Szybka ładowarka do telefonu – jak dobrać odpowiednią.jpg
Porady

Szybka ładowarka do telefonu – jak dobrać odpowiednią?

6 października 2022 4 minuty czytania

Smartfon to mobilny sprzęt, z którym na co dzień się nie rozstajemy.

Smartfon to mobilny sprzęt, z którym na co dzień się nie rozstajemy. Używamy go do wielu różnych zadań, nierzadko zastępuje nam nawet komputery i cyfrowe aparaty. To, na czym najbardziej nam zależy, to jego długi czas pracy. Co w przypadku, kiedy telefon jest na wyczerpaniu, a my nie mamy czasu go doładować? Wtedy z pomocą przychodzi technologia szybkiego ładowania.

 

Spis treści:

  1. Szybko ładująca ładowarka do telefonu – czyli jaka?

  2. Technologia Quick Charge

  3. Pozostałe technologie

  4. Polecane ładowarki do telefonu

  5. Dlaczego warto zaopatrzyć się w szybką ładowarkę?

 

Szybko ładująca ładowarka do telefonu – czyli jaka?

 

Najważniejszą sprawą jest sprawdzenie, czy nasz telefon obsługuje i poradzi sobie z technologią szybkiego ładowania. Nie chodzi tutaj tylko o przyszłościowe działanie baterii, ale i bezpieczeństwo. Aby się tego dowiedzieć, musimy znaleźć informację, jaką maksymalną moc ładowarki obsługuje.

Na szczęście wszyscy producenci telefonów komórkowych jakiś czas temu zgodnie ustanowili te same porty na wszystkie smartfony. Dotyczy to również firmy Apple, ze swoimi dedykowanymi ładowarkami. Jest to dla nas o tyle wygodniejsze, że przy zmianie telefonu bądź przy wielu domownikach, możemy korzystać z tego samego kabla. Inaczej w przypadku ładowarki sieciowej – aby uzyskać najszybszy sposób ładowania, równocześnie nie psując żywotności baterii, należy używać dedykowanych i firmowych modeli.

 

 Sprawdź także: Jak szybko naładować telefon? Kilka prostych porad! 

 

Technologia Quick Charge

 

Jest to niewątpliwie przełom w kwestii szybkiego ładowania smartfonu. Technologia idealnie wpasowuje się w specyfikę dzisiejszych czasów, gdy najczęściej załatwiamy sprawy w biegu. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na użycie gniazdka i czekanie godziny na pełną baterię. Technologia Quick Charge (z ang. szybkie ładowanie) została opatentowana przez firmę Qualcomm w 2013 r. i działa jedynie na ich firmowych procesorach. Stosowana jest w zwykłych ładowarkach sieciowych, samochodowych oraz w powerbankach. Umożliwia kilkukrotnie szybsze ładowanie telefonu bez uszczerbku na jego wydajności. Dzięki najnowszemu standardowi ładowania Quick Charge 5 możemy naładować telefon nawet w 5 minut, przy mocy wyższej niż 100 W.

Marka Green Cell wprowadziła również Ultra Charge, które jest kompatybilne już od wersji Quick Charge 3.0. Każdy posiadający możliwość ładowania QC może również z niej skorzystać. Dostosowuje maksymalną moc, która jest bezpieczna dla naszego sprzętu.

 

Pozostałe technologie

Niektóre firmy stworzyły technologie podlegającą jedynie pod konkretną markę i modele. Plusem w tym przypadku jest możliwość dopasowania mocy sprzętu do ładowarki. Dzięki temu unikniemy mocnego nagrzewania, nawet podczas bardziej wymagających czynności jak granie w gry. Przykładowymi alternatywami są technologie Super VOOC od Oppo, Motorola Turbo Power czy Samsung AFC. Zdecydowaną przewagę ma Power Delivery używana do ładowania laptopów.

 

Sprawdź także: Moc bez kabla. Jak działa ładowanie indukcyjne? 

 

Polecane ładowarki do telefonu

 

Wybór jest niezwykle obszerny. Aby kupić najlepszą możliwą ładowarkę dla naszego telefonu, należy dobrze zapoznać się z jej specyfikacjami. Oto kilka propozycji.

 

  • Ładowarka WG 3x USB QC 3.0

Ładowarka do telefonu zapewniająca szybkie ładowanie. Wyposażona w trzy porty USB-A, w tym jeden Quick Charge 3.0 oraz dwa z mocą 2.4 A. Posiada certyfikat Qualcomm Quick Charge 3.0. Ładuje urządzenia 4-krotnie szybciej niż zwykłe ładowarki. Kompatybilna z QC 2.0 oraz QC 1.0. Dostosowuje właściwą moc do urządzeń, które nie wspierają technologii Quick Charge 3.0.

 

  • Ładowarka sieciowa HAMA Power Delivery/Qualcomm Quick Charge 20W

Niezwykle mocna ładowarka o mocy 20 W obsługująca gniazdo USB-C, z technologią Power Delivery oraz Qualcomm 2.0/3.0. Przystosowana do napięcia od 100 V do 240 V. Zabezpiecza przed nadmiernym ładowaniem, równocześnie chroniąc baterie przed zużyciem. Kontrolana dioda daje nam informacje, czy ładowanie jest prawidłowe.

 

  • Ładowarka samochodowa WG 3X USB QC 3.0.

Szybka ładowarka samochodowa do telefonu Xiaomi Mi wykonana całkowicie z metalu w wersji dla kierowców. Zawiera 3 porty USB-A, które składają się z jednego QC 3.0 oraz dwóch z mocą 2.0 A. Napięcie wejściowe to DC 12V-24V, napięcie wyjściowe – DC 5V, a prąd ładowania to 2.4A. Posiada specjalne zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, przeciw przegrzewaniu i dodatkowo osłania przed zewnętrznym polem elektromagnetycznym.

 

  • Ładowarka Bezprzewodowa 20W Fast Wireless Charger

Świetny i wygodny sposób na szybkie i wygodne doładowanie baterii w biurze. Indukcja polega tylko i wyłącznie na położeniu smartfona w miejsce ładowania bez używania kabli. Wymiary to 92 x 72,5 x 112 mm. Napięcie wejściowe wynosi DC 5V/2A, 9V/1,8A, a napięcie wyjściowe DC 5V-9V, 1A-1,6A. Jest uniwersalna dla wszystkich urządzeń obsługujących bezprzewodowe ładowanie poprzez standard Wireless Qi.

 

Sprawdź także: Bateria w smartfonie – kiedy należy wymienić ją na nową? 

 

Dlaczego warto zaopatrzyć się w szybką ładowarkę?

Branża telefoniczna rozwija się w zabójczym tempie, a dodatkowe nowoczesne opcje w smartfonach mocno obciążają nasz sprzęt. Pomimo iż pojemności na rynku są coraz większe, nie zawsze bateria starcza nam na cały dzień. Ładowarki z szybką funkcją doładowania telefonu będą świetnym rozwiązaniem dla każdego – nie tylko tych zabieganych.

 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl