Najcieńsze telefony na rynku. Jak model najlepiej wybrać 1.jpeg
Zestawienia/Rankingi

Najcieńsze telefony na rynku. Jaki model najlepiej wybrać?

1 czerwca 2023 4 minuty czytania

Sprawdź poręczne oraz cienkie telefony z porządnymi parametrami dostępne na rynku. 

Cienki telefon to wygodne rozwiązanie, ale jednocześnie pewne ryzyko. Przy nadmiernym wyszczuplaniu obudowy mogą ucierpieć aspekty techniczne urządzenia – dobre podzespoły też potrzebują trochę miejsca. Są jednak na rynku całkiem poręczne oraz cienkie telefony z porządnymi parametrami. O jakich modelach mowa?

Spis treści

  1. Jaki jest najcieńszy smartfon na świecie?

  2. Grubość telefonu a jego parametry

  3. Cienki telefon z dobrymi parametrami – jaki model wybrać?

  4. Najmniejsze telefony komórkowe

Jaki jest najcieńszy smartfon na świecie?

Pierwsze telefony miały dość pokaźne rozmiary, ale z czasem zaczęły się one zmniejszać. Redukcja wagi oraz grubości smartfonów stały się możliwe dzięki rozwojowi technologii. Producenci komórek zaczęli proces „wyszczuplania” swoich produktów za sprawą miniaturyzacji podzespołów oraz komponentów elektronicznych.

Na rynku rozpoczął się pościg za najcieńszym smartfonem, a w szranki tej konkurencji stanęło wielu producentów. Przełomowym momentem okazały się lata 2013-2014, kiedy to do sprzedaży weszło kilka ultrachudych telefonów.

Mowa o modelach, takich jak Huawei Ascend P6 (6,18 mm grubości), Gionee Elife S5.5 (5,6 mm grubości), Oppo R5 (4,85 mm grubości) czy w końcu Vivo X5 Max. To właśnie ten ostatni został okrzyknięty najcieńszym smartfonem na świecie, ponieważ jego grubości wynosiła jedynie 4,75 mm. Co ciekawe, telefon marki Vivo wciąż dzierży ten tytuł, bo od 2014 roku nie powstał żaden szczuplejszy produkt. Jednak telefony przyszłości mogą być jeszcze cieńsze.

Grubość telefonu a jego parametry

Choć jeszcze kilka lat temu ultracienkie telefony robiły furorę, to obecnie na rynku najczęściej spotyka się modele o grubości oscylującej w okolicach 7 mm. Ogólnie przyjmuje się, że współcześnie cienkim smartfonem można nazwać urządzenie, które jest chudsze niż 8 mm. Producenci oraz konsumenci stwierdzili, że istnieje coś ważniejszego niż rozmiar telefonu. Mowa, oczywiście, o parametrach i specyfikacji tego podręcznego narzędzia.

Grubsze smartfony są w stanie zaoferować lepsze dane techniczne, ponieważ mają więcej miejsca w obudowie. Dzięki temu sprzęt da się wyposażyć w większą oraz bardziej wydajną baterię. Tym samym telefon może dłużej wytrzymać na jednym naładowaniu. Dodatkową zaletą wolnej przestrzeni jest możliwość zainstalowania dobrego układu chłodzenia, który zapobiega przegrzewaniu się podzespołów.

Co jeszcze wpływa na grubość telefonu? Tak naprawdę wszystkie jego elementy od głównego procesora, po czytnik kart microSD, procesor dźwięku czy aparat przedni oraz tylny.

Cienki telefon z dobrymi parametrami – jaki model wybrać?

W poszukiwaniu cienkich telefonów z dobrymi parametrami warto zajrzeć na strony internetowe znanych operatorów komórkowych. Przykładowo w ofercie Play dostępny jest ciekawy model, który ma tylko 7 mm grubości i wagę wynoszącą jedynie 179,5 g. Mowa o smartfonie OPPO Reno8 T, czyli urządzeniu dość nowym – telefon miał swoją premierę na początku 2023 roku. 

Dane techniczne OPPO Reno8 T prezentują się naprawdę dobrze. Ten telefon ma do zaoferowania:

  • ekran o przekątnej 6,43 cala;

  • wyświetlacz z technologią AMOLED

  • aparat tylny 100 + 2 + 2 Mpix, przedni 32 Mpix

  • wydajną baterię 5000 mAh;

  • procesor 8-rdzeniowy MediaTek Helio G99;

  • pamięć operacyjną RAM 8 GB;

  • pamięć wbudowaną ROM 128 GB;

  • superszybkie ładowanie 33W.

Ciekawy wybór to także telefon Samsung Galaxy S21 FE. Ma on nieco więcej milimetrów niż poprzednik od OPPO – jego grubość wynosi 7,9 mm. Jednak warto zwrócić na niego uwagę, ponieważ wyróżnia się on niską wagą, która wynosi 177,00 g. Atutem modelu jest również wyświetlacz o przekątnej 6,4 cala. Zastosowano w nim technologię AMOLED, dzięki której telefon oferuje doskonałą jakość obrazu bez przymusu podświetlenia ekranu.

Najmniejsze telefony komórkowe

Gdy smartfony wchodziły na rynek, każdy był zachwycony ich dużymi ekranami. W końcu była to całkiem spora odmiana po telefonach z klawiaturą i miniaturowym wyświetlaczem niskiej jakości. Jednak co by nie mówić, trzeba przyznać, że stare komórki były bardziej poręczne do noszenia w kieszeni lub po prostu przy sobie.

Do podobnych wniosków prawdopodobnie doszli też niektórzy producenci. Dlatego zaczęli tworzyć składane telefony, które mogą przywodzić na myśl modele z klapką – popularne we wczesnych latach 2000. Nowe urządzenia różnią się od starych komórek tym, że po otwarciu klapki nie widać klawiatury numerycznej – po obydwu stronach zgięcia mają one ekran. Dzięki temu duży wyświetlacz łączy się z poręcznym rozmiarem.

Jednym z najpopularniejszych telefonów wśród składanych smartfonów wyróżnia się Samsung Galaxy Z Flip4, który można znaleźć w ofercie Play. Telefon jest bardzo zgrabny i ma kompaktowe wymiary. Gdy pozostaje złożony, jego szerokość wynosi zaledwie 84,9 mm, a grubość 17,1-15,9 mm. Jednak po rozłożeniu ma on jedynie 6,9 mm grubości – da się więc bez problemu przypisać mu miano cienkiego telefonu.

Sprawdź: Rozkładane telefony – ile kosztują i czy warto w nie zainwestować?

To samo da się powiedzieć o modelu Motorola Razr 40 ultra. Ten składany telefon przy zamkniętej klapce ma grubość 15,9 mm. Po otwarciu wymiar zmniejsza się do 6,99 mm. Jest to więc całkiem cienki smartfon. Nieco grubsze, ale wciąż poręczne są urządzenia, takie jak Huawei P50 Pocket czy OPPO Find N2 Flip. Po rozłożeniu mają one kolejno 7,2 mm oraz 7,45 mm grubości.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl