się naszym mobilnym biurem.

W pierwszym przypadku, w którym smartfon ma służyć do podstawowych zastosowań, tak naprawdę wybór procesora nie będzie miał wielkiego znaczenia. Korzystanie z przeglądarki internetowej czy aplikacji społecznościowych nie wymaga bowiem oszałamiającej wydajności. Sprawdzą się tutaj podstawowe procesory Snapdragon i MediaTek. Co ważne, nierzadko jest tak, że w tych najbardziej podstawowych smartfonach montowane są procesory sprzed roku lub dwóch. Jeśli jednak producenci stawiają na w miarę aktualne rozwiązania, to często są to: 

  • MediaTek Dimensity 800U 5G, 

  • Snapdragon 732G, 

  • MediaTek Dimensity 700 5G 

  • oraz Snapdragon 480+.

Jeśli natomiast mamy nieco większe wymagania wobec smartfona – chcemy korzystać z rozszerzonych możliwości aparatu fotograficznego, od czasu do czasu pograć w bardziej skomplikowane gry i użytkować rozbudowane aplikacje – powinniśmy skierować się ku urządzeniom co najmniej ze średniej półki cenowej. Serwują nieco mocniejsze procesory (w niektórych przypadkach ex-flagowe) oraz solidny zapas pamięci RAM. Spotyka się tutaj procesory, takie jak: 

  • Exynos 1200, 

  • MediaTek Dimensity 920, 

  • Snapdragon 870 5G

  • oraz Snapdragon 778G 5G.

Jest jeszcze trzecia grupa: procesory dla najbardziej wymagających, którzy wykorzystują smartfony do intensywnej konsumpcji multimediów, grania w najbardziej zaawansowane gry czy skomplikowanej obróbki materiałów audiowizualnych. W takich przypadkach warto zainteresować się flagowymi urządzeniami, które oferują najmocniejsze na dany moment procesory, a ilość ich pamięci RAM nierzadko przekracza tą serwowaną nam przez komputery. Trzeba jednak liczyć się z tym, że taki sprzęt kosztuje kilka tysięcy złotych. Topowe procesory to na dzień dzisiejszy: 

  • Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, 

  • Qualcomm Snapdragon 888 / 888+, 

  • Apple A15 Bionic, 

  • MediaTek Dimensity 9000 

  • i Samsung Exynos 2200. 

Czy już wiesz, który wybierzesz?

 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl