Zhakowany telefon – co zrobić, gdy ktoś włamał się na nasz smartfon.jpg
Porady

Zhakowany telefon – co zrobić?

2 grudnia 2022 3 minuty czytania

Dynamiczny rozwój technologii bez wątpienia stwarza mnóstwo nowych udogodnień i możliwości.

Dynamiczny rozwój technologii bez wątpienia stwarza mnóstwo nowych udogodnień i możliwości. Jednakże wiąże się z nim również rozwój cyberprzestępczości. Jako użytkownicy urządzeń elektrycznych, w tym smartfonów, wszyscy jesteśmy narażeni na ataki hakerskie. Jak rozpoznać, że nasz telefon został zhakowany?


Spis treści:

  1. Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany?

  2. Zhakowany telefon – co zrobić, aby rozwiązać problem?

  3. Jak chronić smartfon przed atakami hakerskimi?

 

Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany?

Smartfon to nieodłączny element codzienności większości z nas. Przy jego pomocy komunikujemy się z najbliższymi, robimy zakupy, wykonujemy przelewy bankowe czy dostarczamy sobie rozrywki. Jednak wszyscy użytkownicy smartfonów powinni zdawać sobie sprawę z tego, że na ich telefonach może zostać zainstalowane złośliwe oprogramowanie. Jak sprawdzić, czy ktoś ma dostęp do naszego telefonu i czy urządzenie nie zostało zhakowane?

Wśród sygnałów mogących wskazywać na zawirusowanie smartfona bądź atak hakerski wymienia się m.in.:

  • częste zawieszania, spowolnienie działania systemu operacyjnego i zmniejszenie żywotności baterii – przyczyny wolnego działania smartfona mogą być różne. Często ten problem pojawia się u urządzeń z dużą ilością zainstalowanych aplikacji, które powodują przepełnienie pamięci w telefonie. W przypadku, gdy pamięć nie jest zapełniona, system został zaktualizowany, a w tle nie działa szereg widżetów, zawieszanie telefonu może wskazywać na zawirusowanie;

  • pojawienie się nieznajomych aplikacji. Wszelkie nowe aplikacje, których nie zainstalowaliśmy samodzielnie, powinny wzbudzać podejrzenie zhakowania smartfona;

  • samoczynne wysyłanie wiadomości z plikami i linkami. O zhakowaniu telefonu mogą świadczyć wszelkie podejrzane SMS-y, wiadomości na komunikatorach czy e-maile, które nie zostały przez nas wysłane, a dotarły do skrzynki odbiorczej osób z listy naszych kontaktów;

  • notoryczne włączanie i wyłączanie smartfona bez uzasadnionej przyczyny, a także samoczynne włączanie aplikacji czy zmiana ustawień;

  • podejrzane transakcje, przelewy i wszelkie płatności, które nie zostały przez nas wykonane. Mogą być one skutkiem innych form oszustw, jednak zawsze należy wziąć pod uwagę zhakowanie smartfona w celu wyłudzeń i kradzieży;

  • wyższe opłaty za usługi mobilne. Nagły, trudny do uzasadnienia wzrost rachunków może być wynikiem wysyłania przez hakerów płatnych wiadomości i wykonywania połączeń na obciążające rachunek numery.

  • znaczny wzrost zużycia danych mobilnych. Może on być skutkiem wykorzystywania telefonu przez złośliwe aplikacje np. do przesyłania danych w celu kopania kryptowalut.

 

Sprawdź także: Jak zabezpieczyć telefon?

 

Zhakowany telefon – co zrobić, aby rozwiązać problem?

W przypadku podejrzenia o zhakowaniu telefonu powinniśmy wykonać kilka kluczowych kroków. Jak sprawdzić, czy telefon nie jest zhakowany? Przede wszystkim należy zainstalować sprawdzone oprogramowanie antywirusowe, które pomoże zarówno wykryć, jak i usunąć źródło problemu. Powinniśmy również pozbyć się wszystkich podejrzanych aplikacji.

Dodatkowo niezwłocznie należy zmienić wszelkie hasła do serwisów społecznościowych i aplikacji, w szczególności do aplikacji bankowej. Wówczas musimy się upewnić, czy z naszego konta bankowego nie zniknęły środki pieniężne lub, czy za pośrednictwem naszego profilu na którymś z portali nie rozpowszechniano podejrzanych postów i wiadomości.

 

Sprawdź także: Czym jest phishing i jak się przed nim bronić?

 

Rozwiązaniem problemu może być również tzw. hard reset, czyli przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych. Wykonując twardy reset, należy mieć jednak na uwadze, że wiąże się to z usunięciem ze smartfona wszystkich danych, aplikacji, plików czy wprowadzonych zmian w ustawieniach.

Jak chronić smartfon przed atakami hakerskimi?

Istotna jest nie tylko wiedza o tym, jak sprawdzić, czy mamy szpiega w telefonie, ale i jak chronić urządzenie przed złośliwym oprogramowaniem. Skuteczną ochronę smartfona przed cyberatakami i wirusami może zapewnić dobry program antywirusowy. Poza tym warto jednak podjąć dodatkowe kroki, które pomogą zapobiec atakom hakerskim.

Przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na to, z jakich źródeł pobieramy aplikacje i wybierać tylko te zweryfikowane, jak App Store (w przypadku smartfonów z systemem operacyjnym iOS) czy Google Play (dla telefonów z Androidem). Przed ściągnięciem jakichkolwiek aplikacji warto również czytać opinie na ich temat i wybierać tylko te, które są pozytywnie oceniane przez swoich użytkowników.

 

Sprawdź także: Bezpieczne serfowanie. Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

 

Co więcej, do skutecznej ochrony przed cyberatakami konieczne jest regularne aktualizowanie oprogramowania smartfona. Powinniśmy unikać łączenia się z niezweryfikowanymi sieciami Wi-Fi, a w przypadku korzystania z sieci otwartych nie korzystać z aplikacji banków, ani nie logować się na strony wymagające podania poufnych danych. Nie należy również otwierać podejrzanych wiadomości i linków oraz zostawiać włączonego hotspotu czy Bluetootha, gdy ich nie używamy.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl