Laptop z dotykowym ekranem – kiedy i dlaczego warto się zdecydować (1).jpg
Porady

Laptop z dotykowym ekranem – kiedy i dlaczego warto się na niego zdecydować?

20 stycznia 2023 4 minuty czytania

Rozwój urządzeń mobilnych sprawił, że wiele osób straciło potrzebę posiadania komputera do użytku prywatnego. Jednak nadal nie brakuje użytkowników, którzy nie wyobrażają sobie rezygnacji z takiego sprzętu. Sposobem, by połączyć możliwość korzystania z komputerowego systemu operacyjnego, w sposób znany z przenośnych sprzętów, jest laptop dotykowy. Na co zwrócić uwagę, decydując się na jego zakup?

Spis treści:
Rodzaje laptopów z dotykowymi ekranami
Zalety laptopa z dotykowym ekranem
Wady laptopa z dotykowym ekranem
Tablet z klawiaturą – alternatywa dla dotykowego laptopa?


Rodzaje laptopów z dotykowymi ekranami


Pierwszym typem są laptopy konwertowalne. Ich konstrukcja zbliżona jest do innych wariantów tych urządzeń. Wyświetlacz łączy się trwale z częścią, w której znajduje się klawiatura i większość podzespołów, w tym m.in. dysk twardy, procesor i karta graficzna. Z jego dotykowego ekranu można korzystać na dwa sposoby. Pierwszy to sterowanie po odchyleniu klapy do pozycji pionowej. Drugi polega na odwróceniu wyświetlacza o 180°. W takiej formie laptop dotykowy przypomina tablet.


Sprawdź: Podstawka pod laptopa - dlaczego warto z niej korzystać


Mobilny sprzęt dużo bardziej przypomina jednak laptop 2 w 1. Ten wariant składa się z dwóch osobnych części – dotykowego ekranu i klawiatury. Dzięki temu z urządzenia można wygodnie korzystać w dwóch konfiguracjach. W zależności od potrzeb stanie się zwykłym laptopem z połączonymi elementami konstrukcji, a w takiej formie sprawdzi się np. podczas pracy. Po jej zakończeniu wystarczy odpiąć wyświetlacz, by cieszyć się lekkim sprzętem do surfowania w internecie, oglądania filmów itp.

Przed zakupem warto także zwrócić uwagę na to, czy laptop z dotykowym ekranem da się wykorzystać do kreatywnej pracy lub zabawy. Umożliwia to rysik, w który wyposażone są niektóre modele. Przy jego pomocy można odręcznie pisać, szkicować i kolorować. Wyższej klasy rysiki są w stanie rozpoznać nawet 4096 stopni nacisku, co pozwala tworzyć obrazy z precyzją nieustępującą rysowaniu na kartce. Co ważne, do części laptopów producenci dodają rysik w zestawie. Z kolei w innych istnieje możliwość dokupienia go.


Zalety laptopa z dotykowym ekranem


Największą zaletą laptopów z dotykowymi ekranami jest możliwość korzystania z pełnego, komputerowego (desktopowego) systemu operacyjnego. Innymi słowy, użytkownik otrzymuje urządzenie z Windowsem 10 lub 11. Pozwala to instalować komputerowe wersje tysięcy programów. Zakup odpowiednio wydajnego sprzętu daje też szansę na instalację gier, w tym wymagających sprzętowo tytułów z segmentu AAA. Po zakończeniu pracy lub rozgrywki laptop na powrót może stać się prostym dotykowym urządzeniem, idealnym do mniej wymagających zadań.

Laptopy konwertowalne lub 2 w 1 wygrywają z urządzeniami mobilnymi także na polu zaawansowania i liczby portów. Ograniczenia systemów operacyjnych przenośnych urządzeń nie pozwalają na wykonywanie wielu czynności takich jak swobodna praca w arkuszach kalkulacyjnych czy programach graficznych. Na niższym poziomie jest również multitasking, czyli korzystanie z wielu jednocześnie otwartych programów.

Pracę z większą liczbą otwartych okien przeglądarki naraz ułatwia nie tylko desktopowy charakter systemu, ale również mnogość złącz. Dzięki temu, za pomocą portu HDMI, do laptopa można podłączyć dodatkowy ekran. Komputer z dotykowym wyświetlaczem wyposażony jest też w slot USB. Umożliwia to podłączanie urządzeń peryferyjnych, w tym dodatkowej klawiatury, myszki lub dysku zewnętrznego. W urządzeniach mobilnych standard ten, znany jako USB OTG, nadal występuje dość rzadko, na dodatek głównie w modelach z wyższej półki cenowej.


Wady laptopa z dotykowym ekranem


Laptopy z ekranami dotykowymi mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Te ostatnie, niestety, też jednak występują. Największą jest niezmiennie przeciętna optymalizacja tego typu interfejsu. Co ciekawe, nie dotyczy to samego systemu Windows, ale programów i stron internetowych. Zdarza się, że nie rozpoznają one sterowania przy pomocy palca lub rysika. Czasem też dochodzi do sytuacji, w której dotyk nie aktywuje się na danym fragmencie ekranu.


Sprawdź: Dlaczego laptop wolno działa? Sprawdź, jak przyspieszyć jego pracę


Druga wada dotyczy wyłącznie modeli konwertowalnych. W ich przypadku ekran dotykowy do laptopa jest trwale przyłączony. Takie rozwiązanie wymusza korzystanie z urządzenia w trybie tabletu wraz z dolną częścią. W tym układzie komputer jest ciężki i niewygodny do trzymania w rękach przez dłuższy czas. Rekomendowane jest, by osoby, które planują używać sprzętu głównie w takiej formie, wybierały jednak laptopy 2 w 1.


Tablet z klawiaturą – alternatywa dla dotykowego laptopa?


Aby sprawdzić model laptopa pod kątem ergonomii, warto porównać go najpierw z tabletem z klawiaturą. Podobna konstrukcja sprawia, że wrażenia z użytkowania będą zbieżne z korzystaniem z dotykowego komputera 2 w 1. Niewykluczone, że wielu osobom do codziennej rozrywki wystarczy właśnie taki sprzęt.


Sprawdź: Laptop, netbook czy tablet – co wybrać do korzystania na co dzień?


Niestety, taką funkcję oferują głównie droższe urządzenia. To z kolei skłania do zastanowienia się, czy w podobnej cenie lepszym wyborem nie będzie jednak laptop. Ten sprzęt sprawdzi się zwłaszcza u tych osób, które planują wykorzystywać sprzęt nie tylko do rozrywki, ale i pracy.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl