Internet szerokopasmowy – co to właściwie znaczy.jpeg
Porady

Internet szerokopasmowy – co to właściwie znaczy?

11 marca 2024 4 minuty czytania

Czym jest internet szerokopasmowy i czy to jest to samo, co światłowód? Poznaj lepiej technologię internetową, która gości w Twoim domu.

Dostęp do szybkiego i stabilnego internetu dla wielu osób jest współcześnie absolutną koniecznością – to m.in. niezbędne narzędzie do pracy, kontaktu z bliskimi czy źródło rozrywki. Co budujące, w Polsce znaczna większość społeczeństwa może swobodnie korzystać z internetu szerokopasmowego. Czym on jednak właściwie jest, jakie technologie wykorzystuje i jakimi cechuje się możliwościami?

Spis treści:

  1. Czym jest internet szerokopasmowy – podstawowe informacje

  2. Internet szerokopasmowy vs. wąskopasmowy – czym się różnią?

  3. Co warto wiedzieć o technologiach łączy szerokopasmowych?

  4. Możliwości połączenia szerokopasmowego

Czym jest internet szerokopasmowy – podstawowe informacje

Jak wskazuje raport GUS – „Społeczeństwo Informacyjne w Polsce w 2023 r.” – w tym czasie dostęp do szerokopasmowego internetu miało niemal 99 proc. przedsiębiorstw i blisko 92,8 proc. gospodarstw domowych w naszym kraju. Regularne korzystanie z internetu deklarowało zaś 85,3 proc. osób w wieku 16-74 lata. 

Jednak pomimo tak dużego zainteresowania, nie wszyscy w ogóle wiedzą, czym dokładnie jest opisywany tu rodzaj internetu. W wielkim skrócie: określenie „szerokopasmowy” odnosi się po prostu do takiego połączenia, które cechuje się dużą szybkością przepływu danych. Dostęp do niego m.in. umożliwiają:

  • technologie z rodziny xDSL (np. ADSL czy SDSL); 

  • sieci telewizji kablowej (modem kablowy); 

  • łącza satelitarne;

  • telefonia komórkowa (obsługująca przynajmniej internet 3G);

  • stałe połączenia bezprzewodowe (sieć radiowa);

  • światłowód.

Co ciekawe, współcześnie dziedzina telekomunikacji rozwija się na tyle szybko, że gdybyśmy definiowali internet szerokopasmowy przez pryzmat dokładnych prędkości, zapewne co chwilę owa definicja ulegałaby zmianie. Stąd też kluczowe są właśnie wymienione wyżej technologie – to głównie na ich postawie można uznać, czy dane połączenie jest szerokopasmowe, czy jednak nie spełnia określonych wymogów.

 

Sprawdź także: Jak dobrać ofertę internetu, która sprosta Twoim potrzebom?

Internet szerokopasmowy vs. wąskopasmowy – czym się różnią?

Komunikacja szerokopasmowa – jak wskazuje sama nazwa – wykorzystuje znacznie szerszą część pasma (widma), co pozwala osiągać o wiele większą prędkość przesyłu danych, niż miało to miejsce w przypadku internetu wąskopasmowego, czyli np. połączenia wdzwanianego za pomocą modemu telefonicznego. Ten ostatni pozwalał osiągać prędkość maksymalnie do 128 Kb/s, zaś współczesny internet światłowodowy oferuje pracę nawet z szybkością kilku Gb/s. Przypomnijmy – 1 Gb to 125 000  kB! 

Co więcej, internet szerokopasmowy nie ma też żadnych limitów i nie ma potrzeby płatności za każdy „impuls” (pobraną jednostkę danych), jak to miało miejsce w przeszłości. Co się z tym wiąże, połączenie wąskopasmowe było o wiele droższym rozwiązaniem. 

Co warto wiedzieć o technologiach łączy szerokopasmowych?

Jeśli chodzi o transmisję prowadzoną przy pomocy technologii xDSL, czyli Digital Subscriber Line, staje się ona coraz mniej powszechna. Podstawą działania są w tym przypadku standardowe linie telefoniczne – to właśnie przez nie przepływają wysyłane i odbierane dane, a możliwe do osiągania prędkości zależą od konkretnego rodzaju tego typu technologii (np. ADSL czy SDSL).

Zdecydowanie popularniejszą opcją jest wykorzystywanie sieci telewizji kablowej, czyli tak naprawdę tradycyjnych przewodów miedzianych. Pozwalają one na przesyłane danych z prędkością do 100 Mb/s – większa szybkość jest ograniczona m.in. przez właściwości samej miedzi.

Bez wątpienia najwięcej możliwości daje jednak światłowód, który jest specjalnym przewodem, pozwalającym na transmisję danych w formie fali świetlnej. Dzięki temu transfer jest błyskawiczny – tego typu technologia pozwala na pracę nawet z prędkością wspomnianych wcześniej kilku GB/s. Zaletą internetu światłowodowego jest także jego stabilność – jest odporny na wpływ warunków atmosferycznych, a duża liczba osób korzystających z danego połączenia nie powoduje spowolnienia przesyłu danych.

 

Sprawdź także: Szybkie łącze. Jak poprawić prędkość działania internetu w 5 krokach

Internet szerokopasmowy a światłowód – czy są tym samym?

Choć pytanie o to, czy internet szerokopasmowy jest tym samym, co internet światłowodowy wydaje się banalne – zwłaszcza w zestawieniu z podanymi wyżej informacjami – warto ten temat nieco uściślić. Wciąż bowiem pojawiają się podobne wątpliwości, a można rozwiać je w zasadzie w jednym zdaniu: nie, nie są to pojęcia tożsame, bo choć internet światłowodowy zawsze jest połączeniem szerokopasmowym, owo połączenie nie musi wiązać się z wykorzystaniem właśnie światłowodu. 

 

Sprawdź także: Co to jest światłowód? Wszystko, co warto wiedzieć o tej technologii

Możliwości połączenia szerokopasmowego

Szybkie przesyłanie danych znacznie zwiększa komfort korzystania z internetu. Dzięki temu można z prędkością światła (dosłownie!) ładować filmy i oglądać je bez zacinania w najważniejszych momentach. Można też bez problemu łączyć się na wideokonferencjach z drugim końcem świata czy grać online. To także ważna kwestia dla osób, które pracują np. jako graficy czy montażyści – im lepsza jakość ich twórczości, tym większy ciężar plików. Stąd też większa przepustowość łączy jest konieczna, by móc jak najlepiej wykorzystać potencjał wybranych materiałów.

Co więcej, internet szerokopasmowy pozwala korzystać z wielu urządzeń jednocześnie, a w dobie błyskawicznego rozwoju dziedziny smart home, ma to ogromne znaczenie! Warto bowiem pamiętać, że obecnie w przestrzeni domowej z internetu nie tylko korzysta się przy pomocy laptopa czy smartfona, lecz także TV, nawilżaczy powietrza, żarówek, ogrzewania, kamer itd. Bardzo ważne są przy tym także wspomniane wcześniej stabilność połączenia oraz brak limitów. Zgadza się – bez szerokopasmowego internetu ani rusz!

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl