rozmiar-tv2.jpeg
Porady

Rozmiar telewizora. Jak dobrać go do domowej przestrzeni?

23 kwietnia 2021 3 minuty czytania

Zarówno zbyt mały, jak i zbyt duży telewizor może znacznie obniżać komfort oglądania, jeśli odległość od ekranu nie będzie odpowiednia. To, jak daleko znajduje się widz przed telewizorem, zależy głównie od wielkości pomieszczenia. Dlatego trzeba dobrać telewizor do konkretnej domowej przestrzeni.

Zakup wymarzonego telewizora musi zostać poprzedzony analizą kilku istotnych czynników. Trzeba wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, jego przeznaczenie (np. salon, sypialnia), a potem dobrać do tego odpowiednią przekątną ekranu i rozdzielczość.

Jak zmierzyć cale telewizora?

Przyjęło się, że rozmiary telewizorów zawsze są podawane w calach. Większości Polaków ta jednostka miary niewiele mówi. Dlatego, aby zobrazować sobie w głowie wielkość ekranu, warto przeliczyć cale na centymetry. 1 cal to 2,54 cm. To oznacza, że np. telewizor 32-calowy ma przekątną ekranu o długości 81,28 cm, natomiast telewizor 49-calowy – 124,46 cm. Oczywiście długość przekątnej ekranu wpływa także na szerokość i wysokość telewizora, chociaż ostateczne wymiary bywają różne w zależności od modelu i producenta.

Jaka odległość od telewizora?

Zanim konkretny telewizor zostanie wybrany, trzeba się zastanowić, gdzie będzie stał i pod tym kątem dobierać urządzenie, żeby zapewnić jak największy komfort oglądania. Pole widzenia człowieka to 135 stopni, natomiast producenci telewizorów zalecają, żeby ekran zajmował 40 stopni pola widzenia. Oczywiście nikt tego nie będzie mierzył w domowych warunkach. Dla uproszczenia można przyjąć jednak zasadę, że ekran powinien być obejmowany w całości wzrokiem. To już podpowiada, jak duży telewizor powinien znajdować się w danym pomieszczeniu.

Wielkość ekranu (przekątna) to jedna kwestia przy ustalaniu odległości, z jakiej należy oglądać telewizor, ale istotna jest również rozdzielczość obrazu. Obecnie najczęściej wybierane są dwa rozwiązania – Full HD i 4K Ultra HD. Pierwsze z nich znane jest już od lat, a zastąpiło rozdzielczość HD Ready, drugie dopiero od niedawna dostępne jest na większą skalę w telewizorach. Należy podkreślić, że 4K wyświetla 8 mln pikseli, czyli aż cztery razy więcej niż rozdzielczość Full HD.

Optymalna odległość od telewizora przy rozdzielczości Full HD:

Odległości od telewizora przy rozdzielczości 4K Ultra HD:

Łatwo można zauważyć, że w przypadku wyższej rozdzielczości (4K) odległości od telewizora mogą być mniejsze niż w przypadku takiej samej wielkości ekranu telewizora Full HD. Jeśli zatem pomieszczenie nie jest zbyt duże, zdecydowanie lepiej postawić na ekran z rozdzielczością 4K Ultra HD. Na przykład telewizor o przekątnej ekranu 40 cali w wersji Full HD powinien znajdować się około 1,5 m od widza. Tę odległość można zmniejszyć już do 0,8 m, gdy wybierze się rozdzielczość 4K Ultra HD.

Jaki telewizor do konkretnego pomieszczenia?

W sklepach można znaleźć różne wielkości telewizorów. Producenci dostarczają zarówno modele z bardzo małymi, jak i bardzo dużymi ekranami. Pamiętając o wytycznych, które przedstawiliśmy wcześniej, trzeba jeszcze dobrać telewizor, uwzględniając wielkość pomieszczenia, w którym urządzenie będzie się znajdowało oraz jego przeznaczenie.

W przypadku bardzo małych salonów, sypialni lub nawet dziecięcych pokoi najlepsze będą małe telewizory o maksymalnej przekątnej ekranu 32 cale. Takie telewizory często również zastępują monitory i używane są do grania. Jeśli pomieszczenie jest średniej wielkości, najlepiej sprawdzi się w nim telewizor z ekranem od 40 do 43 cali. Jeśli domownicy chętnie oglądają filmy do późnej nocy, tej wielkości urządzenie można zawiesić nawet na ścianie większej sypialni. Natomiast do bardzo dużych salonów i otwartych przestrzeni najlepiej wybrać telewizor 48 cali i większy. W takim przypadku można zrobić nawet namiastkę kina w domu, szczególnie gdy umieści się w takim miejscu urządzenie o przekątnej co najmniej 65 cali.

Sygnał telewizyjny – bez zakłóceń

Wielkość pomieszczenia, wielkość ekranu i rozdzielczość obrazu to najważniejsze kwestie, które powinny być brane pod uwagę przy wyborze telewizora. Jeśli jednak decydujemy się na lepszej klasy sprzęt z wyższą rozdzielczością 4K Ultra HD, warto postarać się również o sygnał telewizyjny nadawany w takim standardzie. Coraz więcej operatorów zapewnia odpowiednie dekodery, np. w Play jest to TV BOX SDMC DV8545-T2/C (sprawdź promocję usług TV Play). Nie można zapominać także o indywidualnych preferencjach. Ktoś przecież może lubić oglądanie filmów na bardzo dużym ekranie, nawet jeśli odległość od telewizora jest nieco mniejsza, niż wynikałoby to z przedstawionych wyżej tabel.

Dobór odpowiedniego telewizora do wielkości i specyfiki pomieszczenia ma istotne znaczenie dla komfortowego korzystania z takiego urządzenia. Nie należy zatem kierować się przypadkiem, kupując telewizor, tylko brać pod uwagę różne aspekty, łącznie z doborem właściwej rozdzielczości.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl