Simlock – co to takiego i jak działa w 2022 Foto.jpeg
Porady

Simlock – co to takiego i jak działa w 2022?

27 października 2021 3 minuty czytania

Mimo wszystko warto wiedzieć, czym jest blokada simlock, a także – czy działa ona jeszcze w 2022 roku?

Wieloletni użytkownicy telefonów komórkowych z pewnością pamiętają okres, kiedy tłumnie odwiedzali serwisy telefonów komórkowych, by zdjąć simlocka. Obecnie operatorzy zmienili praktyki, dzięki czemu są mniej uciążliwe. Mimo wszystko warto wiedzieć, czym jest blokada simlock, a także – czy działa ona jeszcze w 2022 roku?

Czym jest blokada simlock?

Była ona niegdyś powszechnie wykorzystywana przez operatorów sieci komórkowych. Można powiedzieć nawet więcej – zakładali ją w swoich telefonach producenci, właśnie na specjalny wniosek wspomnianych już operatorów. Dlaczego zależało im na tym rozwiązaniu? Dzięki blokadzie simlock można było korzystać na danym telefonie jedynie z tej karty SIM, która pochodziła od konkretnej firmy.

W skrócie – kupując telefon wraz z kartą u jednego operatora, nie można było korzystać z danego sprzętu z kartą SIM innego. Telefony z blokadą sprzedawało się więc tylko osobom, które korzystały z tego samego dostawcy. Innym rozwiązaniem było zdjęcie simlocka w serwisie.

Simlock działał na zasadzie odczytu MNC, czyli Mobile Network Code. Jest to nic innego jak unikalny kod sieci komórkowej, który zapisywany był na karcie SIM. Wbrew pozorom było to bardzo proste w obejściu rozwiązanie.

Dlaczego operatorom niegdyś zależało na zabezpieczeniu typu simlock?

Jak to zostało wspomniane, blokada simlock była zakładana na wniosek operatorów. Dlaczego aż tak im na tym zależało? Odpowiedź jest bardzo prosta – w ten sposób zabezpieczali się przed utratą klientów i zniechęcali ich do zmiany dostawcy usług czy sprzedaży telefonu. Było to w czasach, gdy zakup telefonów z różnych źródeł był mocno ograniczony.

Zdjęcie simlocka wiązało się z dodatkowymi kosztami, a także mogło skutkować utratą gwarancji. Jednak wyspecjalizowane serwisy dosłownie w kilka minut potrafiły uwolnić telefon od blokady.

Czy w 2022 roku wciąż można spodziewać się simlocków?

Kilkanaście lat temu zabezpieczenie w postaci simlocka było wręcz nadużywane, a dziś popularni operatorzy sieci komórkowych nie mogliby pozwolić sobie na takie rozwiązanie – zarówno z punktu widzenia finansowego, jak i wizerunkowego. Simlock tak naprawdę przestał istnieć dopiero w 2016 roku. Od tego momentu żaden telefon, który był zakupiony bezpośrednio u polskiego operatora, nie jest ograniczony taką blokadą.

Głównym powodem rezygnacji z tej praktyki była coraz większa dostępność telefonów w zwykłych sklepach z elektroniką. Stosowanie simlocka stało się więc nieskutecznym sposobem na zatrzymanie przy sobie klientów.

Posiadasz starszy model telefonu? Uwolnij go od simlocka!

Nowoczesne modele telefonów nie posiadają już opisywanej tu blokady. Wiele osób ma jednak w swoich domach przynajmniej jednej starszy telefon, na którym tego typu blokada wciąż może istnieć. Jak więc uwolnić urządzenie od simlocka? Można to zrobić na 3 sposoby:

  • składając wizytę u operatora sieci, który kilkanaście lat temu wnioskował o założenie takiej blokady;

  • udając się do punktu naprawy telefonów lub serwisów, które takie usługi oferują;

  • ściągając odpowiedni program z Internetu (dostępnych jest kilka darmowych opcji) i wykonując cały proces samodzielnie.

Przyszłością jest wirtualna karta eSIM

Simlock to przeszłość. Co więc jest przyszłością na tym polu? Wiele wskazuje na to, że są to karty eSIM. To właśnie one – według prognoz – wyprą tradycyjne i dobrze znane karty SIM. To rozwiązanie w pełni wirtualne, które będzie działało zarówno na tabletach, smartfonach, jak i smartwatchach. Ta innowacyjna opcja w pełni eliminuje problem z blokadą simlock, a dodatkowo da szereg innych możliwości. Najważniejsze jest jednak to, że pozwoli korzystać ze swojej karty na wielu urządzeniach jednocześnie.

Aktywowanie eSIM na urządzeniu ma przebiegać całkowicie bezkontaktowo, za pośrednictwem aplikacji i specjalnego kodu QR. Rozwiązanie to zostało już zastosowane przez wielu producentów sprzętów elektronicznych – szczególnie tych, których celem jest utrzymanie ogromnej bazy klientów i „przyzwyczajanie ich” do swoich telefonów. Jest nim chociażby amerykański potentat – Apple, który w najnowszej wersji iPhone’ów, czyli 12 mini, 12, 12 Pro i 12 Pro Max umożliwił użytkownikom korzystanie z technologii eSIM. Do tego grona dołączyły również:

  • wybrane modele smartfonów marki Samsung np. Samsung Galaxy Fold,

  • niektóre z telefonów Huawei, a także Motorola Razr,

  • smartwache – zarówno Samsunga, jak i Apple’a,

  • tablety firmy Apple, jak np. iPad Pro 11'' czy iPad Pro 12,9''.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl