jaki_telefon_wybrac_do_sluchania_muzyki.jpg
Rozrywka

Jaki telefon do słuchania muzyki wybrać?

19 sierpnia 2020 4 minuty czytania

Era złącz słuchawkowych w smartfonach dobiega końca, ale to nie znaczy, że urządzenia mobilne przestają być mobilnymi centrami rozrywki. Wręcz przeciwnie – w najnowszych modelach znajdziemy mnóstwo innowacyjnych rozwiązań opracowanych z myślą o jakości dźwięku. 

W tym artykule poznasz:

Muzycznym prekursorem współczesnych smartfonów były odtwarzacze MP3, które zrewolucjonizowały sposób, w jaki słuchamy muzyki. Honorowa wzmianka należy się tu urządzeniom Apple iPod. Pokazały one, że kieszonkowy odtwarzacz może z łatwością pomieścić całą fonotekę, nawet wymagającego słuchacza. Popularność tych urządzeń przetarła też szlaki dla internetowych serwisów udostępniających nieograniczone zasoby utworów.

Dzisiejsze smartfony „wchłonęły” segment przenośnych odtwarzaczy i stały się ich godnymi następcami. Jeśli szukasz sprzętu do słuchania muzyki w ruchu, smartfon niemal zawsze będzie najlepszym wyborem – lepszą jakość dźwięku zapewnią tylko wyspecjalizowane urządzenia dla audiofili, ale jest to niszowy i bardzo kosztowny segment.

Praktycznie każdy smartfon jest niemal doskonałym odtwarzaczem muzycznym. Są jednak urządzenia, które oferują więcej, niż inne. Ten artykuł jest skierowany do entuzjastów, którzy chcą szczegółowo poznać, jakie technologie można znaleźć w najnowszych urządzeniach, i jak w pełni wykorzystać ich możliwości.

Złącze słuchawkowe – cechy

Do niedawna jedynym sposobem na podłączenie słuchawek do telefonu było znane, analogowe złącze mini-jack. Jego niewątpliwą zaletą jest bogaty wachlarz dostępnych słuchawek w każdym segmencie cenowym. Jeśli posiadasz już słuchawki wysokiej jakości i zależy ci na zapewnieniu w nich najlepszej możliwej jakości dźwięku, wybierz smartfon z zaawansowanym konwerterem DAC (DAC to układ przetwarzający sygnał cyfrowy na analogowy, przeznaczony właśnie do słuchawek).

Najbardziej zaawansowany konwerter DAC na rynku można obecnie znaleźć w smartfonie LG V60 ThinQ. Koreański producent wyposażył ten model w układ QUAD-DAC, który posiada cztery niezależne kanały przetwarzające dźwięk. Sygnały wyjściowe z każdego kanału są tu porównywane ze sobą w celu wyeliminowania błędów, co poprawia czystość dźwięku. Na dodatek oprogramowanie tego urządzenia posiada zestaw aplikacji pozwalających spersonalizować profil sygnału według twoich osobistych preferencji. Oprócz klasycznego equalizera odpowiadającego za zakres tonalny, posiada ono też cyfrowy filtr, który pozwala zmienić charakter sceny muzycznej podczas odsłuchu.

Złącze USB-C – cechy

Złącze USB-C to nowy standard ładowania smartfonów i znajdziesz je w większości współczesnych urządzeń. Obsługuje ono specyfikację USB 3.0 ADC odpowiedzialną za przetwarzanie wysokiej jakości dźwięku. W przeciwieństwie do złącza mini-jack, sygnał do słuchawek USB-C jest wysyłany cyfrowo, zapewniając całkowicie bezstratną transmisję dźwięku – analogowa konwersja dokonywana jest dopiero na poziomie słuchawek. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest redukcja szumów powstałych podczas ocierania kabla o ubranie.

Wadą tego złącza jest ograniczona liczba obsługujących je słuchawek, w pierwszych modelach pojawiły się trudności ze współpracą słuchawek z niektórymi smartfonami. Wygląda na to, że producenci porzucili tę opcję na rzecz rozwiązań bezprzewodowych, które błyskawicznie zdobywają popularność.

Połączenie Bluetooth – cechy

Standard Bluetooth jest błędnie postrzegany przez niektórych jako oferujący niższą jakość dźwięku od połączenia kablowego. Wraz z wprowadzeniem kodeka aptX stała się możliwa transmisja dźwięku o jakości zbliżonej do tej z płyt CD (16 bitów / 44.1kHz / 352kbps). W roku 2016 opracowano zaktualizowaną wersję kodeka, nazwaną aptX HD, która zdaniem twórców oferuje już całkowicie bezstratną transmisję (parametry sygnału zwiększono do 24 bitów / 48kHz / 576 kbps). Według ekspertów Bowers & Wilkins, jakość dźwięku aptX jest porównywalna z najlepszymi rozwiązaniami na rynku.

Zdecydowana większość smartfonów na rynku obsługuje kodek aptX. Wyjątkiem są tu smartfony Apple, które wykorzystują własny standard oparty na chipie H1. Wybierając urządzenia tej marki, powinieneś zatem komponować je z oryginalnymi słuchawkami Apple, Beats lub innymi dedykowanymi do iPhone’ów.

Jeśli interesują cię smartfony obsługujące aptX HD, w ofercie Play znajdziesz następujące modele:

Dodatkowe technologie

Istnieje jeszcze kilka rozwiązań, które mogą poprawić wrażenia podczas słuchania muzyki na smartfonie. Warto wśród nich wyróżnić:

  • Dolby Atmos – jest to technologia dźwięku przestrzennego, która zadebiutowała w Hollywood. W kinach działa ona poprzez zestawy głośników ustawionych dookoła Sali kinowej. W smartfonach nadaje zaś muzyce podobny przestrzenny efekt, nawet na zwykłych słuchawkach. Dolby Atmos znajdziesz w większości popularnych smartfonów ze średniej i wyższej półki cenowej, takich jak np. serie Samsung Galaxy A oraz Galaxy S. Możesz to zweryfikować w specyfikacji danego telefonu.
  • Bluetooth Dual Audio – technologia wprowadzona razem z Bluetooth 5.0, która pozwala na jednoczesne podłączenie do telefonu dwóch głośników lub słuchawek. Dzięki temu możesz z dwóch głośników Bluetooth zrobić prawdziwy zestaw stereo. Znajdziesz ją w smartfonach z serii Samsung Galaxy S10Samsung Galaxy Note 20 5G i Galaxy S20.

Gdzie znaleźć muzykę najwyższej jakości?

Dla fanów krystalicznie czystego dźwięku powstał serwis TIDAL, dostępny w pakietach dla klientów PLAY. Jego twórcy współpracują bezpośrednio ze studiami nagraniowym, dzięki czemu utwory gromadzone w serwisie są dostępne w bezstratnych formatach. Abonenci Play mogą testować TIDAL przez nawet 6 miesięcy bez opłat. 

Wybierając subskrypcję PREMIUM, otrzymujemy dostęp do utworów o jakości 320 kb/s. Wyższy plan HiFi daje już dostęp do utworów zapisywanych w bezstratnym formacie FLAC. Stale powiększana biblioteka najnowszych utworów oraz podcasty z serii Tidal Originals (w ramach których znajdziemy audycje popularnego newonce.radio) zapewnią bogate źródło treści do odsłuchu.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl