Jak zrootować telefon i dlaczego warto to zrobić  Foto.jpeg
Porady

Jak zrootować telefon i dlaczego warto to zrobić?

14 września 2021 4 minuty czytania

Czym tak naprawdę jest root? Tłumacząc z języka angielskiego, powiedzielibyśmy, że jest to „korzeń”.

Czym tak naprawdę jest root? Tłumacząc z języka angielskiego, powiedzielibyśmy, że jest to „korzeń”. W sferze technologicznej oznacza to jednak poziom uprawnień, które możesz sobie sam nadać. Pozwolą Ci one uzyskać wgląd do wszystkich plików, w tym także tych ukrytych i zabezpieczonych. Dzięki temu otrzymasz dostęp do szerokiej gamy możliwości, o których nie miałeś wcześniej pojęcia. 

Jak zrootować telefon?

Biorąc pod uwagę fakt, że nie da się ujednolicić wszystkich modeli telefonów, ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Za każdym razem cały proces składa się z kilku etapów, które – w zależności od modelu – mogą się od siebie nieznacznie różnić. Gdybyśmy jednak chcieli znaleźć uniwersalny sposób na rootowanie, prawdopodobnie opisalibyśmy go w następujący sposób:

  • Uruchomienie telefonu w trybie recovery – polega na tym, że przy włączaniu telefonu wciskamy jednocześnie przycisk „power” i „vol+” (przycisk do zwiększania głośności).

  • Flashowanie – czyli przygotowanie telefonu do wgarnia autorskiego recovery. Najpopularniejszą modyfikacją w tym zakresie jest TWRP, która jest dostępna pod dedykowaną witryną.

  • Wgrywanie recovery – po włączeniu debugowania USB, pobieramy aplikację TWRP, a następnie podłączamy nasz telefon do komputera za pośrednictwem kabla. 

Po wszystkim trzeba sprawdzić, czy wykonany przez nas zabieg był skuteczny. W tym celu należy pobrać dedykowaną ku temu aplikację. Po jej uruchomieniu powinien pojawić się wiersz poleceń, do którego należy wpisać komendę „su", a następnie wcisnąć Enter. Jeżeli po wpisaniu komendy wyświetli się symbol „#”, oznacza to, że rootowanie przebiegło pomyślnie, a my samy możemy od tej pory cieszyć się z większej ilości uprawnień i dostępem do wszystkich plików. Pamiętaj jednak, że to nie jest uniwersalny przepis i może różnić się w zależności od tego, jaki masz model telefonu.

Plusy rootowania telefonu

Rootowanie pozwala na uruchamianie aplikacji, których w inny sposób po prostu nie da się włączyć. Jednocześnie dostajemy też możliwość usunięcia tych aplikacji, które były zainstalowane wstępnie.

Dodatkowo, jeżeli zachodzi taka potrzeba, możesz zwolnić pamięć telefonu. Pobierane na telefon aplikacje automatycznie instalowane są w pamięci telefonu. Dzięki prawidłowemu rootowaniu przeniesiesz je bez problemu do pamięci karty SD, zwalniając tym samym pamięć telefonu na nowo zainstalowane pliki, gry i aplikacje.

Największą zaletą, docenianą przez osoby decydujące się na rootowanie telefonu, jest dostęp do niestandardowych ROMów, które otwierają furtkę do nieznanych dotąd możliwości. Dzięki nim możemy nie tylko przyspieszyć pracę naszego telefonu, ale również nadać mu nowy, odświeżony wygląd czy nawet zmienić system operacyjny sprzętu. 

Minusy rootowania

Niestety, taki zabieg może nieść za sobą także negatywne konsekwencje. Przed zdecydowaniem się na rootowanie, warto zastanowić się, czy na pewno będzie to dla Ciebie opłacalne. Przede wszystkim należy rozpatrzyć kwestię zabezpieczeń – po rootowaniu następuje automatyczna utrata gwarancji, którą otrzymujemy przy zakupie telefonu.

Co więcej, źle wykonany root może doprowadzić do tzw. „zamurowania” telefonu. Dzieli się ono na „twarde zamurowanie”, kiedy to przy próbie uruchomienia Twój telefon nie daje żadnych oznak życia, oraz na „miękkie” – telefon udaje się uruchomić, ale momentalnie zawiesza się on w trybie animacji (jak np. wyświetlanie logo producenta).

Czasami zdarza się, że po nieprawidłowym rootowaniu telefon zaczyna zwalniać, a jego wydajność zamiast przyspieszyć — maleje. Dodatkowo, przy korzystaniu z odblokowanych dzięki rootowaniu ROMów, można w sposób nieświadomy wprowadzić na swój telefon wirusa. 

Ile kosztuje rootowanie telefonu?

Jeżeli podejmiesz ryzyko i zajmiesz się rootowaniem w zaciszu własnego domu, nie musisz płacić absolutnie nic. Chyba że w rootowaniu ma pomóc Ci aplikacja, za którą należy zapłacić. Na rynku dostępnych jest jednak szereg takich, które są dostępne całkowicie za darmo.

Jeżeli jednak nie chcesz podejmować niepotrzebnego ryzyka, warto zastanowić się nad tym, czy nie oddać telefonu w ręce specjalistów. Koszty za usługę są różne – ceny wahają się najczęściej od 100 do 300 zł – a wykonać ją można praktycznie w każdym serwisie z telefonami.

Zanim jednak udasz się do takiego serwisu, warto poczytać opinie na jego temat, które z pewnością będą dostępne w internecie. Ewentualnie warto zapytać kogoś, kto miał już do czynienia z wybranym przez Ciebie miejscem.

Rootować czy nie? Oto jest pytanie!

Rootowanie jest zabiegiem przynoszącym sporo zalet, ale raczej dla osób, które lubią nowinki technologiczne i zabawę telefonem. Tym, którym telefon służy do komunikacji i surfowania po internecie, rootowanie przyniesie więcej szkód niż pożytku.

Zanim więc zdecydujesz się na zrootowanie telefonu w domu, rozważ wszystkie za i przeciw – a to tego, poza wolnym czasem, przyda się też minimalna chociaż wiedza techniczna.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl