Czym jest współczynnik SAR (1).jpg
Porady

Czym jest współczynnik SAR?

9 listopada 2022 4 minuty czytania

Współczynnik SAR wydaje się terminem dość obco brzmiącym i abstrakcyjnym.

Współczynnik SAR wydaje się terminem dość obco brzmiącym i abstrakcyjnym. Warto jednak dowiedzieć się, czym jest, w jaki sposób wpływa na człowieka, i przede wszystkim – czy jest dla nas groźny? Mity narosłe wokół tego tematu powodują, że do opinii publicznej dostaje się wiele nieprawdziwych, mało rzetelnych informacji. W celu zweryfikowania wiedzy i wiadomości na ten temat należy zapoznać się z najnowszymi badaniami naukowymi, zwłaszcza że dzisiaj wszyscy jesteśmy użytkownikami urządzeń wytwarzających promieniowanie elektromagnetyczne.

Spis Treści:

  1. Zacznijmy od definicji

  2. Jak sprawdzić współczynnik SAR?

  3. Kiedy telefon promieniuje? Czy wtedy jesteśmy rzeczywiście bezpieczni?

  4. Jak rozsądnie korzystać z urządzeń, by zminimalizować ryzyko zbytniego napromieniowania?

Zacznijmy od definicji

„SAR – co to?” – to jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz w internetowych wyszukiwarkach. Nie wydaje się to wcale dziwne, szczególnie że poziom wiedzy o promieniowaniu, na jakie jest wystawiony człowiek, sukcesywnie rośnie. I dobrze!

SAR to nic innego jak miara szybkości, z jaką ludzki organizm przyswaja promieniowanie elektromagnetyczne, z którym styka się na skutek obcowania z różnymi nowoczesnymi urządzeniami (smartfony, tablety, telewizory). Współczynnik SAR zazwyczaj mierzy się jako ilość energii o radiowej częstotliwości, która może zostać wchłonięta przez określoną odgórnie masę tkanki.

Mierzy się go w tzw. watach na kilogram (W/kg). Maksymalny poziom promieniowania ustalony przez instytucje międzynarodowe wynosi 2W/kg. Producenci innowacyjnych urządzeń elektronicznych muszą zatem stosować się do przepisów prawa w trosce o zdrowie użytkowników. Wartość SAR określa się najczęściej w stosunku do newralgicznego elementu ludzkiego ciała, czyli głowy, ale również całego organizmu. Dlatego poziom SAR może być opisywany za pomocą dwóch różnych wartości, w zależności od tego, do czego dokładnie się odnosi.

Jak sprawdzić współczynnik SAR?

Sprawdzenie wartości współczynnika dla danego modelu urządzenia nie należy do najtrudniejszych, ponieważ obowiązujące regulacje prawne jasno mówią, że takie informacje mają być zawsze i bezwzględnie podane konsumentowi. Można je znaleźć na ulotce dołączonej do produktu bądź za pomocą wyszukiwarki internetowej wpisując nazwę modelu. Dokładną jego nazwę znajdziesz na ekranie bądź w instrukcji obsługi zamieszczonej w pudełku produktowym. W razie pytań, czy wątpliwości warto skontaktować się z konsultantami Play online bądź w salonach stacjonarnych. W końcu wybór bezpiecznego urządzenia to absolutny priorytet!

Kiedy telefon promieniuje? Czy wtedy jesteśmy rzeczywiście bezpieczni?

Wystawienie organizmu na promieniowanie fal radiowych to pewne ryzyko, tak przynajmniej może się wydawać, gdy nie mamy dostatecznej wiedzy na dany temat. Ochrona zdrowia to jedno, z drugiej strony jednak korzystanie ze smartfonów i innych urządzeń wydzielających promieniowanie jest niezwykle popularne i trudno sobie bez nich wyobrazić codzienność. Co na ten temat mówi nauka?

 

Sprawdź także: Czym jest 5G?

 

Stanowisko WHO a normy bezpieczeństwa

Światowa Organizacja Zdrowia wyraźnie zaznacza, że badania prowadzone długofalowo nie wykazały negatywnego wpływu promieniowania elektromagnetycznego na zdrowie człowieka, o ile nie przekracza ono limitów ICNIRP.

Wieloletnie, kompleksowe badania i analizy przeprowadzano pod kątem korelacji między chorobami nowotworowymi czy niepłodnością a poziomem napromieniowania falami radiowymi. Wzięto także pod uwagę mniej niepokojące dolegliwości, np. bóle i zawroty głowy, drażliwość, osłabienie organizmu, zaburzenia snu, pamięci, koncentracji czy wzroku – i faktycznie, długotrwała i intensywna ekspozycja na promieniowanie z poszczególnych urządzeń powodują nieznaczne zmiany aktywności w mózgu, jednak ustępują one zaraz po zakończeniu korzystania.

Wszystko to nie oznacza jednak, że nie należy monitorować sytuacji, szczególnie że żyjemy w świecie coraz bardziej scyfryzowanym i skomputeryzowanym. Nieustannie prowadzone są i okresowe, i długofalowe ekspertyzy w instytutach badawczych, których wyniki należy obserwować z uwagą i stosować się do ogłaszanych wytycznych.

Gdy korzystamy z innowacji nieodpowiedzialnie

Przypadki skrajne to zwykle te, w których użytkownicy korzystają z urządzeń przekraczających normy bezpieczeństwa. Są one jednak stosunkowo rzadkie. Bezpieczeństwo użytkowania smartfona nie polega jedynie na stosowaniu kodów PIN, oprogramowań antywirusowych, skanerów linii papilarnych etc., ale również sprawdzaniu właśnie współczynnika SAR dla danego urządzenia.
 

Sprawdź także: Jak zabezpieczyć telefon?


 

Jak rozsądnie korzystać z urządzeń, by minimalizować ryzyko zbytniego napromieniowania?

Istnieją sposoby na znaczne ograniczenie nawet śladowych ilości promieniowania radiowego podczas korzystania z urządzeń najnowszej generacji. Jakie się do nich zaliczają?

  • Rozmowa telefoniczna nie powinna trwać dłużej niż 30 minut bez żadnych przerw (nie dajmy się przebodźcować).

  • Trzymaj telefon w odległości ok. 1-2 cm od głowy.

  • Przerzuć się na coraz popularniejsze wideorozmowy.

  • Kładź telefon jak najdalej od siebie w trakcie spania.

  • Podczas rozmów używaj słuchawek i zestawu głośnomówiącego.

  • Nie noś telefonu w kieszeni, jeśli akurat masz możliwość schować go do torby czy w inne bezpieczne miejsce. 

Warto też pamiętać o bezpieczeństwie nie tylko w kontekście potencjalnych konsekwencji napromieniowania, ale także o rozsądnym surfowaniu po sieci internetowej – marka Play nieustannie prowadzi działania uświadamiające w zakresie cyberbezpieczeństwa i dba o najwyższą jakość obsługi klienta na każdym polu.

 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl