Jak włączyć i wyłączyć asystenta Google.jpeg
Porady

Jak włączyć i wyłączyć asystenta Google?

8 lutego 2022 3 minuty czytania

Rozwój asystentów głosowych może imponować – pozwalają wyszukiwać informację i korzystać z wielu funkcji bez użycia rąk. W dalszym ciągu jedynym asystentem rozpoznającym polecenia w języku polskim pozostaje ten oferowany przez Google. Jak korzystać z jego pomocy?

Inteligentny asystent to jeden z najważniejszych projektów Google’a. Wachlarz możliwości wirtualnego pomocnika jest stale rozwijany, dlatego warto uruchomić go na swoim smartfonie.

Czym jest Asystent Google?

Pierwszym asystentem głosowym, który był integralną częścią systemu smartfona była Siri od Apple. Dziś swoje wsparcie oferują też m.in. Alexa od Amazona czy Cortana od Microsoftu. Jednak tylko rozwiązanie od Google obsługuje język polski. Od lat technologiczne newsy przekazują poszlaki wskazujące na rozwijanie polskojęzycznych asystentów innych producentów, jednak nadal nie doczekaliśmy się takiej możliwości. Tymczasem Asystent Google radzi sobie z mową Mickiewicza bardzo dobrze i wciąż rozwija swoje możliwości.

Funkcjonowanie Asystenta Google oparte jest na sztucznej inteligencji rozpoznającej mowę, która nie tylko wykorzystuje zaprogramowane w niej informacje, ale również sama uczy się na bieżąco. W miarę użytkowania rozpoznaje lepiej chociażby mowę użytkownika smartfona, a także przyswaja nowe słownictwo. Asystent Google jest integralną częścią oprogramowania Android od 2017 roku. Jego pierwsza wersja przypada na 2016 rok. Od tego czasu wirtualny asystent nauczył się mówić w dwunastu językach, w tym jako jedyny – od 2019 roku – po polsku. Dzięki temu bez wątpienia jest najpopularniejszym tego typu narzędziem w naszym kraju.

Co potrafi inteligentny pomocnik?

Zakres możliwości Asystenta Google wciąż rośnie. Już dziś potrafi udzielić użytkownikowi wsparcia od prostych codziennych zadań po zarządzanie inteligentnym domem. Można by rzec, że wirtualny asystent odpowie na każde pytanie, ponieważ jeśli nie ma zaprogramowanej odpowiedzi na jakieś polecenie, skieruje użytkownika do wyszukiwarki Google. W ten sposób wygodnie sprawdzisz repertuar kinowy, przepis na sernik albo wynik meczu ulubionej drużyny.

Funkcjonalność Asystenta Google jest również ściśle powiązana z aplikacjami zainstalowanymi w telefonie. Za pomocą komendy głosowej możesz m.in.:

  • ustawić budzik w telefonie,
  • podyktować i wysłać wiadomość SMS,
  • zadzwonić do kogoś,
  • rozpocząć nawigację pod wskazany adres,
  • zapisać coś w kalendarzu,
  • uruchomić wybraną aplikację,
  • włączyć wybrany film na YouTube lub utwór w serwisie muzycznym,
  • odtwarzać podcasty,
  • przeglądać zdjęcia,
  • podyktować wiadomość mailową,
  • sterować samochodem,
  • odsłuchać wiadomości na WhatsApp,
  • sterować inteligentnym domem.

Asystent Google – jak go włączyć?

W przypadku części starszych smartfonów, Asystent Google nie jest integralną częścią systemu Android. Jeśli twój telefon nie ma jeszcze wirtualnego pomocnika, możesz go pobrać w Sklepie Play. Wymagania dla Asystenta Google to zainstalowany system Android 5.0 lub nowszy, a także przynajmniej 1 GB wolnej pamięci. Sztuczna inteligencja od Google’a może też z powodzeniem pracować na urządzeniach z systemem iOS 10 lub nowszym.

Dla nowszych smartfonów z Androidem, Asystent Google jest domyślnie aktywny. Często jest nawet elementem pierwszego konfigurowania urządzenia. Żeby móc rozmawiać z Asystentem Google, konieczne są zgody na voice match oraz ewentualnie na ciągłą rozmowę, która pozostawia włączony mikrofon. Żeby uruchamiać Asystenta Google głosem, konieczne będzie powtórzenie kilkukrotnie frazy „ok Google”.

Kiedy już Asystent Google jest już skonfigurowany, można z niego korzystać na dwa sposoby. Pierwszym jest komenda głosowa „ok Google”, włączająca Asystenta, który będzie czekał na polecenie bądź pytanie. Drugi sposób to przytrzymanie przycisku Home na ekranie smartfona. Domyślnie z pomocy Asystenta Google można korzystać, kiedy telefon jest odblokowany, jednak w ustawieniach można też pozwolić Asystentowi działać, kiedy ekran jest zablokowany.

Asystent Google – jak go wyłączyć?

Inteligentny asystent od Google’a może być pomocny, ale istnieje możliwość, że nie będziemy chcieli dalej korzystać z jego usług. Zatem jak wyłączyć Asystenta Google?

Żeby to zrobić trzeba udać się do ustawień aplikacji Google w Ustawieniach. W menu Asystent Google, w dolnej części sekcji znajduje się odnośnik „Urządzenia z Asystentem”. Należy wskazać twój telefon i wyłączyć Asystenta Google, przesuwając suwak. Wyłączenie Asystenta Google nie jest nieodwracalne, wobec czego w dowolnej chwili możesz wrócić do niego, zmieniając ustawienia w powyższym menu.

Funkcjonalność Asystenta Google cały czas się zwiększa, a możliwości jakie oferuje bywają przydatne w wielu sytuacjach, szczególnie kiedy mamy zajęte ręce. Warto zaznajomić się z jego możliwościami i uczynić swoją codzienność wygodniejszą.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl