Jaki wybrać telefon dla seniora – z klapką, klawiszowy, dotykowy.jpeg
Porady

Jaki wybrać telefon dla seniora – z klapką, klawiszowy, dotykowy?

9 lutego 2022 3 minuty czytania

Osoby w starszym wieku często mają problem z wyborem odpowiedniej dla siebie elektroniki. Dlatego często zadanie wyboru telefonu dla seniora spada na dzieci lub wnuków. Przy podejmowaniu takiej decyzji trzeba wziąć przede wszystkim pod uwagę biegłość w obcowaniu z technologią oraz stan zdrowia. Z tego artykułu dowiesz się, które urządzenia są przyjazne starszym użytkownikom.

Na co zwrócić uwagę, wybierając telefon komórkowy dla seniora?

Zacznijmy od najważniejszych cech, które dla przeciętnego użytkownika mogą wydawać się drugorzędne, natomiast dla osób w starszym wieku będą kluczowe.

Korzystanie z telefonu powinno być proste i czytelne. Oczywiście nie każdy senior będzie miał problemy z obsługą smartfona, jednak dla dużej części starszych użytkowników, niektóre określenia mogą być mylące. Jeśli twój dziadek czy babcia nie znają takich określeń jak Wi-Fi czy LTE, najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczny telefon komórkowy z dostosowanym do wieku menu.

Obsługa ekranu dotykowego może być problemem także z powodów zdrowotnych. Osoby mające problemy reumatoidalne lub po prostu niedoświadczone w obsłudze urządzeń z ekranem dotykowym, będą doświadczać trudności, nawet jeśli będzie to specjalny telefon dotykowy dla seniora.

Jeśli zwykły smartfon nie będzie wyzwaniem dla osoby starszej, najlepiej pomóc jej dostosować system Android do osobistych preferencji. Można to zrobić m.in. powiększając czcionkę, usuwając zbędne aplikacje i tworząc przyjazny ekran główny z najważniejszymi funkcjami.

Kiedy telefon dotykowy dla seniora to dobry pomysł?

Chociaż część osób w starszym wieku nie radzi sobie z pełną funkcjonalnością współczesnych smartfonów, są też seniorzy, którzy lubią wyzwania i chcą być na bieżąco z najnowszymi nowinkami technologicznymi.

Jeśli osoba, której chcesz pomóc w wyborze telefonu korzysta z komputera czy tabletu, śmiało można polecić jej smartfon. Warto jednak poświęcić chwilę na wdrożenie seniora w niektóre funkcje, a także spersonalizować urządzenie pod kątem potrzeb, o czym była mowa wcześniej. Dostępne są też specjalne nakładki na system Android, które sprawiają, że oprogramowanie jest bardziej czytelne i intuicyjne.

Smartfon to szansa na skuteczne podtrzymanie kontaktu z bliskimi. Jeśli rodzina mieszka daleko i rzadko odwiedza dziadków, wideokonferencje będą bezcenną okazją do zobaczenia na żywo wnuków. Warto więc czasem poświęcić trochę czasu na naukę obsługi telefonu dotykowego dla seniora, żeby potem móc cieszyć się lepszym kontaktem z bliskimi.

Jaki telefon komórkowy dla seniora wybrać?

Wbrew pozorom wraz z erą smartfonów klasyczne telefony komórkowe nie zniknęły ze sprzedaży. Wciąż część osób korzysta z tego typu urządzeń ze względu na ich niektóre zalety, jak żywotność baterii czy nieduży rozmiar. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule „Telefon klawiszowy – relikt czy współczesna jakość? Sprawdź, kiedy warto wybrać taki model”, gdzie omawiamy najnowsze komórki.

Produkty nawiązujące do komórek starego typu, to dla bardzo wygodne rozwiązanie dla seniorów. Ich obsługa jest zdecydowanie mniej skomplikowana oraz brak w nich funkcji, które są seniorom po prostu niepotrzebne. Klasyczne telefony służą przede wszystkim do dzwonienia oraz pisania SMS-ów. Okazjonalnie mogą przydać się do zrobienia zdjęcia, ustawienia budzika czy nawet sprawdzenia czegoś w internecie.

Wśród klasycznych komórek można znaleźć specjalne modele, zaprojektowane z myślą o starszych użytkownikach. W takich urządzeniach rozmiar czcionki jest domyślnie powiększony, a sygnał przychodzącego połączenia głośny i donośny. Poszczególne funkcje są podkreślone.

Senior bez trudu znajdzie opcje wysyłania wiadomości czy otwarcia listy kontaktów, za to włączenie transferu danych będzie wymagało wejścia w zaawansowane ustawienia. Ponadto telefon dla seniora ma duże, wyraźne klawisze, które ułatwiają wciskanie, nawet jeśli dłoniom dokucza ból czy zdrętwienie.

Telefon dla seniora z klapką, czyli dodatkowa ochrona i wygoda użytkowania

Innym rozwiązaniem, o którym nie wspomnieliśmy jest telefon dla seniora z klapką. Urządzenia, które swego czasu były designerskim hitem, dziś są znakomitym rozwiązaniem dla starszych użytkowników.

Chodzi przede wszystkim o ochronę urządzenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Każdemu z nas zdarza się upuścić lub przygnieść telefon. Smartfony mogą od razu ucierpieć pękniętym wyświetlaczem, natomiast telefony z klapką mają dodatkowe zabezpieczenie. W tego typu modelach zazwyczaj senior ma do dyspozycji większy, a zatem bardziej czytelny ekran. Warto też sprawdzić ofertę typowych telefonów dla seniora z klapką, które również mają oprogramowanie dostosowane do osób starszych.

Na rynku telefonów komórkowych z pewnością nie brakuje rozwiązań przyjaznych seniorom. Pomagając w wyborze urządzenia, nie idźmy na skróty. Warto poświęcić chwilę na znalezienie adekwatnego do umiejętności i możliwości telefonu.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl