ips_oled_v1.jpg
Porady

Ekran IPS vs OLED w smartfonie. Na jaki model się zdecydować?

13 lipca 2021 5 minut czytania

Producenci w swoich smartfonach stosują kilka rodzajów ekranów, a my dzisiaj przyjrzymy się najważniejszych cechom dwóch z nich: IPS LCD (In-Plane Switching Liquid-Crystal Display) oraz OLED (Organic Light-Emitting Diode, organiczna dioda elektroluminescencyjna). Czym się różnią?

Wybieranie nowego smartfona jest trochę jak kupowanie nowego telewizora. Niby najważniejsze kryteria to cena, wielkość ekranu, ale to przede wszystkim ekran (jego wykonanie) jest najważniejszy. W obu przypadkach chodzi przecież o jak najlepszą jakość wyświetlanego materiału. Który z rodzajów – OLED czy IPS LCD – będzie dla nas korzystniejszym rozwiązaniem?

Czy OLED to najlepszy wyświetlacz?

Nawet jeśli ma się małą wiedzę o telewizorach i smartfonach, to i tak nazwa OLED powinna w pierwszej kolejności kojarzyć się z najlepszymi wyświetlaczami. Jednak w przypadku smartfonów nie jest to takie proste, dlaczego? Nie każdy musi od razu kupować sprzęt z flagowej serii za kilka tysięcy złotych. Z drugiej strony są osoby, które tylko wymieniają swoje telefony na kolejnego flagowca. W obu przypadkach producenci smartfonów stosują różne rozwiązania dotyczące właśnie ekranów.

Wiadomo, że droższe modele będą wykorzystywały wyświetlacze OLED. Natomiast tańsze urządzenia będą wyposażone raczej w ten drugi rodzaj: IPS LCD. Jeśli produkcja budżetowego smartfona pochłania niemałe koszty, to nie ma sensu dokładać tam technologii (takiej jak np. ekran OLED) droższej, która spowoduje dwie rzeczy. Podniosą się koszty produkcji, a cena tego urządzenia będzie musiała zostać podniesiona, zanim model trafi do sprzedaży.

Ekrany IPS LCD coraz bardziej popularne

Czasami zgadzamy się na kompromis, wybierając o wiele tańszego smartfona z ekranem IPS LCD. Ale nie znaczy to, że jesteśmy skazani na gorszą jakość obrazu. To tak samo jak w przypadku wyboru telewizora. Oczywiście, że telewizor OLED oferuje znacznie lepszy obraz (nieskończenie wysoki kontrast, głęboką czerń) niż nawet najlepsze telewizory LED. Z drugiej strony większości kupujących wystarczą tańsze telewizory LED, które również ich zdaniem znakomicie spełniają swoją funkcję, jeśli chodzi o bardzo dobrą (wystarczającą) jakość obrazu.

Innymi słowy, kupując smartfon z ekranem IPS LCD, wiemy, że możemy mieć lepszą rozdzielczość. Ale nie znaczy to, że te „dodatkowe piksele” zostaną przez nas wykorzystane. Wystarczy przeprowadzić sondę wśród użytkowników telefonów z wyświetlaczami IPS LCD. Z pewnością zdecydowana większość będzie zadowolona z ich zakupu. Poza tym podczas codziennych czynności (np. oglądania dużej ilości zdjęć) nie chodzi o to, by te emanowały bijącymi po oczach kolorami, lecz by były bardziej naturalne – przyjazne dla oka. Oznacza to, że IPS LCD również są bardzo popularne, dlatego warto dowiedzieć się o nich więcej.

IPS LCD: co warto wiedzieć?

Jak działa taki ekran? Zasada działania wyświetlaczy IPS LCD nie jest zbyt skomplikowana. Wszystko skupia się na diodach, których zadaniem jest podświetlanie każdego osobnego piksela. Ekrany IPS LCD są najczęściej wykorzystywane w tańszych (budżetowych) smartfonach. Oczywiście taki ekran także oferuje dobre odwzorowanie kolorów i wyświetlanie żywych, nasyconych kolorów.

Jednak w przypadku tego typu smartfonów musimy pogodzić się z gorszą czernią. To główna różnica pomiędzy tym rodzajem a OLED. Ten ostatni w każdych warunkach zaoferuje nieskończenie wysoki kontrast oraz głęboką czerń, która nigdy nie zostanie tak dobrze odwzorowana na wyświetlaczu IPS LCD. To dlatego zamiast czarnego, możemy liczyć na kolor ciemnoszary (pozbawiony naturalnej głębi).

Popularne smartfony z ekranem iPS LCD

Ekran IPS LCD wykorzystuje m.in. Xiaomi Redmi Note 9 o wielkości 6,53", i rozdzielczości 2340 x 1080 pikseli. Szybka praca to zasługa 3 GB RAM-u, procesora MediaTek Helio G85. Sprzęt ma cztery aparaty tylne 48 Mpix + 8 Mpix + 2 Mpix + 2 Mpix i tylny 13 Mpix, a pojemność baterii wynosi 5020 mAh.

Samsung Galaxy A20e wyposażono w ekran 5,8" o rozdzielczości 1560 x 720 pikseli czy aparat podwójny tylny (13 Mpix + 5 Mpix) i przedni (8 Mpix). Napędzany przez procesor Samsung Exynos 7884 oferuje 3 GB RAM oraz baterię o pojemności 3000 mAh.

A może jednak skusić się na wyświetlacz OLED?

Zasada działania ekranów OLED jest bardziej zaawansowana. Tutaj każdy czerwony, zielony i niebieski subpiksel odpowiada za emisję światła. Do tego taki ekran charakteryzuje się też niskim zużyciem energetycznym (nieużywane piksele są po prostu wyłączane), mniejszymi odbiciami światła czy dłuższym czasem działania. Dzięki temu na takim wyświetlaczu zawsze uzyskamy głęboką czerń, znakomite kąty widzenia, nieskończenie wysoki kontrast, naturalnie żywe kolory i doskonałą jasność.

W przypadku wyświetlacz OLED musimy liczyć się z tym, że taki ekran jest narażony na szybsze wypalenie. W końcu działa na wyższych obrotach niż ekran IPS LCD i jest bardziej „eksploatowany”, by wycisnąć z każdego obrazu jak najlepszą jakość. Jednak za cenę tego wszystkiego otrzymujemy w każdym przypadku znacznie cieńszy ekran OLED. To właśnie dzięki niemu flagowe modele zawsze wyglądają tak bardzo elegancko, oferując co roku mniejsze wymiary. A dlaczego głównie flagowce? To już wiecie. Bowiem koszty produkcji ekranów OLED znacznie przewyższają koszt wyprodukowania matrycy IPS LCD, dlatego to jeden z podstawowych czynników tego, dlaczego za taki ekran musimy zapłacić znacznie więcej.

Popularne smartfony z ekranem OLED

Samsung Galaxy A51 z wyświetlaczem o wielkości 6,5" i rozdzielczością 2400 x 1080 pikseli wykorzystuje ekran OLED (u Samsunga oznaczony jako Super AMOLED). Model śmiga na procesorze Samsung Exynos 9611. Na pokładzie ma 4 aparaty tylne (48 Mpix + 12 Mpix + 5 Mpix + 5 Mpix) i przedni o rozdzielczości 32 Mpix, 4 GB RAM i baterię o pojemności 4000 mAh.

Z kolei Samsung Galaxy A31 z wyświetlaczem OLED (Super AMOLED) odznacza się ekranem 6,4" o rozdzielczości 2400 x 1080 pikseli i 4 GB RAM. Do tego dodajmy 8-rdzeniowy procesor MediaTek MT6768, cztery aparaty tylne (48 Mpix + 8 Mpix + 5 Mpix + 5 Mpix) i przedni o rozdzielczości 20 Mpix.

Ten sam producent, kilka rodzajów wyświetlaczy

Producenci coraz częściej stosują oba modele wyświetlaczy w swoich smartfonach. Na przykład w tańszych modelach wykorzystują ekrany IPS LCD, a w droższych i flagowych seriach – ekrany OLED. Warto o tym pamiętać, wybierają swojego idealnego smartfona.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl