Dlaczego laptop wolno działa.jpeg
Porady

Dlaczego laptop wolno działa? Sprawdź, jak przyspieszyć jego pracę

15 marca 2022 4 minuty czytania

Kupując laptop, myślimy często o osiągach, jakie może nam zapewnić nowy sprzęt. Żeby jednak cieszyć się wydajnością komputera dłużej, należy zadbać o jego szeroko rozumianą higienę. Wydajność laptopa może pogarszać się z wielu powodów. Sprawdź, dlaczego laptop wolno chodzi i przekonaj się, że przywrócenie mu dawnej świetności może być naprawdę łatwe.

Dlaczego laptop bardzo wolno chodzi?

Jak już wspomnieliśmy, problem ze zwalniającym laptopem może wynikać z kwestii mechanicznych albo cyfrowych. W pierwszym przypadku częstym problemem jest utrzymanie przez sprzęt odpowiedniej temperatury. Przegrzewające się laptopy to powszechny problem ze względu na ich kompaktową konstrukcję i brak miejsca na rozbudowany system chłodzenia. Inny powód to zużywające się elementy, które niekiedy wymagają drobnych zabiegów, żeby wrócić na wysokie obroty.

Zwalniający laptop może frustrować, np. jeśli dopiero podłączyliśmy szybki internet stacjonarny od Play, ale sprzęt nie ma mocy, żeby wykorzystać pełnię potencjału łącza. Przyczyn problemów ze może być wiele. Wymieniamy najczęstsze z nich, a potem wyjaśniamy, jak się z nimi uporać.

Przegrzewające się podzespoły

Jak w przypadku każdego sprzętu, temperatura odgrywa ważną rolę w pracy laptopa. Intensywna praca podzespołów generuje ciepło, które w sprawnie działającym sprzęcie odprowadzane jest powietrzem za sprawą wentylatorów. Z biegiem lat ich wydajność spada, a co za tym idzie, wewnątrz laptopa zostaje coraz więcej ciepła.

W takich warunkach procesor czy karta graficzna pracują wolniej, czego skutki odczuwają użytkownicy. Żeby wentylatory nie pracowały z pełną mocą, nie trzeba poważnych uszkodzeń mechanicznych. Zazwyczaj głównym winowajcą jest kurz, który przeszkadza laptopowi na kilka sposobów:

  • osiada na śmigłach wentylatora, spowalniając obroty,
  • zatyka wywietrzniki, blokując przepływ powietrza,
  • osiada na procesorze, dodatkowo go nagrzewając.

To poważny problem, ponieważ wewnątrz laptopów generowane są naprawdę wysokie temperatury. Jeśli komputer jest za gorący, systemy bezpieczeństwa wyłączają go i pozwalają na ponowne uruchomienie dopiero po schłodzeniu.

Dlatego laptopy o parametrach pozwalających na intensywne granie czy korzystanie z zaawansowanych programów jak Huawei Matebook D15, posiadają rozbudowane systemy chłodzenia. Dzięki nim przy procesorze czy karcie graficznej utrzymywana jest optymalna temperatura.

Przepełniony dysk twardy

Za płynną pracę laptopa odpowiadają trzy zasadnicze czynniki: procesor, szybki dysk twardy oraz pamięć RAM. Często system wykorzystuje pamięć dysku jako pamięć podręczną, żeby zapewnić użytkownikom płynną pracę. Jeśli na dysku twardym zostaje minimum wolnego miejsca, oznacza to brak „zapasu” dla systemu, dla wydajnej pracy. W efekcie urządzenie mocno zwalnia.

Programy pracujące w tle

Czasami może dziwić, że pracując jedynie w Excelu czy edytorze tekstu, komputer ma problemy z płynnym działaniem. Należy jednak pamiętać, że to, co widzimy na pulpicie, to tylko część procesów, jakimi zarządza system operacyjny. Większość z nich jest dla nas niewidoczna i dzieje się w tle, obciążając CPU.

Warto monitorować Menedżera Zadań i kontrolować, jakie aplikacje mają przyzwolenie na uruchamianie się wraz z startem systemu. W najlepszym wypadku nasz laptop zwalnia przez kilka komunikatorów, które wciąż pracują w tle. Choć, niestety, może się nawet okazać, że mamy na dysku złośliwe oprogramowanie.

Co zrobić jeśli laptop wolno chodzi?

Skoro znamy już najpopularniejsze przyczyny, czas przejść do działania. Żeby znaleźć odpowiedź na pytanie jak przyspieszyć pracę laptopa, nie trzeba koniecznie oddawać komputera do serwisu. Czasami wystarczy kilka prostych zabiegów, które odciążą lub oczyszczą sprzęt.

Jak pozbyć się kurzu z laptopa?

Własnoręczne rozkręcanie obudowy laptopa nie jest dobrym pomysłem, jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy oraz narzędzi. Zbyt duży śrubokręt może zniszczyć gwinty, a źle podczepiona taśma – uniemożliwić ponowne uruchomienie.

Należy też pamiętać, że samo wyczyszczenie z kurzu może być niewystarczającym zabiegiem. Czasami konieczna jest wymiana pasty termoprzewodzącej lub innego elementu, który także wpływa na płynną pracę komputera. Niemniej, podstawowe czyszczenie z kurzu każdy może wykonać w domu. Można to zrobić w kilku prostych krokach:

  • sprawdzić, w którym miejscu laptopa znajduje się wentylator i którędy wywiewane jest ciepłe powietrze,
  • wyłączyć komputer i odłączyć od zasilania,
  • rozpylić sprężone powietrze przy wentylatorze, pilnując, żeby kurz był wydmuchiwany poza laptop, a nie głębiej do wnętrza obudowy – czynność wykonywać z odległości kilkunastu centymetrów, gdyż zbyt silny strumień powietrza może uszkodzić podzespoły.

Jak wyczyścić twardy dysk?

Podstawowy sposób to przejrzenie zainstalowanych programów i odinstalowanie tych niepotrzebnych. Można również przejrzeć zawartość folderów na partycjach, gdyż często nawet po dezinstalacji na dysku pozostają zbędne pliki.

Do czyszczenia komputera można użyć specjalnych narzędzi typu CCleaner, jednak często bywają one nieskuteczne. Bardziej pomocny będzie solidny program antywirusowy, który wykryje ewentualne złośliwe oprogramowanie, a także pomoże przy „sprzątaniu” dysku twardego.

Jak przyspieszyć system?

Tutaj rozwiązaniem jest uniemożliwienie niektórym programom automatycznego uruchamiania się wraz ze startem systemu. W laptopach z systemem Windows, jak np. popularny HP Pavilion 15, tej opcji należy szukać w Menedżerze Zadań w zakładce „Uruchamianie”. Jeśli uznamy, że wszystkie te aplikacje są dla nas niezbędne, rozwiązaniem może być dokupienie pamięci RAM.

Zadbany laptop będzie nam służył przez długi czas, zachowując wysoką wydajność. Warto więc regularnie czyścić zakurzone elementy, a także monitorować stan dysków twardych.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl