input_lag.jpg
Porady

Input lag. Czym jest i jak go zmniejszyć?

3 sierpnia 2021 4 minuty czytania

Jednym z najważniejszych parametrów decydujących o wyborze telewizora albo monitora dla graczy powinien być input lag. Jest to opóźnienie przesyłanego sygnału. Podpowiadamy, jak zmniejszyć input lag w niektórych sprzętach.

Input lag ma ogromne znaczenie w rozgrywkach sieciowych, kiedy liczy się każda milisekunda. Czasami to właśnie milisekundy decydują o naszym zwycięstwie albo porażce. Na szczęście bez względu na to, czy posiadamy monitor, czy telewizor i tak jesteśmy w stanie polepszyć doznania z grania na dużym ekranie. Jak to zrobić?

Co to jest Input lag?

Większość graczy regularnie biorących udział w rozgrywkach przez internet wie, jak może uprzykrzyć życie zjawisko określane jako input lag (opóźnienie wejścia). W skrócie to przesunięcie czasowe między przesłaniem sygnału (na telewizor albo monitor) a jego wyświetleniem. Niestety zjawisko późniejszej reakcji ma ogromny wpływ w wielu grach, przede wszystkim zręcznościowych, bowiem sterowanie naszą postacią w grze staje się utrudnione.

Najdroższy sprzęt nie zawsze zaoferuje najniższy input lag

Warto pamiętać, że niekoniecznie najlepsze (najdroższe) telewizory albo monitory gamingowe będą zawsze oferowały najniższy input lag. Niektóre najdroższe monitory oczywiście mogą się odznaczać naprawdę niskim opóźnieniem, ale w przypadku telewizorów sprawa nie jest już taka prosta. Dlaczego tak jest?

Producenci wiedzą, że osoby kupujące monitor najprawdopodobniej będą używały  go do grania i input lag będzie jednym z kluczowych parametrów decydujących o zakupie. Dlatego oni sami przykładają do tego czynnika więcej uwagi w procesie projektowania kolejnych modeli. 

Tymczasem telewizory głównie służą nam do oglądania telewizji albo filmów i seriali z popularnych aplikacji VoD. Dopiero w dalszej kolejności producenci oferują swoje modele jako sprzęt przystosowany dla graczy. Po prostu wiedzą, że więcej graczy zdecyduje się na monitor niż na telewizor (bo to pierwsze urządzenie jest przystosowane głównie do grania w gry).

Co, jeśli jednak chcielibyśmy kupić telewizor, bo wolimy większy ekran od tych, które oferują obecnie monitory gamingowe? Niestety producenci nie podają informacji o wysokości input lag w swoich modelach. Chyba, że wyjątkowo i głównie po to, by wypromować swoje najlepsze telewizory. Jednak wartości takiego opóźnienia w standardowych telewizorach 4K Ultra HD i modelach flagowych są czasami porównywalne. Niekoniecznie droższy TV będzie miał lepsze osiągi pod tym względem. 

Okazuje się, że najlepsze telewizory pracujące na matrycy 100 Hz (120 Hz), pod kątem input lag nie zawsze są lepsze od tych pracujących na 50 Hz (60 Hz) matrycy. Mogłoby się wydawać, że będzie na odwrót, bo telewizor oferujący całą masę opcji dodatkowych powinien także zniwelować zjawisko opóźnienia sygnału. Niestety jest to błędne założenie, ponieważ już przy podwyższeniu częstotliwości oglądanego materiału (do 100 Hz) matryca musi dodatkowo interpolować przeplatane klatki obrazu.

Najprostsze sposoby na zmniejszenie input lag

Bez względu na to, czy posiadasz urządzenie z flagowej serii za kilkadziesiąt tysięcy złotych (w przypadku monitorów gamingowych i telewizorów 8K to bardzo możliwe), czy raczej model z podstawowej serii, również możesz przyczynić się do zniwelowania wartości input lag. Jak to zrobić?

Najważniejszym krokiem jest wyłączenie w menu telewizora/monitora wszystkich ulepszaczy (upłynniaczy obrazu). Im więcej dodatkowych funkcji (włączonych) poprawiających jakość wyświetlanego obrazu, tym gorzej dla gracza. Kiedy są one włączone, powodują większy pobór mocy takiego sprzętu, z czego wynikają właśnie opóźnienia w grach.

Od kilku lat w zasadzie niemal wszystkie telewizory od największych producentów jak Samsung czy LG posiadają w swojej ofercie urządzenia oferujące dodatkowe tryby obrazu. Kiedyś do najpopularniejszych należały Film, Kino, Sport. Teraz możemy do niego zaliczyć także tryb Gra. Każdy z tych trybów przełącza telewizor, by wyświetlał obraz w nieco inny sposób. Wybierając tryb Gra, uzyskujemy najlepsze możliwe ustawienia fabryczne dla gracza (i wyłączenie innych ulepszaczy obrazu).

Drugim ciekawym rozwiązaniem, które ucieszy posiadaczy monitorów, jest wyłączenie opcji synchronizacji pionowej w grach (VSync). Niestety niesie ono za sobą dodatkowo efekt w postaci pojawiających się pasków klatek, wyświetlanych nieprawidłowo. Dzieje się tak dlatego, że włączona funkcja Vsync dba przede wszystkim o prawidłowe wyświetlanie obrazu. 

Gdzie jeszcze można wyłączyć Vsync?

  • W menu gry (w opcji grafiki).
  • W ustawieniach karty NVIDIA/ AMD (trzeba wejść w panel karty graficznej).

Jeśli nie chcemy wyłączać opcji Vsync, warto ograniczyć ilość klatek na sekundę (np. do 58 kl/s). Tutaj też wiele zależy od tego, z jakiej karty graficznej korzystamy. Jednak w obu przypadkach (NVIDIA/ AMD) wystarczy za pomocą dodatkowego programu edytować profil gry, w której chcemy zyskać lepszą płynność ruchu. Gra oddana do edycji - po zakończonym procesie zmniejszenia wyświetlana klatek na sekundę - zaoferuje jeszcze niższe opóźnienie.

Czasami wiemy, jaki input lag oferuje nasz nowy telewizor albo monitor gamingowy. Bardzo często zagraniczne redakcje testujące telewizory i monitory podają w swoich testach wartości input lag konkretnych modeli. Co, jeśli dowiemy się z takiego artykułu, jaki input lag oferuje nasz model? Najlepiej, jeśli nie przekracza on 20 ms (monitory) albo 20–40 ms (telewizory). Oznacza to, że jeśli nasz model ma opóźnienie poniżej tej wartości, urządzenie doskonale sprawdzi się podczas grania w gry. 

Warto zauważyć, że opóźnienie sygnału w tańszych telewizorach może wynosić nawet 100 ms. To kolejny argument, żeby jednak do grania w gry wybrać monitor gamingowy, a nie szklany ekran telewizora

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl