bezpieczenstwo_w_sieci_1.jpeg
Porady

Bezpieczne serfowanie. Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

12 maja 2021 4 minuty czytania

Według raportów na temat naszej aktywności w internecie rośnie zaufanie do realizacji online transakcji pieniężnych i przesyłania poufnych informacji. Żeby jednak bezpiecznie serfować, warto stosować się do kilku prostych zasad.

Chociaż cyberataki nasilają się, jednocześnie rośnie świadomość użytkowników sieci, dzięki czemu ogólny poziom bezpieczeństwa w internecie również wzrasta. Spora w tym zasługa aktualnych wymogów bezpieczeństwa oraz dobrych nawyków samych internautów.

Bezpieczeństwo w sieci – od czego zacząć?

Podstawowym zadaniem, które powinien wykonać każdy po włączeniu nowego komputera bądź smartfona, jest przygotowanie zabezpieczeń przed internetowymi przestępcami. Pierwszy krok to aktualizacja oprogramowania. Systemy operacyjne cały czas podnoszą poziom bezpieczeństwa, jaki gwarantują tarcze ochronne w Windowsie czy macOS. Aktualizacja oprogramowania jest niezwykle istotna, co pokazuje przykład iPhone’ów. Jeszcze niedawno cyberprzestępcy wykorzystywali lukę w jednej ze starszych wersji systemu iOS, żeby wykradać wrażliwe dane posiadaczy smartfonów Apple, którzy nie zdecydowali się na aktualizację oprogramowania.

Drugi krok to instalacja programu antywirusowego. Nawet darmowa aplikacja może zapewnić podstawową ochronę przed wirusami, które czają się na podejrzanych stronach czy w zainfekowanej poczcie. Warto w tym wypadku postawić na płatne licencje ochrony antywirusowej, które zapewniają dodatkowe narzędzia takie jak firewall czy ochrona bankowości internetowej. Warto też pamiętać o podobnym działaniu w przypadku smartfonów. Tutaj niestety część użytkowników zapomina, że telefon ma obecnie takie same możliwości jak komputer, a co za tym idzie, również zagrożenia. Dlatego program antywirusowy w smartfonie i na komputerze to absolutna podstawa.

Świadome korzystanie z możliwości internetu

W polityce mówi się, że wiedza to władza. Natomiast w przypadku serfowania w sieci wiedza oznacza bezpieczeństwo. Zanim pierwszy raz skorzystasz z bankowości internetowej, poznaj najczęstsze rodzaje ataków hackerskich na konta i dowiedz się, o co może poprosić bank w korespondencji, a jakich danych nigdy nie powinien żądać od użytkownika. Posiadając podstawową wiedzę, nikt świadomy nie odpisze na e-mail, w którym pada prośba o podanie loginu i hasła do bankowości internetowej, gdyż zapewne jest to oszust podszywający się pod bank.

Nie należy też wierzyć w wiadomości, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak wygrana na loterii. Zazwyczaj bowiem w załącznikach czai się zainfekowany plik, który nawet bez wiedzy użytkownika może pobrać się na komputer czy smartfona. To z kolei otworzy hackerowi drzwi do naszego urządzenia, dzięki czemu będzie mógł przeprowadzić atak ransomware, czyli wirtualny szantaż polegający na żądaniu zapłaty w zamian za zaszyfrowanie wrażliwych danych.

Dlatego zawsze należy weryfikować adres, z którego przychodzą e-maile oraz adresy stron internetowych, mogące np. zawierać literówkę, podszywając się w ten sposób pod bank czy portal zakupowy. Pewnym wyznacznikiem bezpieczeństwa jest również certyfikat SSL, czyli charakterystyczna zielona kłódka przy adresie strony. Oznacza to, że witryna została zweryfikowana i jest uznana za bezpieczną.

Należy też zachować ostrożność przy korzystaniu z mediów społecznościowych. Logując się np. na Facebooka z wykorzystaniem publicznego Wi-Fi, można narazić się na atak. Ktoś może przejąć konto i nie tylko upublicznić niepożądane treści, ale też np. podać się za nas i poprosić o pożyczenie pieniędzy. Jednym z nowszych oszustów w internecie jest wyłudzanie kodu BLIK. Hacker przejmuje konto na Facebooku i w wiadomości prywatnej prosi o podanie kodu BLIK pod wyimaginowanym powodem. W ten sposób wiele nieostrożnych osób straciło swoje pieniądze.

Dlaczego dwuetapowa weryfikacja jest ważna?

Jednym z głównych sposobów na bezpieczeństwo pieniędzy oraz danych w sieci jest stosowanie silnych haseł. Dotyczy to zwłaszcza bankowości internetowej, portali społecznościowych oraz skrzynki mailowej. Żeby uniemożliwić dostęp postronnym osobom do wrażliwych danych czy konta bankowego, należy trzymać się następujących zasad:

  • używać długich i skomplikowanych haseł (najlepiej na około 12 znaków), które nie mają nic wspólnego z nami,
  • hasła powinny zawierać znaki specjalne, cyfry oraz duże i małe litery, gdyż wtedy trudniej je rozszyfrować,
  • nie używać jednego hasła do kilku kont. Jeśli hacker złamie jedno, będzie miał dostęp do wszystkich wrażliwych danych,
  • regularnie zmieniać hasła, najlepiej raz na 30 dni.

Na szczęście poczta e-mail czy bankowość elektroniczna wymuszają na użytkownikach stosowanie odpowiednio bezpiecznych haseł. Nie należy się jednak do nich przywiązywać ani rotować tymi samymi schematami.

Niektórzy narzekają na dwuetapową weryfikację, czy to do konta bankowego, poczty e-mailowej lub portalu zakupowego. Jest to jednak troska o bezpieczeństwo użytkowników i zwiększenie bezpieczeństwa działań w sieci. Lepiej nie rezygnować z tej opcji, gdyż w razie niebezpieczeństwa na wskazany numer telefonu od razu przychodzi powiadomienie o tajemniczej aktywności, która może okazać się atakiem. Daje to użytkownikom możliwość na reakcję i np. zablokowanie karty płatniczej.

Największym orężem w walce z internetowymi oszustami jest świadomość zagrożenia, jakie może czekać na nas w sieci. Jeśli będziemy odpowiednio przygotowani i będziemy znać zasady bezpiecznego korzystania z internetu, możemy swobodnie robić przelewy, płacić za zakupy czy wysyłać sobie prywatną korespondencję.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl