Używany smartfon – na co zwracać uwagę przy jego zakupie.jpeg
Porady

Używany smartfon – na co zwracać uwagę przy jego zakupie?

16 maja 2022 4 minuty czytania

Chyba każdy z nas lubi ten moment, w którym przesiada się z wysłużonego, kilkuletniego smartfona na zupełnie nowe urządzenie. Bywa jednak tak, że nie możemy przeznaczyć na nie zbyt dużych środków. Zdarza się też, że zależy nam na pozyskaniu sprzętu z wyższej półki, jednak w bardziej atrakcyjnej cenie. Na co zwracać uwagę, gdy kupujemy smartfona „z drugiej ręki”?

Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego smartfona?

Na co powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, decydując się na zakup używanego smartfona? Przede wszystkim należy zweryfikować legalność pochodzenia wybranego urządzenia. W tym celu możemy poprosić sprzedającego o podanie numeru IMEI sprzętu oraz o okazanie – np. w formie zdjęcia – paragonu zakupu. Na podstawie tego drugiego będzie możliwe ocenienie czy urządzenie jest jeszcze objęte ewentualną gwarancją producenta. Warto również poprosić o szczegółowe zdjęcia smartfona – pozwolą na określenie, czy był on mocno eksploatowany przez użytkownika w trudnych warunkach. To powie nam wiele o jego kondycji. Zdecydowanie unikajmy zakupu sprzętu z mocno porysowanym ekranem lub uszkodzonymi szkłami aparatu. Takie urządzenia nadają się wyłącznie do utylizacji. Komfort ich użytkowania będzie znikomy.

Ciężko zweryfikować stan baterii kupowanego smartfona. Zdarzają się sytuacje, w których po zakupie należy ten element wymienić w autoryzowanym serwisie. Jeśli zdecydujemy się na zakup smartfona około rocznego – bateria powinna być jeszcze we względnie dobrej kondycji. Przy urządzeniu dwuletnim spadek wydajności pracy może być już odczuwalny. Unikajmy zakupu urządzeń starszych niż dwuletnie. Baterie w ich przypadku mogą być już mocno wyeksploatowane. Dodatkowo taki sprzęt często nie jest już wspierany aktualizacjami oprogramowania i bezpieczeństwa (nie dotyczy to Apple i wybranych modeli Samsunga) więc korzystanie z niego może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych danych. 

Jeśli już zmuszeni jesteśmy zakupić starsze urządzenie – warto zapewnić mu dodatkową ochronę antywirusową za pośrednictwem któregoś z dostępnych, płatnych rozwiązań. Nie kosztują one majątku, a często zapewniają kompleksową ochronę przed zagrożeniami (poza poważnymi lukami bezpieczeństwa).

Na samym końcu ważna rada – lepiej unikać „okazji”. Jeśli widzicie w ogłoszeniach podejrzanie tani sprzęt – coś z pewnością jest z nim nie tak. Być może posiada spore wady ukryte. Może być też kradziony i sprzedającemu zależy na jak najszybszym pozbyciu się „fanta”. Pamiętajmy, że nikt nie odda solidnego i w pełni sprawnego sprzętu za ułamek rynkowej ceny.

Używany smartfon – rozsądna inwestycja?

Czy zakup używanego smartfona może być dobrą decyzją, jeśli zależy nam na korzystaniu z urządzenia z wyższej półki? Jeśli podejdziemy do tego tematu w rozsądny sposób i z odpowiednią wiedzą – tak! Warto jednak pamiętać, że używany smartfon nigdy nie będzie w tak dobrej kondycji, jak nowy sprzęt. Wystarczy wspomnieć o tym, że urządzenie pozyskane z drugiej ręki charakteryzuje już pewna degradacja baterii. Wynika to z faktu, że zaliczyła ona wiele cykli ładowania i rozładowywania.

Ponadto decydując się na zakup używanego smartfona podejmujemy ryzyko tego, że jego obecny właściciel może chcieć zataić przed nami jakieś wady urządzenia. Jeśli tak się stanie, dochodzenie swoich praw może być procesem dużo bardziej skomplikowanym i czasochłonnym niż w przypadku zakupu nowego urządzenia. Każdy renomowany sklep ma obowiązek uznania reklamacji ze strony użytkownika w momencie, gdy zakupiony sprzęt nie spełnia oczekiwań nabywcy. Mamy na to jednak z reguły 14 dni od chwili dokonania zakupu.

Gdzie poszukiwać używanego smartfona?

Gdy już zdecydujemy się na zakup używanego smartfona i podjęcie ryzyka związanego z taką decyzją, czas rozpocząć poszukiwania wymarzonego egzemplarza. Gdzie warto rozpocząć poszukiwania? Dobrym rozwiązaniem może być poszukanie wśród znajomych i rodziny. Może akurat ktoś z tego kręgu chce sprzedać smartfona, na którym nam zależy. W takiej sytuacji nie musielibyśmy obawiać się oszustwa bądź przekrętu ze strony sprzedającego (lepiej kupować od zaufanych osób).

Szukając używanego telefonu komórkowego warto zajrzeć do lombardu. Można tam często znaleźć ciekawe urządzenia w dość atrakcyjnych cenach. Aby zachęcić nas do zakupu, miejsca tego typu oferują pewien okres gwarancyjny, lub nawet opcję ubezpieczenia zakupionego sprzętu. Dodatkowo w lombardzie zwykle spisywana jest umowa sprzedaży urządzenia, która może być następnie podstawą do roszczeń, gdybyśmy poczuli się oszukani.

Dobrym pomysłem może być zakup tzw. sprzętu odnowionego (ang. refurbished). Są to smartfony używane, pochodzące np. ze zwrotów gwarancyjnych – nie spełniające wymagań klientów bądź zostawione w rozliczeniu przy zakupie nowszego modelu. Posiadają pewne ślady użytkowania, jednak są też częściowo odnowione – np. wymieniono w ich przypadku wadliwy lub uszkodzony ekran, zastosowano nową (niekoniecznie oryginalną) baterię. Warto wspomnieć o tym, że odnowione smartfony, kupione w sprawdzonych, oficjalnych źródłach mogą być zwrócone w ciągu 14 dni od momentu zakupu. Jeśli natomiast sprzedawca poinformował nas o wadach – prawo do zwrotu nam nie przysługuje.

Oczywiście używanego smartfona można także zakupić w popularnych serwisach z ogłoszeniami lokalnymi. Jest to jednak transakcja obłożona największym ryzykiem. Łatwo bowiem trafić tu nie tylko na urządzenia z ukrytymi wadami, ale i na oszustów, którym zależy na wyłudzeniu od nas pieniędzy.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl