Jaką konsolę Xbox kupić.jpeg
Rozrywka

Jaką konsolę Xbox kupić?

13 kwietnia 2022 4 minuty czytania

Konsole Xbox od lat towarzyszą miłośnikom rozgrywek podczas zdobywania nowych osiągnięć i pokonywania kolejnych poziomów trudnych tytułów. Co wziąć pod uwagę podczas kupowania konsoli i jak korzystać z udogodnień oferowanych przez producenta?

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania konsoli?

Kupno nowej konsoli dla wielu może być przełomowym momentem w życiu gracza – w końcu premiery nowego sprzętu nie zdarzają się co pół roku, czy nawet dwa lata. Wieloletnia praca twórców konsol obfituje w gorąco wyczekiwane przez miłośników gier premiery. Najnowsze konsole od Xbox podbiły serca wielu osób dzięki zaskakującym parametrom oraz przystępnym cenom.

Wybierając konsolę, warto wziąć pod uwagę to, jak dużo grasz i czy tytuły, które Cię interesują, wymagają wygórowanych parametrów. Czy sprzęt oferuje jakieś dodatkowe funkcje poza możliwością prowadzenia rozgrywek? Dla niektórych ważnym aspektem może być płynność w poruszaniu się między aplikacjami – np. w funkcjonalności SmartTV.

Istotna może być też informacja, czy dana konsola przystosowana jest do obsługi tzw. Virtual Reality jak to jest w przypadku PlayStation 5. Możliwość podpięcia dysku zewnętrznego też jest niezwykle ważna, szczególnie jeśli planujesz testować wiele tytułów gier.

Poprzednia konsola od tego samego producenta Cię zachwyciła. Godziny spędzone na doskonaleniu skillów i zdobywaniu osiągnięć wspominasz dobrze, jednak czas na zmianę. Co z grami, nad którymi spędziłeś tak wiele czasu? Warto zwrócić uwagę, czy nowa konsola posiada tzw. wsteczną kompatybilność – możliwość zainstalowania gry na młodsze urządzenie. O tym, jak taki system działa i czy dostępny jest na Xbox, dowiesz się w dalszej części artykułu.

Konsole Xbox najnowszej generacji – porównanie

Od premiery tych dwóch konsol minął ponad rok. Rok pełen testów, sprawdzania oraz weryfikowania obietnic producentów. Jak prezentują się dwie najmłodsze konsole z rodziny Xbox?

Xbox Series X już od samego początku podbijała serca nawet najbardziej wymagających fanów. Mogąca pochwalić się dyskiem SSD z 1 TB pamięci oraz procesorem graficznym z mocą przetwarzania na poziomie 12 teraflopów z pewnością zaskoczyła swoją wydajnością. Tak wysoka moc obliczeniowa nie bierze się znikąd – 16 GB pamięci operacyjnej oraz 8-rdzeniowy procesor Zen 2 są w stanie bez problemu udźwignąć nawet najbardziej wymagające produkcje. Parametry tej konsoli sprawiają, że grafika zaprezentuje się dobrze nawet w 4K, a możliwość grania ze 120 FPSami pozwala na przyjemnie płynną rozgrywkę. W pudełku z konsolą znajdziesz odświeżony kontroler oraz kabel HDMI High Speed.

Siostrzana konsola, Xbox Series S jest zdecydowanie mniejsza. Różnicę widać też w cenie – S-ka jest dwukrotnie tańsza. Oba urządzenia mogą pochwalić się dyskiem SSD, jednak XSS pojemność ma o połowę mniejszą – 512 GB. Układ graficzny też wyposażono w słabsze parametry, jednak rezultat może zadowolić każdego, przeciętnego gracza. Układ graficzny z procesorem RDNA 2 działającym na mocy 4 teraflopów również może odtwarzać grafikę i animacje w 120 FPSach. Jakość obrazu nie będzie tak zachwycająca, co podczas grania na konsoli XSX, jednak nie odbiega od sporych możliwości obecnej generacji. W zestawie z konsolą także znajduje się kontroler oraz kabel HDMI High Speed.

Obie konsole są kompatybilne ze starymi kontrolerami z Xboxa One. Te należące do nowych konsol zostały odświeżone – pad kierunkowy został zmieniony z charakterystycznego plusa na koło z wypustkami. Umożliwia to bardziej komfortowe korzystanie ze wszystkich możliwości kontrolera. Dodatkowo pojawił się nowy przycisk, w centralnej części pada, umożliwiający udostępnienie screenshota z gry lub (po zaprogramowaniu) ostatnich 30 sekund rozgrywki. Jednak to nie wszystko! Designerzy postarali się o unowocześnienie miejsc chwytu przez nadanie im tekstury – od teraz Twoje palce nie będą się ślizgać po bumperach oraz przyciskach spustu.

Do obu urządzeń można dokupić dodatkowy dysk zwiększający pojemność pamięci masowej. Każda konsola ma port umożliwiający podpięcie takiego dodatku. Ceny takich urządzeń wahają się od kilkuset złotych do ponad tysiąca niezależnie od rodzaju konsoli.

Podsumowując porównanie tych dwóch konsol – każda zadowoli inny typ gracza. Jeśli graniem zajmujesz się „od święta”, to zdecydowanie wygodniejszy będzie Xbox Series S. U zapalonych pasjonatów rozgrywek natomiast sprawdzi się Xbox Series X umożliwiający rozgrywkę w 4K i znacznie więcej miejsca w pamięci masowej.

Wsteczna kompatybilność – jak z niej korzystać?

Wsteczna kompatybilność – co to właściwie jest i co z tym zrobić? Najprościej mówiąc, jest to możliwość grania w ulubione gry z poprzednich generacji konsol na tych najnowszych. Po skonfigurowaniu konta na nowym urządzeniu odnajdziesz zakładkę „gotowe do instalacji”. Tam właśnie znajdują się wszystkie dotychczasowe tytuły cyfrowe, zapisane w pamięci konta.

Wsteczna kompatybilność to wbudowana funkcja i nie jest w żaden sposób płatna – potrzebować możesz jedynie dostępu do sieci w przypadku pobierania niektórych tytułów. Warto pamiętać, że nie są to odnowione wersje wcześniejszych gier, tylko ich edycje dopasowane do możliwości nowych konsoli.

Akcesoria do konsol Xbox

Wachlarz akcesoriów do konsol Xbox jest wyjątkowo szeroki – wielokolorowe pady, słuchawki gamingowe czy adaptery można oglądać i przeglądać nie wiedząc, na co się zdecydować. Wybierając nowe kontrolery, zwłaszcza od marek innych niż Microsoft, warto pamiętać o tym, że nie wszystkie są w pełni kompatybilne z każdą konsolą. Pośród akcesoriów dostępnych u producenta są także wcześniej wspomniane karty rozszerzenia przestrzeni dyskowej.

Obie konsole podbiły cały świat. Zanim jednak zanurzysz się w galaktyczny konflikt z Halo, emocjonujące wyścigi z Forzy czy ultrarealistyczny Microsoft Flight Simulator, zdecyduj – którą konsolę wybierasz?

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl