NFC – co to jest i w jaki sposób działa.jpeg
Newsy

NFC – co to jest i w jaki sposób działa?

18 stycznia 2022 3 minuty czytania

Sprawdź, jak działa NFC i gdzie możesz spotkać się z tą technologią.

Skrót NFC większość z nas kojarzy z płatnościami zbliżeniowymi telefonem. Funkcjonalność komunikacji krótkozasięgowej jest jednak znacznie szersza i nie ogranicza się jedynie do smartfonów. Sprawdź, jak działa NFC i gdzie możesz spotkać się z tą technologią.

Spis treści:

Poznaj różnicę między komunikacją NFC w telefonie a tagiem NFC i przekonaj się, do czego może przydać się w różnego rodzaju urządzeniach. Z tego artykułu dowiesz się również, jak płacić zbliżeniowo z wykorzystaniem tej technologii.

Czym jest NFC?

NFC to skrót od Near Field Communication, czyli radiowego standardu komunikacji wysokiej częstotliwości. Umożliwia on łączność między urządzeniami na nieznaczną odległość, zazwyczaj do 20 cm. Nie jest to tak rozbudowany system komunikacji jak Bluetooth, ale niewątpliwym atutem NFC jest szybkość działania. Parowanie z innym urządzeniem (np. terminalem płatniczym) następuje błyskawicznie. Dzieje się tak ze względu na konkretne parametry pracy:

  • pasmo 2 GHz,

  • częstotliwość 13,56 MHz,

  • przepustowość 106, 212, 424 lub 848 kbit/s.

W praktyce oznacza to bardzo dużą szybkość transmisji danych. NFC może pracować w dwóch trybach: aktywnym i pasywnym. Pierwszy charakteryzuje się własnym zasilaniem, a także emitowaniem sygnału. W trybie pasywnym tylko jedno urządzenie ma własne zasilanie, natomiast drugie uaktywnia się dopiero w momencie, kiedy urządzenie z aktywnym NFC znajdzie się w polu elektromagnetycznym.

Najważniejsze cechy NFC

Większość użytkowników kojarzy NFC z funkcją płacenia zbliżeniowego telefonem. Użycie komunikacji krótkozasięgowej w tym celu jest uzasadnione, ponieważ NFC działa tylko w sytuacji, kiedy telefon jest odblokowany. Jest to zatem bezpieczniejsza forma niż użycie tradycyjnej karty debetowej z czipem do płatności zbliżeniowych.

Czym jeszcze wyróżnia się NFC? Do najważniejszych cech z pewnością trzeba zaliczyć:

  • zasięg do 20 cm, który wpływa na bezpieczeństwo. Jeśli ktoś chciałby ukraść środki lub przesłać złośliwe oprogramowanie, drugie urządzenie musiałoby znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie atakowanego telefonu;

  • tylko jedno urządzenie musi mieć własne zasilanie, co umożliwia aktywację tagów NFC;

  • niski koszt produkcji zarówno NFC, jak i tagów;

  • niewielki pobór energii;

  • możliwość wykorzystania NFC do zapisywania danych;

  • krótki czas odczytu oraz połączenia między urządzeniami.

W jakim celu można wykorzystywać NFC?

Poza wygodnymi płatnościami zbliżeniowymi, NFC może mieć również szereg innych zastosowań. Komunikacja krótkozasięgowa może posłużyć również jako narzędzie uwierzytelniające. Dzięki temu szybciej niż przy użyciu kodu PIN czy hasła można m.in. otworzyć bramę lub drzwi. NFC może być również wsparciem dla systemu Bluetooth. Chodzi o parowanie, które w przypadku NFC przebiega niemal błyskawicznie, natomiast Bluetooth nierzadko ma trudności z nawiązaniem szybko połączenia. Jeśli np. słuchawki bezprzewodowe mają możliwość parowania przy użyciu NFC, wystarczy zbliżyć je do telefonu, a wszystkie ustawienia natychmiast skonfigurują się automatycznie.

Tagi – czym są i jak działają?

Osobnym aspektem możliwości NFC jest korzystanie z tagów. Zanim jednak wyjaśnimy ten rodzaj łączności, warto wytłumaczyć, czym one są. Tag to nic innego jak czip, na którym zapisane są określone informacje. Kiedy użytkownik zbliży swój odblokowany smartfon z NFC do tagu, ten przesyła na urządzenie zapisane informacje. 

Tagi NFC najczęściej można spotkać w postaci naklejki, breloczka czy opaski, które zasilane są polem elektromagnetycznym, wobec czego nie potrzebują ładowania. Tagi umożliwiają uruchomienie w smartfonie konkretnych poleceń lub aplikacji. Dla ilustracji: w samochodach, po zeskanowaniu tagu NFC w telefonie, może automatycznie włączyć się nawigacja. Innym przykładem są wirtualne wizytówki, które za pomocą tagów można wysyłać na urządzenia mobilne. Zasady działania tagów są w pewnym stopniu zbliżone do kodów QR.

Bezpieczne płatności zbliżeniowe

Płacenie zbliżeniowe z NFC jest bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ wymaga kilku określonych okoliczności. Po pierwsze odległość od czytnika musi być nieduża (ok. 20 cm), wobec czego nie trzeba obawiać się, że pieniądze zostaną skradzione zdalnie. Drugi wymóg realizacji płatności to odblokowany smartfon. To kolejna forma zabezpieczenia, która wyróżnia płatności NFC w porównaniu z kartą płatniczą, która zwykle nie wymaga kodu PIN przy transakcjach do 100 zł. Ostatni wymóg to zainstalowana aplikacja mobilna banku, która umożliwia płatność telefonem. To z kolei pozwala na stały dostęp do środków na koncie i łatwiejszą kontrolę wydatków.

Obecnie prawie każdy nowy smartfon posiada NFC i po zainstalowaniu aplikacji banku pozwala na płatności zbliżeniowe. Alternatywą mogą być systemy Google Pay, a w przypadku iPhone’ów – Apple Pay.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl